„Żyjemy na terenie RP i nie rozumiem, jaki jest sens stawiania tablic dwujęzycznych” – z Mateuszem Krzysiem mieszkańcem Grodźca rozmawia Marcin Mąkosa

Niezależna Gazeta Obywatelska4

Mateusz, jakie jest Twoje zdanie w sprawie dwujęzycznych nazw miejscowości w województwie opolskim:

Jestem ich zdecydowanym przeciwnikiem.

Pochodzisz z Grodźca w gminie Ozimek. Z tego co wiem, w Twojej miejscowości Mniejszość Niemiecka próbowała wprowadzić dwujęzyczne tablice nazwy miejscowości?

Owszem, była taka próba, spotkała się jednak ze zdecydowanym „NIE” ze strony mieszkańców. Na portalu społecznościowym „Facebook” powstała nawet strona sprzeciwiająca się nadawaniu Ozimkowi i Grodźcowi niemieckich nazw, do której dołączyłem.

Jak Mniejszość Niemiecka argumentowała swój pomysł wprowadzenia tych tablic?

Szef Mniejszości Niemieckiej Norbert Rasch przekonywał mieszkańców, iż poprzez te tablice będą pokazywać historię naszej miejscowości i jej dziedzictwo kulturowe.

A Twoim zdaniem, czy Mniejszość Niemiecka w Grodźcu jest aktywna?

W Grodźcu, z tego co ja wiem, działacze Mniejszości Niemieckiej są w prawdziwej mniejszości. Ich liczba jest znikoma, ponieważ większość mieszkańców to potomkowie Kresowiaków lub przesiedleńców, którzy trafili tutaj po II wojnie światowej. Dlatego też zupełnie nie rozumiem nadawania podwójnych nazw w województwie opolskim. Żyjemy na terenie RP i nie rozumiem, jaki jest sens stawiania tablic dwujęzycznych.

A Ty skąd pochodzisz? Jakie są Twoje korzenie? Z Twoich odpowiedzi wynika, że raczej nie jesteś autochtonem…

Jestem mieszkańcem Grodźca od 1989 r. Moi rodzice pochodzą z dwóch różnych obszarów Polski: mama z Mazowsza, a ojciec z Górnego Śląska. Do Grodźca przeprowadzili się, gdyż tutaj znaleźli pracę, miałem wtedy 3 lata.

Rozumiem, w takim razie powiedz proszę, kto Was organizował to znaczy mieszkańców Grodźca, którzy opowiedzieli się przeciwko dwujęzycznym tablicom nazw miejscowości.

Akcję na Facebooku zorganizował Szymon Weiss i była to akcja spontaniczna, która na dzień dzisiejszy tzn. 14 czerwca ma już 287 zarejestrowanych użytkowników.

Dziękuje za rozmowę.

 1. svatopluk
  | ID: 758a406d | #1

  to Grodziec już nie leży na Górnym Śląsku?
  od kiedy?

 2. Hanys
  | ID: d3e945a8 | #2

  Grodziec na Górnym Śląsku leży jak najbardziej. A ponieważ założony został przez czeskich osadników, jeżeli więc Rasch chce pokazać „historię Grodźca i jego dziedzictwo kulturowe”. to powinien się strać tam akurat o umieszczenie tablic polsko – czeskich: Grodziec – Bedřchův Hradec

 3. Lex Rectum
  | ID: 6bcd0290 | #3

  Aleś sobie Marcin wybrał autorytet za rozmówcę…. Jak się pisze taki artykuł, to warto przepytać kilka osób i na podstawie ich wypowiedzi co nieco zmontować… amatorszczyzna.

 4. | ID: c6e1a7b3 | #4

  a joł je za nimi

Komentarze są zamknięte