Za tydzień huczne obchody 90. rocznicy przyłączenia Górnego Śląska do Polski

Niezależna Gazeta Obywatelska8

20 czerwca w Warszawie i od 22 do 24 czerwca w Katowicach odbędą się uroczystości 90. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do odradzającej się Polski. Honorowym patronatem obchody objął prezydent Bronisław Komorowski.

Organizatorami uroczystości, zarówno w stolicy jak i w Katowicach, są: wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz i prezydent Katowic Piotr Uszok.

20 czerwca w Warszawie przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej z województwa śląskiego oraz służb mundurowych złożą kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza i przy pomniku Powstańców Śląskich na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Po południu przed Pałacem Prezydenckim przy dźwiękach Orkiestry kopalni „Staszic” otwarta zostanie wystawa zatytułowana „Walka o Górny Śląsk”, przygotowana przez Muzeum Śląskie w Katowicach.

Na godz. 16.40 zaplanowano przemarsz z Pałacu Prezydenckiego do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście, gdzie o godz. 17 odbędzie się koncelebrowana m.in. przez kard. Kazimierza Nycza i abp. Wiktora Skworca msza św. Oprawę artystyczną nabożeństwa zapewni Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

W Katowicach przygotowano trzydniowe uroczystości rocznicowe. 22 czerwca w Sali Sejmu Śląskiego odbędzie się uroczysta okolicznościowa sesja Sejmiku Województwa Śląskiego. Relację z posiedzenia Sejmiku będzie można śledzić na telebimach rozstawionych na Placu Sejmu Śląskiego.

O godz. 14 na Placu Sejmu Śląskiego odbędzie się ceremonia wojskowa, a następnie będzie można zobaczyć inscenizację wkroczenia Wojska Polskiego do Katowic w 1922 roku, przygotowaną przez artystów Teatru Śląskiego i 30 ułanów z Grupy Rekonstrukcyjnej z Niepołomic. Defilada, występ Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej i wspólne zdjęcie uczestników uroczystości zakończą ten punkt programu. Później z galowym koncertem wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Na pobliskim Placu Bolesława Chrobrego zaplanowano też piknik rodzinny – już od przedpołudnia na dzieci czekać będą karuzele i stoiska spożywcze.

Późnym popołudniem w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach zaproszeni goście posłuchają koncertu w wykonaniu muzyków Filharmonii Śląskiej w Katowicach. O tej samej porze rozpoczną się Dni Otwarte Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Podobnie jak w latach ubiegłych na zwiedzających będą czekać przewodnicy. Goście będą mogli zobaczyć np. pomieszczenia piwniczne zamienione podczas II wojny światowej na schron przeciwlotniczy i reprezentacyjną Salę Sejmu Śląskiego, a także mieszkanie wojewody Michała Grażyńskiego – pierwszego gospodarza gmachu.

Niewątpliwą gratką będzie zwiedzanie, niedostępnych na co dzień, podziemi Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i trasa prowadząca do ukrytego tunelu. Jednym z miejsc na trasie będzie basen, zaprojektowany jako pułapka na ewentualnych złodziei planujących obrabować Skarbiec Śląski za pomocą podkopu. W razie włamania do skarbca, woda z basen miała zalać pomieszczenie, w którym gromadzono sztabki złota. Zwiedzanie Urzędu zakończy się o godz. 2 w nocy.

W sobotę, 23 czerwca, na Placu Sejmu Śląskiego wieczorem rozpocznie się koncert, w którym wystąpią: Holly Blue & Sound Petersburg, Abradab i Czesław Śpiewa, a po koncercie będzie można zobaczyć pokaz sztucznych ogni. Uroczystości zakończy w niedzielę 24 czerwca msza św. w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach, koncelebrowana przez metropolitę katowickiego abp Wiktora Skworca. Oprawę artystyczną nabożeństwa zapewnią muzycy Filharmonii Śląskiej.

Miejmy nadzieję, że obchody oznaczają trwałą zmianę fatalnej i niemądrej polityki władzy na Śląsku, a nie jednorazowy incydent.

Za: wpolityce.pl

 1. svatopluk
  | ID: f576021a | #1

  przyłączenie czy powrót do macierzy?

 2. Piotr Rubas
  | ID: 8b3fc0f9 | #2

  Uroczystosci organizowane przez POlszewie z Komorusem i masonem Nyczem na czele

 3. bolek
  | ID: 48122d7f | #3

  jakiej macierzy? Slask byl tylko krotki czas w Polsce, a w dodatku Kazimierz Wielki wyparl sie Slaska. Ja uwazam ze Slask jest pod zaborem polskim. Chce do macierzy – Niemiec – gdzie ludziom sie zyje dostatnie a nie tak jak tutaj.

 4. Pejter
  | ID: c22d6134 | #4

  świat staje na głowie: wpotylicę.pl i NGO stosują nomenklaturę RAŚ ;-) Przecież Wasz kolega Sobjerajski drze szaty niczym Rejtan przeciwko słowu „przyłączenie”. Nawróćcie się! :)

 5. SlaskiRycerz
  | ID: 3b27d359 | #5

  @bolek
  Powiedz to powstańcom, którzy za to, żeby utrzymać Śląsk w „zaborze” Polskim, toczyli zbrojną walkę przeciwko Niemcom. Chcesz do Niemiec? Proszę bardzo – nawet kupię bilet w jedną stronę, żebyś już stamtąd nie wrócił.

 6. | ID: d86781fb | #6

  Czas ślązakowców się kończy.

 7. svatopluk
  | ID: 912c1e03 | #7

  Adam Lutostański :
  Czas ślązakowców się kończy.

  raczej „polakowców” którzy nigdy nie dojdą do władzy:)

 8. bolek
  | ID: fb0876d4 | #8

  @SlaskiRycerz
  Chetnie pojade do Niemiec. Tylko kup mi bilet.

Komentarze są zamknięte