Oświadczenie w sprawie jawnych kłamstw „Gazety Wyborczej” na temat marszów ONR

Niezależna Gazeta Obywatelska4

Przywykliśmy już do tego, że większość „głównonurtowych” gazet w Polsce jest nie tylko nieprzychylna narodowcom (i w ogóle szeroko pojętej prawicy), ale także nierzetelna. „Gazeta Wyborcza” od dawna celuje w rozmaitych manipulacjach, takich jak np. nie uwzględnianie kontekstu, w którym padły dane słowa, wyolbrzymianie opisywanych zjawisk, utożsamianie jednych środowisk z drugimi itd. Stosunkowo rzadko „Gazeta” posuwa się do jawnych kłamstw, które łatwo obnażyć, niemniej okazuje się, że i takie praktyki mają miejsce.

Oto w artykule „Wrocław zatrzymał ONR. Opole nie potrafi”, zamieszczonym 13 kwietnia na łamach Gazety” i podpisanym przez Piotra Zapotocznego oraz Izabelę Żbikowską możemy przeczytać m.in., że: „We Wrocławiu trzy lata temu miasto zdelegalizowało pierwszą manifestację [narodowców], a na kolejną nie wydało zgody. Od tamtej pory mają spokój.” Faktycznie, we Wrocławiu nie były organizowane marsze ONR, ale np. bez żadnych przeszkód odbywały się wielokrotnie pochody i pikiety rejestrowane przez NOP czy Młodzież Wszechpolską. Wystarczy tu wspomnieć choćby kilka edycji marszu przeciwko prześladowaniom nacjonalistów. Ale nic dziwnego, że takie wydarzenia miały miejsce, ponieważ zdelegalizowana w 2008 roku manifestacja ONR… okazała się w pełni legalna, co potwierdził Sąd Administracyjny. „Interpretacja” tego faktu, dokonana przez autorów „Wyborczej” – poraża. Nijak bowiem nie wspominają oni o tym, pisząc jedynie, że sprawę innego pochodu (do którego istotnie nie doszło) „rozstrzyga jeszcze sąd administracyjny”. Warto może, by autorzy „Gazety” zapoznali się z takimi dokumentami, jak choćby ten: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/37ccae7f2a02b7cf.html. Jest to skan wyroku uniewinniającego obwinionych o udział w nielegalnym zgromadzeniu 12 kwietnia 2008 roku. Uniewinniona została zdecydowana większość z blisko 200 zatrzymanych wówczas osób. Dysponujemy także kopią wyroku Sądu Administracyjnego. „Gazeta” od trzech lat przy różnych okazjach powraca do wydarzeń wrocławskich z roku 2008, nie chce jednak uwzględnić tego, że ostatecznie manifestacja ONR okazała się w pełni legalna. W inkryminowanym artykule czytamy też m.in.: „Nie było żadnych sztandarów dotyczących upamiętnienia żołnierzy, za to pojawiły się hasła i symbole ONR-u.” Pomijając fakt, że warunkiem legalności manifestacji NIE JEST zgodność haseł i transparentów z „deklarowanym celem”, a jedynie z prawem stanowionym, to ONRowcy posiadali transparent dotyczący Katynia (istnieje fotografia, która to dokumentuje), a także wznosili okrzyki zgodne z deklarowanym celem (np. antykomunistyczne). O tym jednak z artykułu w „Gazecie” się nie dowiemy.

Błazenada „Gazety” przejawia się także w uporczywym twierdzeniu, że manifestacje narodowców kończą się awanturami, przepychankami, bijatykami, blokowaniem ulic itd. Donosi o tym inny artykuł z „Wyborczej”. Jest to tzw. „półprawda”. Istotnie, marsze miewały takie zakończenie, ale tylko i wyłącznie z winy ustawicznie awanturujących się czytelników „Gazety” i innych (jeszcze bardziej radykalnych) „antyfaszystów”, stawiających barykady na ulicach, rzucających kamieniami, przeszkadzających w legalnym zgromadzeniu. Nie ma sensu przytaczać tutaj szczegółów – każdy zainteresowany zapewne słyszał lub czytał o tych akcjach „antify” i innych „kontrmanifestantów” lewicowych. Tam natomiast, gdzie takie coś nie miało miejsca (jak np. w Częstochowie w roku 2009) – manifestacje odbywały się bez problemu i kończyły spokojnie.

Autor: Adam Tomasz Witczak, rzecznik prasowy ONR

 1. ola
  | ID: b99219f3 | #1

  Roman Dmowski, wybitny polityk XX w., napisał m.in., że historia wszystkich narodów uczy nas, że często po pokoleniach miernych, moralnie słabych, niedołężnych, przychodzą pokolenia dzielne, z szerokimi aspiracjami, które wielkie dzieła dokonują. Mam nadzieję, że wasze pokolenie zmieni Polskę.

 2. silus
  | ID: 831b64b0 | #2

  Ten sam Dmowski chwalił hitlerowski nacjonalizm,należy o tym nie zapomniec.

  1. antyPOstkomunista
   | ID: d296a645 | #3

   silus a ty pewnie POpierasz GóWnianą Michnikowską „gazetę” i ćpunowskie oszołomstwo jakie ona PrOmuje

 3. Tomasz
  | ID: f5c8b866 | #4

  Panie silus proszę podać źródło tych „rewelacji” albo po protu zmilczeć

Komentarze są zamknięte