Dary serca pracowników NFOŚiGW pojechały do „Domu Chleba” prowadzonego przez Ojców Barnabitów

Zastępca Naczelnego

 

Już po raz kolejny pracownicy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wsparli najbardziej potrzebujących. W aurze zbliżających się Świąt Wielkanocnych, w pierwszej połowie marca br., zorganizowali społeczną zbiórkę darów. Akcja była oddolną inicjatywą, dzięki której w 24 kartonach przekazano ubogim przede wszystkim artykuły spożywcze i środki czystości, ale również koce, ręczniki oraz pościel.

Tym razem dary serca pracowników NFOŚiGW pojechały do „Domu Chleba”, jadłodajni i małego ambulatorium, prowadzonych od ponad 15 lat przez Ojców Barnabitów, w Warszawie przy ul. Jana III Sobieskiego 15.

Ta pomoc ma szczególny wymiar, gdyż jej odbiorcy są anonimowi i tacy w większości pragną pozostać. Trudne, często bolesne doświadczenia życiowe zawiodły ich do biedy, chorób, bezdomności i samotności.

Jak wyjaśnia proboszcz tamtejszej parafii, o. Kazimierz Lorek, między 150 a 200 osób dziennie odnajduje w ośrodku Ojców Barnabitów chwilę wytchnienia, ciepły posiłek, dobre słowo. Do tego miejsca przychodzą bez obawy przed wzgardą i odrzuceniem społecznym, którego doświadczają na co dzień, a które jest jeszcze bardziej odczuwalne w okresie przedświątecznym.

Pracownicy NFOŚiGW na miejscu spotkali ludzi szczerze zaangażowanych i wdzięcznych za wszystko, co mogą otrzymać za pośrednictwem „Domu Chleba” i opiekujących się nim księży oraz wolontariuszy. W niedużym, niespełna 40-metrowym, parterowym budynku mieści się kilka stołów, ciągnących się przez całą jego długość. W tym samym pomieszczeniu znajduje się kuchnia i magazyn odzieży. Panuje tam spokój i miła atmosfera. Każdy potrzebujący jest mile widziany i każdy znajdzie wsparcie – zarówno materialne, jak i duchowe, a nawet pierwszą pomoc medyczną.

Potrzebujących jest wokół wielu, a pracownicy Narodowego Funduszu, mając tego świadomość, chętnie i licznie włączają się w akcje charytatywne. W zeszłym roku wsparli na przykład mieszkańców gminy Nowa Cerkiew (powiat chojnicki, województwo pomorskie), którzy stracili wszystko podczas sierpniowej nawałnicy.

Sławomir Kmiecik, rzecznik prasowy NFOŚiGW

oprac. WuEs

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.