Kędzierzyn-Koźle: szpital z nowym sprzętem za setki tysięcy i operacjami jednego dnia

Zastępca Naczelnego

Nie są jeszcze spopularyzowane i nie ma ich nikt w województwie, prawie nikt, bo ma je już szpital w Kędzierzynie-Koźlu, który postawił na najnowsze trendy i jeszcze wyższą jakość w okulistyce. Trafiły tam najnowsze urządzenia do leczenia pacjentów z chorobami oczu, i to urządzenia na wysokim europejskim poziomie.

– Mamy świetnie przeszkolony zespół, a ten sprzęt stawia nas w krajowej czołówce okulistycznej, jesteśmy pierwszym szpitalem w województwie i jednym z nielicznych w kraju, to diametralnie zmienia standardy leczenia w naszej placówce i zdecydowanie zwiększa jego jakość u pacjentów z chorobami oczu – mówi dr Dorota Zarańska, p.o. dyrektora szpitala w Kędzierzynie-Koźlu.

Wydawałoby się, że tego typu sprzęt stanowi trzon pracy bloków operacyjnych, a w Kędzierzynie-Koźlu pracuje nie na bloku, a w poradni okulistycznej.

– Pierwsze urządzenie to najnowsze OCT z funkcją wykonywania angiografii fluoresceinowej, to na nim wykonuje się komplet badań, by stwierdzić czy pacjent kwalifikuje się do programu lekowego, bez chodzenia z miejsca na miejsce, jedno urządzenie i komplet badań, znacznie ułatwia i przyspiesza to pracę – tłumaczy dr Katarzyna Namyślak-Krajewska, lekarz okulista.

Drugie urządzenie to Operio-Mobile, który właściwie działa jak mała sala operacyjna.

– Zapewnia pracę w warunkach sterylnego bloku operacyjnego w gabinecie zabiegowym, który teraz otwierany jest w przychodni okulistycznej, jednego dnia wykonujemy zabiegi, gdzie podajemy iniekcje doszklistkowe, czyli zastrzyki wykonywane bezpośrednio do gałki ocznej – mówi dr Namyślak-Krajewska.

Aktualnie poradnia prowadzi 200 pacjentów z województwa, a także spoza niego. Leczeni są kompleksowo, od diagnostyki po zabiegi. W tej chwili to już najnowsze europejskie standardy, gdzie zabiegi przeprowadzane są w gabinecie zabiegowym, a nie na sali operacyjnej. Nowy sprzęt szpital zakupił z własnych środków i kosztował kilkaset tysięcy zł.

Adam Lecibil
Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.