Watch DOG: Czystki w Radio Opole?

Niezależna Gazeta Obywatelska15

Radio Opole, to medium utrzymywane z pieniędzy publicznych i abonamentu, za który Polacy są obecnie ścigani różnym metodami. Nie każdy może zauważył, ale w nowym roku z ramówki Radia Opole „wycięto” dwóch wybijających się ponad przeciętność dziennikarzy – Zbigniewa Górniaka i Macieja T. Nowaka. W naszym radio nie ma już o 7.40 rano świetnych felietonów Zbigniewa Górniaka, legendarnego publicysty i autora przezabawnej „Pulpy fikcyjnej”, a także chyba najlepszego felietonisty w Opolu. Nie ma też stałego duetu Świercz & Nowak prowadzącego popularną „Lożę Radiową”. Nie ma, bo z programu „wycięto” Macieja T. Nowaka, autora m.in. ważnej książki „Operacja Lawina” o Żołnierzach Wyklętych i jednego z ważniejszych kiedyś dziennikarzy śledczych w Opolu. Nowaka zastąpił Mariusz Jarzombek, czyli „furgający Ślązak”, były dziennikarz NTO, znany głównie z niedzielnego programu popularyzującego m.in. historię Śląska. Ja osobiście, nie szczególnie „furgam” z radości na tę zmianę, jakoś tematy, którymi się Jarzombek zajmuje mnie nie wciągają i bez żalu przełączam radio na „Trójkę”. Oto przykład:

W ramach podsumowania Latający [Ślązak] przytoczy kilka rozważań Ślązaków nt. istoty śląskości, przypomni też postać nieodżałowanego Konrada Mientusa. Na koniec – jako, że jego „furganie” nie ma barier – wybierze się w okolice dawnej granicy prusko-austriackiej, aby dowiedzieć się, czym różnią się od siebie „cysaroczki” od „prusoczek”. – jak pisze na stronach Radia Opole Jarzombek.

Nie żebym był zamknięty na wiedzę o Śląsku, ale tą – biorąc pod uwagę złożoną historię regionu – wolę zdobywać z rzetelnych źródeł.

Przypominam, że po drodze była jeszcze Aneta Skomorowska, młoda obiecująca dziennikarka, która zastępowała Macieja Nowaka lub Marka Świercza w Loży Radiowej. Wcześniej prowadzącym ten programu był też Zbigniew Górniak, autor do niedawna stałej audycji porannej „Na widelcu”.

7 stycznia 2013 r. odbyła się Rada Programowa Radia Opole, i jak się dowiedzieliśmy, nie było mowy o tych czystkach w publicznej rozgłośni. Kto zasiada w tej nowej, wybranej w listopadzie 2012 r. radzie? Paweł Stępkowski z Ludowego Klubu Sportowego „Czarni” w Otmuchowie, Piotr Karmański z Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego, Zbigniew Bitka zgłoszony przez Opolskie Stowarzyszenie Pamięci Narodowej, Krzysztof Wysdak reprezentujący Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim oraz Apolonia Klepacz z Fundacji Ambasady Przedsiębiorczości Kobiet (radna sejmiku z SLD). W radzie zasiadją także kandydaci zgłoszeni przez ugrupowania parlamentarne: Edward Gondecki, Krzysztof Puszczewicz, Szymon Ogłaza i Katarzyna Płoszaj z Platformy Obywatelskiej, Piotr Semak oraz Zdzisław Krzysztofka z Prawa i Sprawiedliwości, a także Teresa Karol z Polskiego Stronnictwa Ludowego, Jerzy Niedźwiecki z Solidarnej Polski, Waldemar Mirecki z Ruchu Palikota oraz Andrzej Mazur (radny sejmiku) z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Widać po składzie nadreprezentację opcji centro-lewicowej. No ale w tym przypadku to nie rada – chyba – ma decydujący wpływ na to co się dzieje w Radio Opole. Podobno za wszystkimi opisanymi zmianami stoi Marek Świercz, dominujący od lat głos Radia Opole. Dziwnym przypadkiem jego współpracownicy po jakimś czasie znikają z anteny bez pożegnania się ze słuchaczami. On jeden zostaje. To przykre, bo słuchacze przywiązują się do dziennikarzy, zwłaszcza do tych dobrych, którzy mają coś do powiedzenia. Dodajmy, że Marek Świercz pełni dyżury jako wydawca (co jest dodatkowo opłacane), a udało mu się tego dokonać za czasów prezesury Teresy Kudyby, córki Bernarda Sojki – byłego lidera Mniejszości Niemieckiej.

Autor: Watch DOG

 1. Bartłomiej Gajos
  | ID: 4096f44a | #1

  Państwowe media to najlepiej po prostu zlikwidować i nie będzie problemu.

 2. organic
  | ID: 345cfdcd | #2

  Górniak najlepszym felietonistą??

 3. Gaudenty
  | ID: 549f84ba | #3

  Nie miałem pojęcia o składzie rady programowej. Widzę, że z PO (z innych ugrupowań zresztą podobnie) sami fachowcy w zakresie mediów, kultury, muzyki, etc. Trzeba się przyjrzeć ich kwalifikacjom. A „latający Ślązak” wartko niech się po polsku nauczy goudać.

 4. Koperek
  | ID: 4bf1af11 | #4

  Dobry tekst! Dobrze, że to śledzicie

 5. Pejter
  | ID: cad27345 | #5

  Z tym Górniakiem to pojechaliście :)

  A brak Nowaka faktycznie „dziwny”.

  PS do Gaudenty: na tym portalu zawsze dowodzono, że rzekomo „nic nie mamy przeciwko śląskiemu, tylko przeciwko jego upolitycznieniu”. Tobie chyba sam śląski przeszkadza.

