Trójmiasto: Sąd wypuścił Jana S., jednego z podejrzanych notariuszy. Decyzja została zaskarżona przez prokuraturę

Zastępca Naczelnego

Sąd zdecydował o wypuszczeniu Jana S., jednego z pięciu notariuszy podejrzanych o pomoc w wyłudzaniu nieruchomości od osób w ciężkiej sytuacji życiowej. Sędzią w Sądzie Okręgowym w Gdańsku jest żona Jana S. – podaje portal TVP Info.Jana S. i czterech innych notariuszy zatrzymano w związku z zarzutami niedopełnienia obowiązków i pomocnictwa w oszustwach. Żona jednego z rejentów, jest sędzią w sądzie, który podejmuje decyzje w tej sprawie, co każe pytać o potencjalny konflikt interesów – wskazuje portal. Z powodu, że właśnie ten sąd wypuścił podejrzanych z aresztu, prokuratura zapowiedziała zażalenie na tę decyzję i chce zażądać wyłączenia całego sądu z tej sprawy – podaje za swoim źródłem TVP Info.

Zatrzymani to czterej rejenci z Trójmiasta i jeden z Warszawy, którzy mieli potwierdzać umowy lichwiarskich pożyczek pod zastaw nieruchomości udzielanych osobom w trudnej sytuacji życiowej. Umowy były skonstruowane w taki sposób, że na ich podstawie pożyczkodawcy przejmowali zastawione mieszkania i domy.

Notariusze usłyszeli łącznie aż 120 zarzutów, a prokuratura złożyła do Sadu Okręgowego w Gdańsku wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanych. Sąd odrzucił ten wniosek. Nie zastosował również wobec nich żadnego innego środka zapobiegawczego.

Prokuratura już zażaliła się na postanowienie sądu.

PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.