NGO Namysłów: „Jestem w zarządzie, dostałem co chciałem”

Niezależna Gazeta Obywatelska2

Absolutorium w NamysłowieJak informują Stowarzyszenie „STOP KORUPCJI” radni powiatu namysłowskiego, w powiecie doszło do zatrudnienia radnego w zamian za udzielenie poparcia koalicji rządzącej w Starostwie Powiatowym. Popierany przez koalicję PO i SLD starosta Julian Kruszyński zatrudnił radnego Pawła Cholasia (Wspólnota Obywatelska) na stanowisku etatowego członka zarządu powiatu. To co najważniejsze, w Regulaminie Organizacyjnym Starostwa dotychczas nie było takiego stanowiska. W urzędzie dotychczas funkcjonował obok starosty- wicestarosta, sekretarz i skarbnik powiatu. Na sesji powiatowej 6 marca br. dokonano „handlu politycznego”. Do koalicji rządzącej przeszedł opozycyjny radny Cholaś, który w przerwie obrad miał stwierdzić do kilku radnych – „Jestem w zarządzie, dostałem co chciałem”.

Ośmiu radnych  (Wspólnota Obywatelska, PSL, SLD i SP) podkreśla w piśmie wysłanym do „STOP KORUPCJI”: – „W naszej ocenie działanie takie stanowi klasyczny przykład korupcji politycznej i wymaga napiętnowania. W czasach kryzysu, ciągłego oszczędzania, kupuje się przychylność radnego poprzez tworzenie specjalnych stanowisk za pieniądze podatników„.  Cała rada liczy 17 radnych i  dzięki pozyskaniu radnego Cholasia  koalicja odzyskała większość stanowiącą 9 radnych.

Wcześniej głos decydujący miał Andrzej Zielonka (Solidarna Polska), który w rozmowie z NGO  przyznaje: – Wcześniej popierałem starostę, ale już dłużej nie mogłem popierać tego, że nic się nie robi dla mieszkańców, wszystko się likwiduje w powiecie nie ma sądu, prokuratury – wylicza  radny Andrzej Zielonka, jeden z oburzonych, który zasiadał w Zarządzie Powiatu, ale jak oświadcza nie na etacie członka zarządu. Natomiast Chołaś (kojarzony z PSL) ma być etatowym członkiem i już urzęduje w starostwie. Jak się dowiadujemy etatowy członek starostwa może zarabiać dodatkowo 4 tys. zł miesięcznie. Obecny statut powiatu namysłowskiego nie dopuszcza etatowego Członka Zarządu. Sąsiedni powiat brzeskim, ma taką możliwość zapisaną w statucie.

Ostatnio było też głośno o roszadach personalnych w samym SLD, szef lokalnych struktur Andrzej Spór i wicestarosta w listopadzie zrezygnował z szefowania lokalnemu SLD. Spór nadal pełni funkcję wicestarosty. Nowym szefem powiatowych struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Namysłowie został Sławomir Gradzik, który jest wiceprzewodniczący rady powiatu i jest jednym z ośmiu oburzonych przejściem Chołasia.

Autor: Tomasz Kwiatek

 1. Irena
  | ID: 95a7706c | #1

  Ta nieprawidłowosc wynika ze Statutu,który takiej ewentualnosci nie ma zapisane.W tym przypadku chodzi o wiekszosc w Radzie. Za pieniadze wszystko mozna osiagnac.

 2. Jarek Toporowski
  | ID: 76a2b024 | #2

  HAŃBA !

  Jest to swego rodzaju oplucie pracowników z Powiatu Namysłowskiego.

  To trzeba piętnować – Ludzie cieżko pracują- trzynastek nie mają – a BYDŁO rządzi się podatkami i etaciki sobie stwarza – etaciki z trzynastkami.

Komentarze są zamknięte