 6. jerry
  | ID: ac215dab | #6

  z tego co przeczytałem to należałoby przyjrzeć się panu Świercowi…

 7. | ID: e2570dde | #7

  Dlaczego pozbawiają pracy Polaków.? Dlaczego się zmiata sprawdzonych radiowców?Czego się spodziewa nowa grupa radiowa? Rodacy się mentalnie nie zmienią pod wpływem takich „nowości” Czekać,gdy usłyszymy obcy jezyk w wiadomościach i nie tylko. „Oczyszcza” się polską atmosfere i scenę radiową.Poczekajmy ilu „starych” ostanie się w radiu. Jakoś nie mamy wpływu na te i inne zmiany. Dlaczego?

 8. były słuchacz
  | ID: ae4aa5a0 | #8

  Z całym szacunkiem, ale nowa formuła programu Loża Radiowa, z jakże złoto ustnym Mariuszem Jarząbkiem mi nie odpowiada. Proponuję, aby pan redaktor, zanim podejmie się kolejnych wyzwań , udokumentował , najlepiej certyfikatem, znajomość języka polskiego w mowie. Czemu w mowie ? , …bo to jest radio !!! wystarczy wysłuchać jakąkolwiek audycję. Rzadko kiedy pozwalam sobie na komentarze pod tekstami , jednakże te kuriozum przekroczyło zdrowy rozsądek . Za tak świetnego redaktora M Nowaka (nie wnikając w szczegóły personalne), obsadzić tak żenującego w swoich wypowiedziach redaktora M Jarząbka. Mi to nie pasuje, zresztą zapewne już w najbliższym czasie wyślę list do dyrekcji radia, iż mój najbardziej lubiany program radiowy, stał się przykładem żenady w przykładzie powyżej wspomnianego redaktora, a i co z żalem zapowiadam, w moim biurze …do tej pory Radia Opole słuchało 6 osób . A z racji, iż jestem szefem tej grupy osób , od dzisiejszego poranka, dokładnie od 9.30 wszyscy będą słuchać Radia ZET !!!! ..odejmijcie sobie ze swojej słuchalności parę promili …., szkoda mi troszku rzetelnych informacji regionalnych , ale pewnych spraw nie jestem w stanie zaakceptować. Pozdrawiam były słuchacz.

 9. Niemcy górą
  | ID: b08fb4a3 | #9

  Jak ktoś jeszcze nie wie dlaczego Jarzombek wymienił Nowaka, to już ostatnio mógł się przekonać m.in. a propos info na temat szpitala w Ozimku. Jarzombek wychwalał i wazelinował staroście Lakwie, że aż na wymioty brało…
  Wcześniej, np. miał krótką (1 min.) relację z sesji budżetowej powiatu opolskiego. Ani słowa o opozycji, jakby nikogo nie było. Tylko wypowiedzi Lakwy i pochwały jaki
  wspaniały budżet i czego to powiat opolski nie zrobi. Słowem Niemcy górą! Dodajcie do tego ciszę w sprawie wykupu ziemi przez Niemców, niemiecką NTO i macie opis sytuacji.

 10. były słuchacz
  | ID: ae4aa5a0 | #10

  …ja się zniesmaczyłem kiedy to jakże zacny dziennikarz , do wiceprezydenta w trakcie pytań nie umiał sklecić słowa reelekcja i wypalił EREKCJA …. to świadczy o kunszcie …

 11. Jarek Toporowski
  | ID: 6d713bd5 | #11

  NIE płacę abonamentu ! Tyle w temacie !

 12. | ID: 1ccc0530 | #12

  @P.były słuchacz ! A może dziennikarz się specjalizuje w danym temacie.Bądz co bądz -ciekawym?

 13. Anna
  | ID: b856dc35 | #13

  Trochę dziwię się niektórym komentarzom dotyczącym redaktora Jarzombka, szczególnie tym o jego wyimaginowanej niemieckości czy jakże innym „szczypiącym” temacie śląskości. Nigdy nie interesowałam się tym tematem, może nawet uważałam, że wstyd poruszać temat mniejszości narodowych w jakże to polskiej opolszczyźnie. Znalazł się jednak red, który w dość ciekawy, niesztampowy sposób spróbował wytłumaczyć o co chodzi z tym całym Śląskiem, i co? Od razu zły. Bo? Nie sposób, forma, wartość merytoryczna ale TEMAT! Tu nas boli. Po innym programie o kulturze Kresowiaków jakoś nie zauważyłam tego oburzenia. Mam wrażenie, że nie cenimy tej wielokulturowości, którą mamy tuż obok i możemy z niej czerpać pełnymi garściami, szczycić się nią i pokazywać innym. Jeżeli zaś został wspomniany szpital w Ozimku, to może lepiej spojrzeć na liczby, przypatrzeć się organizacji szpitala, posłuchać pacjentów (nie tylko z woj. opolskiego – wielu przyjeżdża z ościennych woj), bo można mieć wiele zarzutów do starostwa, ale nie jeśli chodzi o prywatyzację szpitala w Ozimku. P.S Użytkownik „były słuchacz” jak już wypowiada się na czyjś temat to przynajmniej poprawnie operuje nazwiskiem („jarząbek”)

 14. Była słuchaczka
  | ID: 7e296298 | #14

  Przestaję słuchać Loży. Nie da się tego zestawu znieść – sapiący Świercz i kaleczący język polski Jarzombek.

 15. Radyjo
  | ID: 98e48248 | #15

  Ale Pan Nowak ładny artykuł napisał!

Komentarze są zamknięte