Opolanie uczcili pamięć ofiar tragedii smoleńskiej [fotorelacja „Andrucha”]

Niezależna Gazeta Obywatelska3

W niedzielę 10 kwietnia 2011 r. obchodziliśmy pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Opole oczywiście również pamiętało o tragicznie zmarłych państwowcach. Zorganizowane obchody przez Klub „Gazety Polskiej” w Opolu oraz Młodych Konserwatystów miały wymiar symboliczny, lecz jednak jakże ważny.

O 8.41 zawyły syreny, na chwilę zamarł ruch na opolskich ulicach. Równo o godzinie 16.00 w sali katechetycznej przy Opolskiej Katedrze rozpoczęła się projekcja filmu „Mgła”. Film wzbudził wielkie zainteresowanie osób, który do tej pory nie miały okazji go zobaczyć.

O godzinie 18.10 na opolskim rynku odbyły się uroczystości mające na celu upamiętnienie 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. Odbyła się inscenizacja nazwana Lasem Smoleńskim. W niebo poszybowały balony, a każdy z nich miał przeczepioną karteczkę w imieniu intencji każdej z ofiar.

Punktualnie o 18.30 w Katedrze odbyła się Msza święta, w intencji pary prezydenckiej oraz wszystkich ofiar katastrofy. Zaraz po Mszy św. na opolskim rynku nastąpiły uroczystości główne. Zapalono wielki napis z ponad 1000 zniczy „Pamiętamy 10.04.2010”. Każdy mógł sam zapalić znicz, aby wnieść cząstkę siebie do całych obchodów. Zostały odczytane nazwiska wszystkich ofiar katastrofy, specjalny list od Prezesa PIS Jarosława Kaczyńskiego z podziękowaniami, czytano wiersze, puszczano patriotyczne pieśni. Opole pamiętało!

Fot.: Andrzej K. „Andruch”

Autor: Łukasz Żygadło

 1. | ID: 5c7a0388 | #1

  Jeszcze dzisiaj wieczorem zostanie zamieszczona moja osobista relacja, wraz ze zdjęciami z wydarzeń w Warszawie.
  Grzegorz Bieniarz – naczelny NGO

 2. | ID: f169930b | #2

  W sprawie tego pięknego „obiektu” na stronie tytułowej…To rzeczywiście bardzo piękna dziewczyna ..i to Czeszka w dodatku przybyły tu ( w czwórkę ) wraz ze swoją wykładowczynią panią prof.uniwersytetu na Ukrainie…

  Musze przyznać że to szczególny gest ze strony naszych przyjaciół tak z południa jak i ze wschodu.

 3. dzejkej
  | ID: da358eb5 | #3

  i bardzo dobrze, ze zamieszczacie takie zdjecia wlasnie. trzeba zadac klam tym tvnskim teriom, ze prawicowcy, czy zalobnicy po Prezydencie to nietylko mherowe babcie.

Komentarze są zamknięte