Czy obywatele mają prawo krytykować władzę?

Niezależna Gazeta Obywatelska12

Takie pytanie stawia dziś „Dziennik Gazeta Prawna”. Mają, i owszem, o ile ta krytyka ma charakter konstruktywny oraz jakiś głębszy, czyli uzasadniony sens. Wielu Polaków lubi krytykować dla samego krytykowania.

Szkoda mojego czasu, a więc nie szperam po forach, lecz liczni Przyjaciele i Koledzy podsyłają mi „gnioty” oraz teksty (jak np. ostatni  o ruchu narodowym popełniony przez pisowskich dziennikarzy na portalu niezalezna.pl), w których „jedyni prawdziwi Polacy i katolicy” wylewają wiadra pomyj na ludzi o przekonaniach patriotycznych, narodowych. Wtedy zerknę nieco na taki materiał. Takie chamstwo nie cechuje bodajże nawet ludzi o poglądach liberalnych czy lewicowych, a więc teoretycznie zaprzysięgłych przeciwników ruchu narodowego, lecz właśnie tych pseudokatolików załganych i zakłamanych po wsze czasy. Osobiście mnie to co wypisują smoleńscy szaleńcy ani ziębi, ani grzeje. Dziwię się jedynie tym mediom, które w poszukiwaniu taniej sensacji łapią się na te opowiastki. Ta obłuda i zakłamanie ogłupia też przeciętnych ludzi, którzy nie wiedzą co mają o tym sądzić, co jest prawdą a co fałszem. I o to chodzi. O postawienie „znaku równości” między tymi, którzy uczciwie angażują się w życie publiczne, a tymi, którzy szperają w nim własnych korzyści. A myśmy powinni nauczyć się ziarna od plew odsiewać.
Dziś, zwracałem na to wiele razy uwagę, podstawowy podział sceny politycznej nie biegnie wzdłuż bądź wszerz lewic i prawic, lecz ludzi ideowych, uczciwych oraz oportunistów i karierowiczów, zwykłych męt, które dopychają się do żłobu. Osobiście zdecydowanie bardziej cenię sobie „lewaka”, który autentycznie wierzy w swe przekonania niż pseudokatolika, który wpycha gębę w dajmy na to media katolickie, a podczas głosowania nad konstytucyjną ochroną życia jest PRZECIW bądź jak kundel daje nogę z Sejmu RP.
Nie jestem dobrym katolikiem i jedynie prawdziwym Polakiem. Jestem grzesznikiem! Nie wiem czy grzechem jest ta wzrastająca we mnie „nienawiść” do załganych łajz!
Nie wiem. Wiem za to, że jestem, w rozumieniu dzisiejszej filozofii polityki, zbyt liberalny dla konserwatystów i zbyt konserwatywny dla liberałów. Ponadto nie chcę udawać, że nie dostrzegam tych rzeczy, o których piszę.
Wiem też, że ruch narodowy osiągnie bardzo duży sukces i że wrażliwe jednostki nie pozwolą zrobić siebie „wała”. Zależy więc nam na tym etapie na ludziach mądrych, głupi niech idą do gawiedzi. Uważam też, że nie ma sensu podejmować z głupimi polemik. Niech „szczekają” ile chcą. Ta karawana będzie się w przemyślany głęboko sposób toczyć dalej!

Autor: dr Rafał Zgorzelski

 1. | ID: 33e672b9 | #1

  Dobrze napisane.Władza tak powinna postępować,aby jej nie trzeba było krytykować.Powinna zasięgać opinii społeczeństwa , równiez wykorzystać wszelkie dostępne media /ale takie które prawde mowia/ aby rozwiać wątpliwości.Społeczeństwo winno też mieć dostęp do oryginałów dokumentów,które w swej treści rozstrzygają daną kontrowersyjną sprawę.Wówczas można merytorycznie krytykować władzę.W przeciwnym razie ,gdy nie jesteśmy partnerem władzy,szkoda czasu i strzępienia języka.Na dzień dzisiejszy pilną sprawą jest obalenie władzy p.Tuska z PO Partią Miłości.

 2. JL
  | ID: ee65b8ff | #2

  Życzę powodzenia jak najbardziej -ale niech pan zbiera wyborców z grupy niegłosujących – nie z elektoratu PiS (nie żebym się bał że ćwiartkę zabierzecie PiSowi czy coś w tym stylu)

  Aby przekroczyć magiczne 5% trzeba mieć dużo, ale to bardzo dużo kasy -KAMPANIA KOSZTUJE!

  Chyba ja prędzej w totka „szóstkę ” trafię niż Pan przekroczy 5%.

  p s Widocznie wypowiedź Rafała Ziemkiewicza obruszyła Pana ?
  Czas pokaże czy miał rację.

 3. Anonim
  | ID: 5e8ec789 | #3

  Może autor w miejsce tyrady i „wyzywania” domniemanych polemistów od jedynych prawdziwych katolikow oraz używania epitetów przytoczyłby jakieś konkrety, np. czego artykuł z niezaleznej.pl dotyczy i jakie zarzuty stawia autor „odradzajacemu się” ruchowi narodowemu. Wystarczylo podać link do odpowiedniego tekstu i byloby wiadomo o co chodzi, a tak pojawiają się głosy poparcia dla R.Zgorzelskiego, choć nie wiadomo o kim i o czym mówi. Chyba, ze wszystko „z góry”wiadomo?
  A oto link do artykułu:
  http://niezalezna.pl/37311-narodowcy-i-koledzy-z-wojska

 4. J L
  | ID: 241d465b | #4

  Pańska chamska zawiść i zazdrość względem liczebności elektoratu PiSu widoczna jest gołym, okiem w połowie pańskich jałowych wypowiedzi.

