Patryk Jaki dla „Naszego Dziennika”: nie zamierzamy tworzyć represyjnego systemu

Zastępca Naczelnego1

Nie zamierzamy tworzyć represyjnego systemu, tylko system skuteczny – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. – Jeśli mówimy o karach, to one muszą być sprawiedliwe i mieć charakter prewencyjny – podkreśla.

– Kara sprawiedliwa, czyli proporcjonalna do popełnionego czynu. Prewencyjna, czyli na tyle ostra, żeby odstraszyła innych przestępców. Jeżeli tego nie będzie, to przestępczość będzie się rozwijać – ocenia wiceminister.

Jako przykład bolączek wymiaru sprawiedliwości wskazuje pobłażliwość dla przestępstw finansowych i przestępstw VAT-owskich”. – Przez wiele lat państwo było pobłażliwe wobec takich przestępstw, więc coraz więcej grup zaczęło się nimi parać, stały się one powszechne. I nie były dziełem przypadku, że np. członkowie gangu pruszkowskiego po wyjściu z więzienia przestali zajmować się haraczami, wymuszeniami, a zaczęli zajmować się organizowaniem karuzel VAT-owskich – stwierdzia.

Wiceminister sprawiedliwości powiedział, że „nawet Sąd Najwyższy uznał swego czasu, iż za przestępstwa VAT-owskie należy karać nie na podstawie kodeksu karnego, ale na podstawie łagodniejszego kodeksu karnego skarbowego. Z taką polityka zerwaliśmy i efekty tego widać w postaci skuteczniejszego zwalczania tego rodzaju przestępstw”.

Nasz Dziennik

  1. to fakt
    | ID: 61730c16 | #1

    tworzycie cos na wzór tego z lat 40-50 XX wieku spadkobiercy stalinizmu

Zasybskrybuj źródło komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.