14 miast w woj. śląskim wie jak zaoszczędzić pieniądze – Opole będzie się na razie przyglądać

Niezależna Gazeta Obywatelska8

14 miast w woj. śląskim znalazło sposób, jak zaoszczędzić miliony złotych. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Zrzeszone w Górnośląskim Związku Metropolitalnym gminy zamierzają wspólnie kupować gaz, wodę, prąd i stać się największym odbiorcą w kraju. Pomysł jest prosty. Gminy zamierzają przy negocjacjach z dostawcą wykorzystać swoją pozycję. Zrzeszeni, będę największym podmiotem, porównywalnym w rozmiarach do Londynu. Pierwszy projekt dotyczy wspólnego zakupu prądu. Oszczędności mogą sięgnąć nawet 20 procent. W przypadku Świętochłowic to 600 tysięcy złotych, co wystarczy na nowy żłobek.

Prezydent Katowic Piotr Uszok zaoszczędzone pieniądze chce wydać np. na budowę nowego boiska. W przyszłym tygodniu w biurze Górnośląskiego Związku Metropolitalnego rozpoczną prace eksperci. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem umowa na dostawy prądu dla 14 gmin zacznie obowiązywać od przyszłego roku. O zbliżonej inicjatywie Prezydenta Miasta Poznania Ryszarda Grobelnego już pisaliśmy na łamach NGO. Tam też przedstawiliśmy kilka propozycji jak się tym tematem powinien zająć opolski Ratusz.

Czy takie rozwiązanie będzie możliwe w województwie w woj. opolskim? Pytanie to zadaliśmy Tomaszowi Strzałkowskiemu, prawnikowi i Radnemu Powiatu Opolskiego liderowi inicjatywy „Nasz Samorząd”: – „Nie ulega wątpliwości, że działania zespołowe zwiększają rolę samorządów w negocjacjach, na różnych płaszczyznach. Pomysł ze zbiorowym zaopatrywaniem się w energię, oczywiście jak najbardziej godny uwagi. Pytanie tylko, kto w naszych opolskich realiach ma go zrealizować? Mając w pamięci, niedawny temat organizacji transportu publicznego (przejęcie Opolskiego PKS) zapewne i w tym przypadku, skończy się na analizach, rozważaniach, snuciu koncepcji, etc. Tak będzie dopóki zarówno Miasto Opole, jak i Powiat Opolski stronić będą od ambitnych pomysłów i dynamicznego działania” – powiedział. Tematem zainteresował się też Urząd Miasta Opola. „To ciekawa inicjatywa, którą z zainteresowaniem będziemy obserwować. Sposobem na wykorzystanie takiej możliwości z pewnością byłoby stworzenie związku gmin, który mógłby wspólnie negocjować ceny. Myślimy o powołaniu takiego związku gmin sąsiadujących z Opolem. Koszty energii mogłyby stać się jedną z płaszczyzn porozumienia” – skomentował Mirosław Pietrucha, rzecznik prezydenta Zembaczyńskiego.

O zdanie  zapytaliśmy Przemysława Wiplera, eksperta ds. bezpieczeństwa energetycznego i Prezesa Fundacji Republikańskiej, wydawcy kwartalnika „Rzeczy Wspólne” – „Ratusz powinien najpierw zrobić audyt potrzeb energetycznych w całym mieście. Potem w oparciu o te potrzeby zrobić  specyfikację przetargową. Korzyści to zaoszczędzone konkretne miliony, które można wydać na inwestycje tak potrzebne w każdej gminie. Dziwię się, że jeszcze Opole nic robi w tej sprawie. Nie ma na co czekać, czy się przypatrywać temu co się dzieje w innych samorządach. Każdy dzień stracony to konkretne pieniądze i niegospodarność władz. Ostatnio podobne działania przeprowadzała np. Łódź.  Takie przedsięwzięcia były swego czasu głośne też w Wielkopolsce. Pomysł by wyjść do innych gmin jest oczywiście dobry i stawia większe wyzwanie przed władzą. Zresztą współpraca z ościennymi gminami jest np. już standardem w komunikacji zbiorowej, czego największym przykładem może być Warszawa”.

Autor: Tomasz Kwiatek

 1. | ID: 27e90c72 | #1

  Dlaczego media milczą o wczorajszo-dzisiejszych trzęsieniach ziemi w Zachodniej Polsce blisko granicy z Niemcami? Czy to wina długich łap lobby atomowego, które wolałoby zatajać zagrożenia sejsmiczne dla elektrowni nuklearnych w Polsce?

  http://mocniejszy.wordpress.com/2011/05/21/tajne-trzesienia-ziemi-w-europie-i-okolicach

 2. 25.O5.2011
  | ID: 15a7f550 | #2
 3. 25.O5.2011
  | ID: 15a7f550 | #3
 4. 25.O5.2011
  | ID: 15a7f550 | #4
 5. Eleonora
  | ID: 816cb5f8 | #5

  Wspólny projekt wymaga wysiłku. A opolskich radnych stać na wysiłek biegaczy:)) Rundka z prezydentem- to jest wysiłek!!!ot i co:))

 6. Edward
  | ID: 4ccc8936 | #6

  To tylko część ! rzeczy jakie zrobili Radni Prawa i Sprawiedliwości

  http://www.youtube.com/watch?v=n453ZxGkFTA

 7. Paulina
  | ID: 60e314f1 | #7

  Jarku T z Głubczyc przestań wklejać pisowskie spoty! Są na stronie Jakiego. Daj już sobiee luz. Zajmij się czymś. Może jakąś książkę być poczytał, co?

  1. Anonim
   | ID: b79ebe8a | #8

   Żaden Jarku
   Spot jest OK – spora ilość inicjatyw,”rzeczy” jakie zrobili radni jest przedstawiona i wypunktowana.
   Tego Video nic nie przebije
   „Paulino” zajmij się czymś, przestań bronić wrednej zawistnej koleżanki która „niestety” nie ma racji. Luzik zawsze jest :)

   FINITO

Komentarze są zamknięte