Wipler zapowiedział zgłoszenie wniosku o wotum nieufności dla ministra Rostowskiego

Redaktor Obywatelski1

wipler17 lipca br. o godzinie 14:00 w budynku C Sejmu RP odbyła się konferencja prasowa Republikanów z udziałem posła Przemysława Wiplera oraz wiceprezesa Stowarzyszenia Republikanie Pawła Gruzy. Tematem konferencji była planowana przez rząd nowelizacja ustawy budżetowej ze szczególnym uwzględnieniem wzrostu deficytu oraz zawieszenia progu ostrożności.

Na wstępie Paweł Gruza dokonał krótkiego podsumowania sześcioletniego urzędowania ministra Jacka Rostowskiego, zwracając uwagę na szereg przeprowadzonych za jego sprawą podwyżek danin publicznych. Wspominał w tym kontekście m. in. o podwyższeniu składki ZUS, podatku CIT, VAT oraz akcyzy. Zaznaczył przy tym, że pomimo tych działań dochody budżetu okazały się znaczenie niższe od dochodów założonych w ustawie budżetowej, co w opinii ministra zmusza rząd do dokonania nowelizacji budżetu. Gruza zwrócił uwagę na fakt, że rząd poprzez podwyżki podatków uderza obywateli po kieszeni, natomiast sami rządzący nie są skłonni do ograniczania wydatków. „Minister Rostowski nie jest gotowy na takie poświęcenie, jakiego wymagał od Polaków przez ostatnie sześć lat” – powiedział Gruza. Dodał też, że proponowane przez rząd rozwiązania są niezgodne z prawem.

Po wypowiedzi Pawła Gruzy głos zabrał Przemysław Wipler. „Rząd zachowuje się jak kierowca, który mając dwa hamulce postanowił wyrwać jeden z nich” – powiedział Wipler, komentując zapowiadane przez premiera zawieszenia działania progu ostrożności. Zarzucił również ministrowi Rostowskiemu, że ciężarem finansowania skutków swoich decyzji obarcza podatników, emerytów i samorządy. Temu samemu celowi służyć ma spodziewana nacjonalizacja środków zgromadzonych w OFE. „Nie godzimy się z polityką dokręcania śruby” – informował Wipler, odnosząc się w ten sposób do restrykcyjnej polityki fiskalnej rządu.

Dlatego właśnie Przemysław Wipler zapowiedział zgłoszenie wniosku o wotum nieufności dla ministra Rostowskiego i zaapelował do wszystkich posłów opozycji, by się pod nim podpisali. W jego opinii taka inicjatywa nie jest pozbawiona szans w parlamencie, ponieważ część posłów koalicji byłaby skłonna ją poprzeć. „Tylko ci, którzy są przystawkami rządu i którzy są pseudoopozycją nie poprą tego rodzaju wniosku” – dodał Wipler. Zadeklarował jednocześnie, że wniosek o wotum nieufności skłonny jest napisać wspólnie z innymi politykami opozycji.

Następnie Wipler zaapelował do premiera Donalda Tuska o przedstawienie dokładnych analiz, w których rząd przedstawiłby planowane oszczędności, jakich zamierza dokonać w konkretnych resortach. Prezes Republikanów wyraził wątpliwość, czy zapowiedziane przez rząd oszczędności w wysokości 8,6 mld zł pochodzić będą z redukcji wydatków, czy też z zaboru pieniędzy z OFE. „Rząd przejmie nasze nagromadzone przez kilkanaście lat pieniądze” – dodał.

Na końcu poseł Wipler zarzucił Jackowi Rostowskiemu nieodpowiedzialność. W jego przekonaniu minister finansów znacznie przeszacował dochody budżetu. Prezes Republikanów dodał, że „żadna spółka giełdowa nie utrzymałaby w swoim zarządzie dyrektora finansowego, który popełniłby tego rodzaju błąd”.

info – Republikanie

lz

 1. Irena
  | ID: b196fa70 | #1

  A co da wniesienie votum nieufnosci przeciwko ministrowi finansow nb.obcokrajowcowi??
  Słuszniej byłoby przeciwko całemu rządowi.
  A moze wniosek do prokuratury? A moze do RPO ?
  Proszę rozważyć za i przeciw panie pośle.

Komentarze są zamknięte