Zmarł Tomasz Karwowski – jeden z czołowych posłów opozycji lat 90-tych XX wieku

PAC

Śp. Tomasz Karwowski

Były poseł KPN-OP III kadencji i eurodeputowany LPR dr Andrzej Zapałowski podał informację o śmierci jednego z ważniejszych polityków opozycji lat 90-tych XX wieku, współorganizatora strajku w Hucie Katowice (1981 r.), posła na Sejm RP I kadencji (KPN) i III kadencji (AWS, z rekomendacji KPN-OP) Tomasza Karwowskiego.

Zmarły miał ważny wkład w powstanie Akcji Wyborczej Solidarność. W kwietniu 1998 roku złożył pierwszy poselski wniosek lustracyjny dotyczący ówczesnego premiera Jerzego Buzka. Wówczas pełnił funkcję wiceprzewodniczącego KPN-OP Adama Słomki. – Był świetnym organizatorem. Chociaż nasze drogi rozeszły się w 2000 roku, a Tomek wybrał wpierw budowanie ze Związkiem Zawodowym „Sierpień’80” partii Alternatywa – rozbijając KPN-OP, a potem Polską Partię Pracy i do tego gdzieś się zagubił w prowadzonych biznesach … to jednak niewątpliwie bardzo smutna informacja. Wiele ze sobą przeszliśmy w polityce opozycyjnej. Bardzo współczuję Jego Rodzinie – komentuje NGO Adam Słomka.

 

Info dr Andrzej Zapałowski

Warto dodać, że zmarły aktywnie bronił polskiego górnictwa sprzeciwiając się likwidacji kopalń w czasie rządów koalicji AWS-UW oraz tropił wyprowadzanie środków z branży górniczej. Już na początku III kadencji Sejmu RP złożył też interpelację w sprawie funkcjonowania totalitarnej partii komunistycznej (dziś Komunistyczna Partia Polski). Brał udział w pracach m.in. Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej Sejmu RP. W III kadencji Sejmu RP w Opolu funkcjonowała filia jego biura poselskiego.

Tomasz Karwowski miał 58 lat.

Requiescat in pace!

 

Paweł Czyż*

Niezależna Gazeta Obywatelska w Bielsku – Białej

 

*W latach 1996-98 społeczny asystent śp. posła Tomasza Karwowskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.