  „smoleńscy szaleńcy” -lepiej być smoleńskim szaleńcem niż naiwnym wykształconym nieumiejącym liczyć i nie myślacym logicznie „narodowym Christianem Andersenem” któremu wydaje się że przekroczy 5 %.

  Dobrze że za marzenia nie karają

  Szkoda że uczelnie dzisiaj tak łatwo tytuły rozdają

 5. J L
  | ID: 241d465b | #5

  Z dedykacją dla Rafała Zgorzelskiego:

  Fasolki – Fantazja

  http://www.youtube.com/watch?v=yDDLQnRqRI8

  Bo fantazja, fantazja, bo fantazja jest od tego, aby bawić się, aby bawić, aby bawić się na całego (2), fantazja, lalalalalala lalalalala.

  To szkiełko wszystko potrafi, na każde pytanie odpowie, wystarczy wziąć je do ręki i wszystko będzie różowe, wystarczy wziąć je do ręki, usypać ziarnko fantazji i już za chwile można dolecieć aż do gwiazdy.

  Bo fantazja, fantazja, bo fantazja jest od tego, aby bawić się, aby bawić, aby bawić się na całego (2), fantazja, lalalalalala lalalalala.

  To szkiełko nigdy nie płacze, zawsze jest w dobrym humorze, to szkiełko wszystko rozumie, każdemu chętnie pomoże, wystarczy wziąć je do ręki ziarnko fantazji dosypać i już za chwile można z panem Kleksem w świat pomykać.

  Bo fantazja, fantazja, bo fantazja jest od tego, aby bawić się, aby bawić, aby bawić się na całego (2), fantazja, lalalalalala lalalalala.

 6. miś
  | ID: 7cd4fb51 | #6

  JL jest wyjątkowo głupi! Cep i cymbał!

 7. miś
  | ID: 7cd4fb51 | #7

  Rozumiem, że JL dostaje od partyjnych szmaciaków za darmo wódkę, że takie rzeczy wypisuje. Partia Kaczora dostaje 22 mln rocznie z budżetu państwa, to dla takich psiarczyków ochłapy zawsze zostaną. To ci dopiero łajzy. Jarosław Kaczyński w 2007 roku głosował przeciw projektowi większej gwarancji konstytucyjnej ochrony życia nienarodzonych, a takie łajzy ośmielają się dziś apelować o głosy prawicowego elektoratu.

 8. Anonim
  | ID: 5e8ec789 | #8

  No to co tam panie Zgorzelski, ten Dukaczewski, Toczek, to tak przypadkowo wpadli na szkolenie do ONR? A Poręba i Filipski, to przypadkowe ikokony PRL-owskiego kina? No a Gontarz…- to chyba calkowity przypadek obecności slużby bezpieczeństwa w zwiazkach tą „nowo narodzoną” organizacją? To chyba trochę za dużo, jak na przypadkowe powiązania.

 9. kominiarz
  | ID: fb39fe69 | #9

  Cóż… dobrze żeby Pan Rafał Zgorzelski odpowiedział Anonimowi. Jako osoba o pogladach narodowych jestem ciekawy co na to powie autor tekstu. Co do prawa krytyki władzy, to uważam,że tam gdzie trzeba, to powinna być ona bezwzględna i nie pozostawiajaca na władzy suchej nitki. Zwłaszcza gdy ta władza sama jest bezwzgledna i nie liczy się z obywatelami, a jedynie z własnymi ambicjami. Dotyczy to wszystkich opcji politycznych bez wyjątku – tej której sprzyjamy zwłaszcza, bo bez ostrej krytyki i sprzeciwu będziemy mieli to samo co spotkało Solidarność , którą Wałęsa „Bolek” rozbił od środka. Wątpie żeby nie było takich zapędów by to samo stało się z Ruchem Narodowym i dlatego wszelkiego typu kanalie trzeba dusić w zarodku.

 10. JL
  | ID: beca7b6e | #10

  @miś

  Pogadaj sobie – Może Korwin też jest prawicowy – tak prawicowy że wysyła swoich młodych libearało lewako komuchów do TVP info aby zadawali idiotyczne pytania,z których gołych uchem słychać brak szacunku do pracownikó i ich płac

  Może Korwin jest prawicowy skoro chce palić zioło.

  Tu i ówdzie słychać że ciotki od Korwina do Ruchu Narodowego idą ?

 11. miś
  | ID: 7cd4fb51 | #11

  Tak JL, przyjmujemy wszystkich z wyjątkiem Jarosława Kaczyńskiego, który głosował przeciwko zabijaniu dzieci! Ile ci płacą cepie, bo w RN nie dostaniesz złotówki?

 12. JL
  | ID: 0229d7c3 | #12

  @miś

  Nic nie płacą.

  A wy groszem nie dysponujecie HEIL KORWIN !

Komentarze są zamknięte