Poseł Pięta zawieszony w prawach członka PiS, będzie wycofany z prac m.in. komisji śledczej ds Amber Gold

Zastępca Naczelnego

Stanisław Pięta został zawieszony w prawach członka PiS – decyzję w tej sprawie podjął szef partii Jarosław Kaczyński; w konsekwencji Pięta zawieszony też zostanie w prawach członka klubu PiS; ponadto wycofany zostanie z prac komisji śledczej ds Amber Gold i sejmowej speckomisji – poinformowali politycy PiS.W poniedziałek po południu rzeczniczka PiS Beata Mazurek podała na Twitterze, że „poseł Stanisław Pięta zawieszony w prawach członka partii i klubu PiS. S. Pięta będzie także wycofany z prac komisji śledczej ds. Amber Gold oraz komisji ds. służb specjalnych”.

W rozmowie z PAP rzeczniczka PiS dodała, że „decyzję o zawieszeniu posła Pięty podjął prezes PiS Jarosław Kaczyński i ma ona związek z ostatnimi doniesieniami medialnymi”.

Z kolei wicemarszałek Sejmu i szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki powiedział później w poniedziałek dziennikarzom: „sytuacja jest taka, że mamy informacje medialne, mamy na razie też medialne informacje od posła, jeszcze z nim nie rozmawialiśmy o tym, co się stało”.

„Na razie podejmujemy decyzje tymczasowe oczekując na wyjaśnienie tych zdarzeń, a te decyzje, to jest zawieszenie w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości, to będzie skutkować jutro zawieszeniem w prawach członka klubu, no i też decyzją o zakończeniu jego pracy w dwóch komisjach” – powiedział Terlecki.

Zgodnie ze statutem PiS zawieszenie w prawach członka tej partii może nastąpić w wyniku m.in. wydania przez prezesa ugrupowania „postanowienia o zawieszeniu, w związku z uzasadnionym przypuszczeniem, iż naraził on dobre imię lub działał na szkodę PiS, w szczególności po wszczęciu przeciw niemu postępowania dyscyplinarnego do czasu rozpoznania sprawy przez Koleżeński Sąd Dyscyplinarny lub do czasu wyjaśnienia sprawy będącej przyczyną zawieszenia”.

Rzecznik dyscyplinarny PiS Karol Karski w rozmowie z PAP poinformował, że wszczął w poniedziałek postępowanie dyscyplinarne i obecnie gromadzone są materiały w sprawie posła Pięty. Zaznaczył, że na razie trudno powiedzieć jak to postępowanie się zakończy.

Zgodnie ze statutem Prawa i Sprawiedliwości celem postępowania dyscyplinarnego jest ustalenie czy i w jakich okolicznościach osoba obwiniona dopuściła się przewinień dyscyplinarnych. W przypadku uznania, iż osoba obwiniona dopuściła się przewinienia dyscyplinarnego, rzecznik dyscyplinarny może skierować wniosek o ukaranie tej osoby do Koleżeńskiego Sądu Dyscyplinarnego lub Komitetu Politycznego. Karą może być: upomnienie, nagana, zakaz pełnienia funkcji we władzach PiS przez okres od 6 miesięcy do 2 lat a nawet wykluczenie z PiS.

Ze statutu wynika też, że Koleżeński Sąd Dyscyplinarny lub Komitet Polityczny może wymierzyć karę, uniewinnić obwinionego lub umorzyć postępowanie.

W minionym tygodniu dziennik „Fakt” napisał, że poseł Stanisław Pięta miał romans i według gazety obiecywał swojej kochance m.in. załatwienie pracy w PKN Orlen. Według „Faktu” Pięta miał poznać tę kobietę podczas 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia 2017 roku. Dziennik informował, że kobieta na potwierdzenie swoich relacji z Piętą przekazała swoją korespondencję z komunikatorów internetowych.

Poseł Pięta odnosząc się do tych doniesień, stwierdził, że jest to atak na niego. W rozmowach z mediami zapewniał m.in., że „nie załatwiał” opisywanej w publikacjach pani pracy w PKN Orlen, a relacje z nią nie wychodziły poza „kwestie służbowo-organizacyjno-polityczne”.

W sejmowej komisji ds. służb specjalnych Pięta zasiada od 13 kwietnia br. – zastąpił Beatę Mazurek, która zrezygnowała z zasiadania w tej komisji po tym, gdy została wybrana na wicemarszałka Sejmu. Z kolei w sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold Pięta zasiada od 22 lipca 2016 r., czyli od początku jej funkcjonowania. (PAP)

Grzegorz Bruszewski, Rafał Białkowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.