Prezydent Komorowski obudził się w sprawie polityki prorodzinnej

Redaktor Obywatelski4

Bronisław Komorowski_official_photo / prezydet.pl 1. Wczoraj w Pałacu Prezydenckim odbyła się debata na przygotowanym przez Kancelarię Prezydenta Komorowskiego dokumentem „Dobry Klimat dla Rodziny”. Wzięli w niej udział eksperci i przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych zasiadających w Sejmie.

We wspomnianym dokumencie zawarto aż 44 rekomendacje, które zdaniem ekspertów prezydenta Komorowskiego, mają się przyczynić do wsparcia dla rodzin wychowujących dzieci, a w konsekwencji do wyraźnego wzrostu dzietności kobiet w naszym kraju.

W mediach zwracano uwagę głównie na dwie rekomendacje: wprowadzenie w rodzinach wychowujących dzieci multiplikacji kwoty wolnej w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) w zależności od liczby dzieci (zamiast dotychczasowej ulgi w podatku dochodowym na każde dziecko), a także „karty dużych rodzin” (od 3 dziecka wzwyż) upoważniających do korzystania z ulgą (albo wręcz nieodpłatnie) z wielu usług w zakresie kultury, sportu ,komunikacji miejskiej itp.

2. Inicjatywę prezydenta Komorowskiego należy przyjąć z zainteresowaniem tyle tylko, że w dotychczasowych jego działaniach (jest prezydentem już blisko 3 lata, a wcześniej przez 3 lata był prominentnym posłem Platformy w tym marszałkiem Sejmu), nie ma nawet śladu zainteresowania wspieraniem polityki prorodzinnej.

Co więcej już jako prezydent, podpisywał ustawy przygotowane przez rząd Tuska i uchwalone przez większość parlamentarną Platforma-PSL, ewidentnie godzące w interesy polskich rodzin.

3.Przypomnę tylko niektóre z tych ustaw. Na jesieni 2012 roku, rząd Tuska dokonał zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych pozbawiając ulgi na dziecko rodziny z jednym dzieckiem w sytuacji kiedy ich roczne dochody przekraczają 85,5 tys. zł.

To rozwiązanie wbrew pozorom nie będzie to dotyczyło rodzin, które są krezusami. Wystarczy, że oboje rodzice będą zarabiali w okolicach średniej krajowej w gospodarce i już nie będą mogli skorzystać z ulgi na wychowanie dziecka.

Jako rozwiązanie o charakterze prorodzinnym przyjęte zostało z kolei podwyższenie ulgi podatkowej o 50 % (do 1668 zł) na trzecie i każde kolejne dziecko tyle tylko, że rzadko która rodzina wielodzietna ma takie dochody aby móc odliczyć od podatku ulgi w takiej wysokości.

Okazuje się, że zabranie ulgi na jedno dziecko i dodanie 50% ulgi na trzecie i kolejne dziecko (sytuacja rodzin z dwojgiem dzieci pozostaje bez zmian), przyniesie budżetowi państwa oszczędności w wysokości około 150 mln zł co przy wydatkach budżetowych zdecydowanie przekraczających 300 mld zł stanowi zaledwie promile ale i po nie, chce się schylić, rządząca koalicja Platforma- PSL.

Jeszcze wcześniej zdołano zabrać becikowe (czyli świadczenie z tytułu urodzenia dziecka), rodzinom w których miesięczny dochód na członka rodziny przekracza kwotę 1922 zł, a oszczędności z tego tytułu, wyniosą rocznie kilkadziesiąt milionów złotych.

Dodatkowo rządząca koalicja zdecydowała się na podwyższenie podatku VAT z 8% na 23%, a więc aż o 15 punktów procentowych na ubranka i obuwie dziecięce (zakończyła się derogacja unijna na obniżoną stawkę podatku VAT), ale jednocześnie odrzuciła projekt ustawy przygotowanej przez posłów Prawa i Sprawiedliwości aby umożliwić rodzinom wychowującym dzieci, zwrot tego nadpłaconego podatku po przedłożeniu rachunków we właściwym Urzędzie Skarbowym.

4. Rząd Tuska zdecydował także o zakończeniu programu mieszkaniowego „Rodzina na swoim”. Kredyty w ramach tego programu stały się do tego stopnia popularne, że do roku 2012 rodziny nabyły(wybudowały) ponad 180 tysięcy mieszkań.

Mimo pewnych ułomności tego programu (tak naprawdę przybliżał on do własnego mieszkania tylko rodziny o przynajmniej średnim poziomie dochodów),ponieważ młodzi ludzie nie mają żadnego innego instrumentu wsparcia przez państwo zakupu mieszkań, klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości, złożył do laski marszałkowskiej projekt nowelizacji tej ustawy wydłużający funkcjonowanie programu o kolejne 5 lat. Gdzie tam, koalicja Platforma -PSL odrzuciła ten projekt już w I czytaniu, nie proponując nic w zamian.

Ta decyzja była tym dziwniejsza, że program w zasadzie się samofinansował. Wpływy z VAT ze sprzedaży mieszkań w ramach programu według szacunku ekspertów wynoszą około 250 mln zł, kolejne 200 mln zł dają wpływy z CIT i PIT związane z ich wybudowaniem. Jednocześnie rocznie budżet dopłacał około 400-450 mln zł do odsetek od zaciągniętych kredytów.

Mimo tych argumentów, ponieważ opinia rządu do projektu ustawy była negatywna , posłowie koalicji Platforma -PSL, głosowali tak jak chciał rząd.

Jeżeli dołożymy do tego wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat czyli o 5 lat dla kobiet i o 2 lata dla mężczyzn, co w zasadzie likwiduje w przypadkach wielu rodzin instytucję babci i dziadka tak ważną w tradycji polskiej rodziny, to dopełni to obrazu posunięć rządu Tuska wobec rodziny.

5. Niestety wszystkie te niekorzystne dla polskich rodzin posunięcia akceptował swoim podpisem prezydent Komorowski i w żadnym z tych przypadków nie odbyła się w jego kancelarii nawet najmniejsza wymiana poglądów z klubami zasiadającymi w Sejmie.

Właśnie z tych powodów inicjatywa prezydenta Komorowskiego wparcia dla polityki prorodzinnej, wzbudziła tyle wątpliwości w klubie Prawa i Sprawiedliwości, choć ostatecznie w debacie w Pałacu Prezydenckim w naszym imieniu wzięła udział prof. Józefa Hrynkiewicz. Przedstawiła tam dokument „Teraz rodzina” zawierający szeroko rozumianą politykę prorodzinną przygotowaną przez ekspertów Prawa i Sprawiedliwości.

Zbigniew Kuźmiuk

Poseł PiS

 1. Irena
  | ID: cee55076 | #1

  Chwała Panu Bogu,ze się obudził a nie umarł. Cóż,łechtają Go po piętach i zaczyna myśleć o „bulu”.

 2. z Niemodlina
  | ID: 0c75fade | #2

  Analfabeta z Ruskiej Budy zaliczył kolejną wpadkę o czym informuje dziś portal niezależna.pl :)

  http://niezalezna.pl/41769-wielka-gafa-prezydenta-znowu

 3. Irena
  | ID: cee55076 | #3

  @ z Niemodlina. Dzieki, Pomyślec,że to stworzenie studia o kierunku historycznym kończyło.

 4. z Niemodlina
  | ID: 0c75fade | #4

  Antyfaszysta Michnik ucieka przed faszystą Wildsteinem :) :) hahahahaha zobacz koniecznie! :) http://www.youtube.com/watch?v=RwD06IuGkm4

Komentarze są zamknięte