Minął dzień na sygnale:15 maja, rozbito grupę przestępczą

Niezależna Gazeta Obywatelska

Paczków: ewakuacja do karetki

Po północy w Paczkowie pow. nyski przyjęto zgłoszenie od zespołu ratownictwa medycznego o braku możliwości dojazdu do osoby poszkodowanej; strażacy jednym zastępem podjęli próbę dotarcia do osoby samochodem i pieszo ze względu na podmokły grunt; osoba była przytomna i nie uskarżała się na żadne dolegliwości; strażacy udzielili wsparcia i ewakuowali osobę do karetki  zespołu ratownictwa medycznego w Starym Paczkowie

A-4 (Góra Świętej Anny): cement zablokował autostradę

godz.9:21 droga A-4 262 km na Katowice (podjazd pod Górę Św. Anny od strony Krapkowic). Wypadek z udziałem 2 sam. ciężarowych. Dwa z trzech pasów jezdni była chwilowo zablokowane. Z jednej z ciężarówek rozsypał się na jezdnię cement. Wszystkie służby na miejscu. ZRM udzieliło pomocy poszkodowanemu kierowcy ciężarówki. Działania dwóch zastepów straży polegały m.in. na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i neutralizacji rozlanych płynów eksploatacyjnych przy użyciu sorbentu.

Opolskie: rozbito zorganizowaną grupę przestępczą

Opolscy kryminalni rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się kradzieżami samochodów, głównie audi. Auta kradli na terenie Śląska, Małopolski i Opolszczyzny od połowy 2011 roku. 5 mężczyzn zostało tymczasowo aresztowanych na 3 miesiące, a wobec 2 zatrzymanych kobiet prokurator zastosował dozór Policji.

Kryminalni z KWP w Opolu prowadzili sprawę kradzieży samochodów na terenie Opolszczyzny. Okazało się, że prawdopodobni sprawcy pochodzą z województwa śląskiego. W wyniku podjętych działań, na terenie Śląska – przy współpracy z KPP w Raciborzu, KPP w Jarocinie i KMP w Gliwicach – zatrzymano 7 osób.

10 maja około godziny 2 w nocy opolscy kryminalni wraz funkcjonariuszami z Raciborza ruszyli w pościg za dwoma skradzionymi samochodami. Kiedy policjanci próbowali zatrzymać dwa audi A4 (jeden z samochodów wart był 28 000 zł, a drugi 36 000) ich kierowcy zaczęli uciekać. 29-latek w trakcie ucieczki stracił panowanie nad pojazdem, wypadł z drogi i uderzył w ogrodzenie, a następnie w słup energetyczny. Natomiast 24-latek wjechał w pole, wysiadł z samochodu i uciekł. Mężczyzna został zatrzymany kilka godzin później w jednym z mieszkań na terenie Gliwic. Funkcjonariusze zatrzymali także bmw, którym jechał 30-latek wraz ze swoją 20-letnią dziewczyną. Tej samej nocy policjanci w mieszkaniach zatrzymali kolejne trzy osoby należące do grupy przestępczej (30 i 31-latka oraz 24-latkę). Łącznie kryminalni zatrzymali 7 osób.

11 maja wszyscy zatrzymani zostali doprowadzeni do opolskiej prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty. 24, 29 i 30-latek odpowiedzą za działanie w zorganizowanej grupie przestępczej oraz kradzieże samochodów i włamania do aut, za co grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. Natomiast 30 i 31-latek usłyszeli zarzuty paserstwa, za co grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Decyzją prokuratora wobec dwóch zatrzymanych kobiet (20 i 24 lata) zastosowano dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju. Kobiety przyznały się do udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu kradzieże z włamaniem do samochodów i paserstwa.

Natomiast piątka zatrzymanych mężczyzn stanęła przed sądem, który jako środek zapobiegawczy wobec nich zastosował 3 miesięczny tymczasowy areszt.

Policjanci wstępnie ustalili, że grupa kradła samochody na terenie województwa śląskiego, małopolskiego i opolskiego. Procederem tym prawdopodobnie zajmowali się od połowy 2011 roku. Przede wszystkim kradli samochody marki audi, modele A3 i A4 rok produkcji od 2000 do 2007. Na chwilę obecną grupie przedstawiono 17 zarzutów usiłowania bądź kradzieży samochodów na łączną wartość prawie 400 000 złotych. Policjanci zapowiadają dalszy rozwój sprawy.

Oprac. Tomasz Greniuch

Komentarze są zamknięte