Postawy narodowe wśród współczesnej młodzieży

Niezależna Gazeta Obywatelska1

Postawy narodowe wśród współczesnej młodzieży, czy istnieją? Zanim jednoznacznie określimy czy istnieją wśród młodych ludzi należy odpowiedzieć na pytanie: co oznacza stwierdzenie współczesna młodzież? Dla jednych współczesna młodzież to po prostu młodzi ludzie, którzy bez zastanowienia przyswajają sobie to, co im się powie i określi jako dobre, a co złe każe się odrzucić. Każdy wie, że okres dorastania to jeden z najważniejszych okresów w życiu człowieka, to właśnie wtedy przyswajamy sobie pewne wzorce i kształtujemy nasze poglądy. W dobie takiego rozwoju techniki jaki mamy obecnie nie trudno o manipulację młodymi ludźmi w taki sposób, aby zatrzeć w nich pewne poglądy oraz wzorce. Prawie w każdym domu mamy telewizor, Internet czy chociażby radio, to co w nich usłyszymy lub zobaczymy bez wątpienia wpływa na naszą psychikę i poglądy. Jeśli ciągle mówi się o morderstwach i aferach to człowiek młody, którego łatwo jest zmanipulować zacznie wierzyć w to, że w kraju nie można żyć i w najlepszym przypadku po prostu z niego wyjedzie.

Wśród młodych ludzi zarysowała się pewna moda, zła moda, która promuje brak postaw narodowych i kosmopolityzm. Jako młody człowiek nie rozumiem swoich rówieśników którzy czują się obywatelami świata. Jeśli patrzeć na ten pogląd przez pryzmat 123 lat przez które Polski nie było na mapach świata nasuwa mi się pytanie: jeśli mamy być obywatelami świata to po co walka o niepodległość i wolność Polski? Młodzież zapomina o tragicznych czasach w historii Ojczyzny, o walkach ich przodków o niepodległość tłumacząc się, że było to dawno i były to inne czasy, jednak nic nie zmieni tego, że ci ludzie walczyli o wolną Polskę dla nas, abyśmy mogli żyć w wolnym i niepodległym kraju. Jako młoda osoba czuję się spadkobiercą historii oraz tradycji jakie zostawili mi po sobie przodkowie.

Wielu młodych ludzi boi się propagowania postaw patriotycznych oraz narodowych, boją się reakcji swoich rówieśników. Postęp cywilizacyjny i moda, która lansuje kosmopolityzm jest jedną z przyczyn zaniku tak ważnych postaw wśród młodych ludzi. Zaginęły dawne wartości takie jak honor i ojczyzna, obecna sytuacja na świecie prowadzi do tego, że najważniejsze stają się pieniądze i władza. Dowody tego można dostrzec w mediach, powstają coraz to nowe programy rozrywkowe, które poniekąd ogłupiają ludzi. Zastąpiły one miejsce programów, które przy okazji rozrywki dawały szansę również wykazania się wiedzą i logicznym myśleniem. Jako młody człowiek, uważam że jest to pewnego rodzaju sposób na powolne wniknięcie w umysły młodych ludzi i wpojenie im, że nie liczą się takie wartości jak rodzina, wiedza, honor czy ojczyzna lecz liczy się rozrywka i sława.

W obecnej sytuacji wyraźnie widać, że postawy narodowe wśród młodzieży zanikają, coraz mniej młodych ludzi angażuje się w inicjatywy społeczne bezinteresownie, każdy szuka zysku w tym co robi zapominając o bezinteresownej pomocy. W świecie gdzie liczy się tylko rozrywka ciężko znaleźć osoby chętne do zaangażowania się w sprawy narodu. Jeśli my, młodzi ludzie nie będziemy pamiętać o naszej historii i tradycji to co pozostanie po nas dla przyszłych pokoleń? Każdy z nas powinien zadać sobie to pytanie, zarówno młodzi jak i dorośli ludzie bo jeśli dalej sytuacja będzie się rozwijać w tym kierunku to stopniowo nasz naród zacznie niszczeć, aż w końcu zapomnimy o tym, że jesteśmy Polakami i jaka była nasza historia.

Autor: Marek „Wołyniak” Zwolski, NGO Brzeg

  1. z Niemodlina
    | ID: fb55eb55 | #1

    Tadek, raper z Krakowa, dociera do młodzieży poprzez młodzieżową muzykę i poprzez piękne teksty, jego piosenki na youtube mają ponad pół miliona odsłon, jak to w POlsce bywa, jest on całkowicie ignorowany przez media głównego nurtu, oprócz Gazety Polskiej praktycznie nikt nie promuje jego twórczości. W czasie kiedy Tusk wraz z MEN’em usunęli nauczanie historii ze szkół ponadgimnazjalnych a w innych proponuje się naukę czegoś co przypomina historię, tacy artyści jak wspomniany już Tadek i jemu podobni, powinni być szczególnie promowani i doceniani przez osoby, którym bliski jest patriotyzm i dobro Polski i Polaków. http://www.youtube.com/watch?v=iHil7koBSII http://www.youtube.com/watch?v=tz_7-BMu7tc

Komentarze są zamknięte