Nasz patronat: „Rondo Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu” w Opolu

Autor Obywatelski

wolynDziś obchodzimy 70. rocznicę „krwawej niedzieli” – apogeum ludobójczej działalności ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Dziś też ogłoszona została odbywająca się pod patronatem Niezależnej Gazety Obywatelskiej inicjatywa nazwania ronda na Pl. Wolności: „Rondo Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu”.

Podczas bestialskich mordów na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej w latach 1943-47 zginęło ponad 100 tys. Polaków – tak, jakby całe Opole zniknęło z powierzchni ziemi. Masowe mordy połączone były z niszczeniem materialnych śladów polskiej kultury: domów, kościołów, zabytków. Setki wsi i miasteczek zniknęło na zawsze, po wielowiekowej obecności Polaków na tych ziemiach nie został żaden ślad, kości bezimiennych ofiar pokrywa kurz.

Wielu z tych, którym udało się uniknąć zagłady, po wojnie osiedliło się w Opolu. Ponad 30% mieszkańców naszego miasta ma kresowe korzenie, wielu żyjących jeszcze, starszych opolan pamięta te tragiczne dni, wielu straciło swoich bliskich, matki, ojców, dzieci i rodzeństwo za to tylko, że byli Polakami – jak pan Aleksander Wojnarowicz, cudem ocalały świadek rzezi wołyńskiej, podczas której w okrutny sposób wymordowano jego krewnych.

Mimo upływu 70 lat od tych tragicznych wydarzeń władze Opola nie podjęły starań o upamiętnienie ofiar mordów na Kresach w przestrzeni publicznej Opola. Dlatego Solidarna Polska przygotowała inicjatywę obywatelską w sprawie nazwania ronda na Pl. Wolności: „Rondo Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu”. W inicjatywę zaangażowało się Niezależne Zrzeszenie Studentów w Opolu oraz młodzież ze Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich. Patronatem medialnym inicjatywę objęła Niezależna Gazeta Obywatelska.

Wszystkich, którzy popierają ideę upamiętnienia bezimiennych ofiar UPA/UNA prosimy o pobieranie list poparcia i zbieranie podpisów wśród rodziny i znajomych. Inicjatywie poparcia mogą udzielić tylko mieszkańcy Opola. Listy można tez podpisać w biurze Posła Patryka Jakiego w Opolu, ul. Damrota 4/37.

Inicjatywę nazwania ronda na Pl. Wolności w Opolu: „Rondo Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu” popiera ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, za co Mu serdecznie dziękujemy.

Rondo_Ofiar_Ludobojstwa_na_Wolyniu

Autor: Małgorzata Wilkos

 

Komentarze są zamknięte