Protesty głodowe w obronie historii już na Opolszczyźnie. Pierwsza jest Nysa

Niezależna Gazeta Obywatelska

We wtorek 1 maja 2012 r. protest głodowy w obronie polskiej szkoły i nauczania historii prowadzony był w redakcji tygodnika „Nowiny Nyskie” w Nysie.

W głodówce uczestniczyły 4 osoby: Janusz Sanocki – koordynator protestu, dyrektor wydawnictwa „Nowiny Nyskie”, Jerzy Andrzej Zimny (Częstochowa) – były więzień polityczny z Antykomunistycznego Związku Więźniów Politycznych 1939-1989, Krzysztof Musialski (Częstochowa) – członek zarządu Stowarzyszenia „Przeciw Bezprawiu Sądów i Prokuratur”, Jan Karandziej (Kudowa) – członek Komitetu Założycielskiego Wolnych Związków Zawodowych w latach 70. i uczestnik strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r.

Rano wywiad z uczestnikami głodówki przeprowadziła dziennikarka Radia Opole – Dorota Kłonowska, obszerny reportaż Radio Opole nadało przed południem 1 maja.

Opieką medyczną objął nas pan doktor Kazimierz Rozumek.

Głodujący zbierali, na ulicach Nysy, podpisy pod protestem przeciwko zmianom w programie historii. Lokal gdzie prowadzona jest głodówka został oplakatowany i odwiedzany jest przez mieszkańców Nysy, którzy do księgi pamiątkowej wpisują wyrazy poparcia dla protestu.

W godzinach wieczornych protest zawiesił jeden z uczestników – Krzysztof Musialski, który musiał wrócić do Częstochowy. Kilku nysan zapowiada przyłączenie się do głodówki w najbliższych dniach.

Autor: Janusz Sanocki

Za: wpolityce.pl

Komentarze są zamknięte