Spotkanie z dr Mariuszem Patelskim o Niezależnym Zrzeszeniu Studentów w Opolu

Niezależna Gazeta Obywatelska

W najbliższy poniedziałek, tj 17 grudnia br. o godz. 16:30 w sali konferencyjna MBP przy ul. Minorytów 4 odbędzie się spotkanie z dr Mariuszem PATELSKIM z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego nt. „Studenci opolscy ostatniej dekady PRL. Na marginesie pracy „Niezależne Zrzeszenie Studentów w Opolu 1980- 1990”.

Organizatorem spotkania jest Polskie Stowarzyszenie Krajoznawców w Opolu i Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu. To już dziesiąte spotkanie z cyklu „Śląskie Forum Krajoznawcze”, które poprowadzi Tadeusz Jacek ROGOŻA.

Dr Mariusz PATELSKI – historyk, adiunkt w Katedrze Biografistyki Instytutu Historii UO. W trakcie studiów w opolskiej WSP współorganizator i przewodniczący Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Autor licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych publikowanych, m.in. na łamach: Dziejów Najnowszych, Studiów Śląskich i paryskich Zeszytów Historycznych oraz redaktor prac naukowych. W latach 2006-2009 prezes Stowarzyszenia Polsko-Serbołużyckiego Pro Lusatia, redaktor naczelny czasopisma Pro Lusatia. Opolskie Studia Łużycoznawcze oraz sekretarz czasopisma naukowego Teki Biograficzne, wydawanego przez Instytut Historii UO. Brał udział w nagraniu audycji historycznych zrealizowanych przez Radio Opole oraz Polskie Radio Chicago. Konsultant historyczny filmów dokumentalnych TVP Opole oraz TVP Historia. Uhonorowany odznaką „Za zasługi dla Województwa Opolskiego”. Obecnie pracuje nad monografią poświęconą Urzędom Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk w województwie opolskim w latach 1950- 1990”.

Oprac. TK

 

Komentarze są zamknięte