Kartka z kalendarza: dziś mija 20. rocznica rozpoczęcia emisji przez „Radio Maryja”

Niezależna Gazeta Obywatelska2

10 lutego 1990 r. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach o. Tadeusz Rydzyk ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (redemptorystów) wraz z Iwano Pietrobellim podjęli decyzję o stworzeniu społeczno-katolickiej rozgłośni radiowej, którą nazwano „Radio Maryja”. W 1991 r. prowincjał oo. redemptorystów w Polsce zgodził się na start radia i nadał radiu statut. W czerwcu 1991 r. stacja otrzymała pierwsze pozwolenia na stacje nadawcze w Toruniu i Bydgoszczy. Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu radiowego 8 grudnia 1991 r. w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, działając jako stacja lokalna. Rozgłośnia otrzymała następnie 117 koncesji lokalnych nie przystępując do konkursu na koncesję ogólnokrajową. Dodatkowo w 1993 r. niektóre diecezje udostępniły Radiu Maryja otrzymane przez nich od KRRiT częstotliwości radiowe. Radio Maryja w 1993 r. uzyskało status nadawcy społecznego – w zamian za zobowiązanie się do rezygnacji z emisji reklam, opłata koncesyjna została zredukowana o 80% (dla stacji ogólnokrajowej wynosi ona w granicach 7 mln 640 tys. złotych rocznie). 27 marca 1993 r. Radio Maryja rozpoczęło nadawanie za pośrednictwem satelity Eutelsat II, a rok później za pośrednictwem satelity Galaxy VII na obszar Ameryki Północnej i Środkowej, a 20 lipca 1995 r. za pośrednictwem satelity Hot Bird 1.

Radio Maryja wzbudza wiele kontrowersji, jest niebywale atakowana przez laickie, lewicowe media. Jest też jedyną rozgłośnią radiową o charakterze religijnym słyszalną w całej Polsce, zajmuje piąte miejsce wśród stacji radiowych pod względem tzw. czasu słuchania z wynikiem 2,15 proc. Każdego dnia od 20 lat rozbrzmiewają słowa „Tu Radio Maryja – katolicki głos w naszych domach. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze Dziewica„. Dziennikarze Radia Maryja podejmują trudne i ważne tematy, a z fal eteru często słychać modlitwę. Radio angażuje się również w działalność promującą życie, czego owocem są m.in. Marsze dla życia i rodziny. 15 grudnia 1996 r. Radio Maryja zostało laureatem nagrody im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, przyznawanej przez Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy. 5 stycznia 2008 r. Radio Maryja wraz z Telewizją Trwam i „Naszym Dziennikiem” zostały uhonorowane medalem Milito pro Christo za „chwalebne i zaszczytne pełnienie misji pasterskiej, dając świadectwo najwyższym wartościom, jakimi są prawda i umiłowanie Ojczyzny„.

Więcej zob. http://wpolityce.pl/

Oprac. TK

 1. | ID: c72409dd | #1

  Przesłanie Ojca Św. Benedykta XVI, z okazji XX rocznicy powstania Radia Maryja http://www.radiomaryja.pl/artykuly.php?id=1140628

 2. RVNG
  | ID: 54ab97d9 | #2

  NO PROSZĘ , ALE DLACZEGO ELEONORA W KOMENTARZACH NIC NIE NAPISAŁA.

  PONOWNIE POTWIERDZA SIĘ TEZA ŻE LEONORA TO NAWIEDZONY PiSofob.

  DOSZŁY MNIE SŁUCHY ŻE ELEONORA NA JAKIMŚ SPOTKANIU PODSTWAIŁA KARTKI LUDZIOM I NAKŁAMAŁA ICH WZGLĘDEM TEGO CO MAJĄ PODPISAĆ.

  JUŻ JEST O TYM GŁOŚNO ! ! !

  OJCIEC RYDZYK NIE BĘDZIE ZADOWOLONY ! ! ! Z TAKICH WYSTĘPKÓW ! ! !

Komentarze są zamknięte