Kartka z kalendarza: dziś mija 492. rocznica zawieszenia Dzwonu Zygmunt w Krakowie

Niezależna Gazeta Obywatelska1

Dzwon Zygmunt jest najsłynniejszym polskim dzwonem (potocznie nazywany jest Dzwonem Zygmunta). Znajduje się na Wieży Zygmuntowskiej w północnej części katedry wawelskiej w Krakowie. Ufundował go król Polski Zygmunt I Stary. Dzwon wykonał w krakowskiej ludwisarni ludwisarz Hans Beham z Norymbergii w 1520 r. Na płaszczu dzwonu widoczne są postacie świętych: Zygmunta i Stanisława. Znajduje się tam także godło Polski i Litwy. Umieszczenie dzwonu na wieży miało miejsce 9 lipca 1521 r. 13 lipca 1521 r. Kraków po raz pierwszy usłyszał jego głos. Bicie w dzwon Zygmunta oznajmia tylko święta i uroczystości kościelne i państwowe oraz najważniejsze wydarzenia w życiu Polski lub Kościoła katolickiego. Bił na przykład: 1 września 1939 r., kiedy to Polska została zaatakowana przez III Rzeszę, 16 października 1978 r. po wyborze Karola Wojtyły na papieża, 30 kwietnia 2004 r. po mszy św. w intencji Ojczyzny, odprawionej w katedrze wawelskiej z okazji przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, po ogłoszeniu śmierci papieża Jana Pawła II i 10 kwietnia 2010 r. po katastrofie polskiego samolotu Tu-154M i 8 dni później podczas pogrzebu Pary Prezydenckiej Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej.

Oprac. TK

  1. Piotr Rubas
    | ID: 715a9071 | #1

    ” 30 kwietnia 2004 r. po mszy św. w intencji Ojczyzny, odprawionej w katedrze wawelskiej z okazji przystąpienia Polski do Unii Europejskiej”

    to pasuje tylko do 1 wrzesnia 1939 r. tyle ze tym razem podboj Polski przez Niemcy rozpoczal sie w sposob quasipokojowy i za zezwoleniem oglupionego przez merdia Polactwa!

Komentarze są zamknięte