Nie ma Kopca Czynu Niepodległościowego

Zastępca Naczelnego

Kopiec Piłsudskiego, fot. za Wikipedia.pl

Od 5 listopada każdy Polak, który złoży wniosek o wydanie paszportu, otrzyma go już w nowej wersji, m.in. z motywami graficznymi przedstawiającymi najważniejsze dla odzyskania przed 100 laty niepodległości postacie, wydarzenia, miejsca i symbole.

Po raz pierwszy w historii tak ważnego dokumentu urzędowego obywatele Rzeczypospolitej mogli sami zdecydować o jego wyglądzie, ponieważ niektóre motywy graficzne zostały wybrane w drodze internetowego głosowania przeprowadzonego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji latem ubiegłego roku. Znalazły się wśród nich m.in. Bitwa Warszawska, Order Virtuti Militari, Orzełek Legionowy, Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Wincenty Witos.

Jako przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego przy Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa z radością przyjąłem wyniki plebiscytu, ponieważ zwyciężyła w nim właśnie polska Mogiła Mogił, jak często określa się nietypowy, ziemny pomnik, w którym złożono ponad 4500 ziem przesiąkniętych krwią naszych rodaków przelaną na polach bitew i w miejscach kaźni na całym świecie. Usypany w latach 1934-37 dla uczczenia odzyskania przez Polskę niepodległości, a odnowiony po 1980 roku z ruiny, w jaką celowo zamienił go reżim komunistyczny PRL kopiec Józefa Piłsudskiego na wzgórzu Sowiniec w krakowskim Lesie Wolskim jest równoważny swym znaczeniem Grobowi Nieznanego Żołnierza.

Z nieznanych mi przyczyn zarówno ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak jak jego następca Joachim Brudziński uporczywie nazywają to miejsce pamięci narodowej Kopcem Czynu Niepodległościowego – Mogiłą Mogił. Jest to istotny błąd, który dawno powinien zostać sprostowany, o co prosiłem poprzedniego szefa resortu w liście otwartym z 13 września 2017 roku.

Niestety, w zamieszczonym na stronie internetowej MSWiA komunikacie o rozpoczęciu procedury wydawania paszportów według nowych wzorów nadal widnieje fałszywa nazwa. Proszę więc obecnego ministra o zastąpienie jej właściwą, dopóki nie jest jeszcze na to za późno.

Powyższy tekst ukazał się pierwotnie na stronie Radia RMF FM.

 

Zastępca Redaktora Naczelnego NGO

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte