Kukiz’15 chce likwidacji gabinetów politycznych w ministerstwach

Zastępca Naczelnego

Kukiz’15 składa projekt ustawy zakładający likwidację gabinetów politycznych w ministerstwach; musimy dążyć do redukowania niepotrzebnych stanowisk w administracji – powiedział w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz’15).„Słyszymy zapowiedzi premiera (Mateusza) Morawieckiego, kibicujemy mu w tym dążeniu do ograniczenia administracji i chcemy tym projektem pomóc” – oświadczył Tyszka w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie.

Szef rządu zapowiedział w poniedziałek, że w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy rząd chce zredukować o 20-25 proc. liczbę osób zatrudnionych na stanowiskach ministrów i wiceministrów. Oświadczył też, że chce zlikwidować wszelkie nagrody, premie dla ministrów i wiceministrów, a podsekretarze stanu mają przejść do grupy urzędników służby cywilnej. Premier mówił też, że o zmniejszeniu liczby członków gabinetów politycznych; zapowiedział także zmniejszenie lub likwidację kart kredytowych w administracji rządowej, wszędzie tam, gdzie one nie będą niezbędne.

„Gabinety polityczne to jest (wydatek) ok. 6 mln zł rocznie, natomiast nieakceptowalną sytuacją jest to, że pracownicy gabinetów politycznych otrzymali 1,3 mln zł nagród za 2017 r.” – powiedział Tyszka.

Jak wskazał, jego ugrupowanie liczy na poparcie partii rządzącej, jak i partii opozycyjnych. „Musimy dążyć do redukowania niepotrzebnych stanowisk w administracji. To są stanowiska najbardziej bulwersujące, dlatego, że ludzie tam zatrudniani często nie mają żadnych kompetencji, często są zatrudniani z klucza partyjnego i wychowywani w tym duchu partiokracji, co nie służy obywatelom” – podkreślił poseł Kukiz’15.

Kukiz’15 przypomniał, że we wrześniu 2017 r. Sejm przyjął ich projekt ustawy zakładający likwidację stanowisk doradców i asystentów politycznych funkcjonujących w samorządach – przy wójtach (burmistrzach, prezydentach miast), starostach i marszałkach województw.

Inicjatywa Kukiz’15, to kolejna propozycja ogłoszona w ramach akcji „Poniedziałków Wolności”, polegającej na cotygodniowym przedstawianiu projektów ustaw lub uchwał, które mają poszerzyć sferę wolności obywateli lub ograniczyć niepotrzebną biurokrację. (PAP)

Anna Tustanowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.