Akcja społeczna: Tak – dla bezpłatnej autostrady A4

Niezależna Gazeta Obywatelska

Dziś rozpoczynamy wielką akcję społeczną, która ma na celu zebranie tysięcy podpisów pod apelem o pozostawienie bezpłatnej autostrady A4. Jeżeli nie uda nam się osiągnąć celu wkrótce Opole przeżyje kompletny paraliż komunikacyjny! Zapraszamy na stronę akcji, na której można złożyć podpis: www.bezplatnaautostrada.pl

Treść apelu w/s bezpłatnej autostrady A4 na odcinku Wrocław – Katowice.

My, niżej podpisani wyrażamy stanowisko, aby przejazd autostradą A4 na odcinku Katowice – Wrocław, który przebiega przez wjazd do Opola, pozostał bezpłatny. Wprowadzenie opłat na przedmiotowej drodze spowoduje kompletny paraliż komunikacyjny stolicy województwa opolskiego. Nawet jeśli założymy, że tylko 15% ruchu tranzytowego przeniesie się na ulice Opola (a może nawet 30%), po wprowadzeniu opłat za autostradę, to i tak dla naszego miasta oznacza to całkowite zablokowanie i tak już mało drożnej obwodnicy północnej, nie mówiąc o centrum miasta.

Większy ruch tranzytowy to zdecydowanie większe nakłady na naprawy dróg, na które Opola zwyczajnie nie stać. Biorąc pod uwagę, że ciężar tych zmian w największej części odczuje obwodnica północna miasta, która jest w nienajlepszym stanie. Możemy prognozować częste naprawy, a co za tym idzie, zamykanie poszczególnych odcinków jednopasmowej drogi. Ponadto spowoduje to blokadę dróg wokół specjalnej strefy ekonomicznej, do której mamy zachęcać, a nie zniechęcać potencjalnych inwestorów, którzy stworzą bardzo potrzebne w Opolu nowe miejsca pracy.

Jednocześnie większy ruch tranzytowy w Opolu, to większe zanieczyszczenie powietrza, na którego zwalczanie w ostatnim czasie gmina przeznaczyła znaczące środki, których efektywne wykorzystanie w świetle tych faktów stoi pod znakiem zapytania. Czyste powietrze i ochrona środowiska, to nie tylko mniejsza ilość zachorowań, ale również jeden z priorytetów Unii Europejskiej.

Decyzja Rządu o wprowadzeniu opłat za tą część autostrady oznacza jednocześnie całkowity paraliż komunikacyjny Opola, który bez wątpienia negatywnie wpłynie na wizerunek naszego miasta – zniechęci biznes i turystów. Płatna autostrada to również kolejne podatki dla mieszkańców Opola, województwa oraz firm, które szukając oszczędności, mogą zwalniać pracowników.

W związku z powyższym apelujemy o pozostawienie bezpłatnej autostrady A4 na odcinkach wjazdowych do Opola.

 Autor: Patryk Jaki

Komentarze są zamknięte