Prymas: dopiero śmierć ukazuje nasze życie

Zastępca Naczelnego

Dopiero śmierć ukazuje nasze życie; śmierć mówi nam o życiu i wieczności – powiedział w środę prymas Polski abp Wojciech Polak. Przewodniczył on w Gnieźnie (woj. wielkopolskie) mszy w uroczystość Wszystkich Świętych.W trakcie homilii abp Polak powiedział, że celebrowanie przypadającej w środę uroczystości oraz modlitwy za zmarłych na cmentarzach pozwalają głębiej spojrzeć na tajemnicę ludzkiego życia.

„Wpisana jest w nią niewątpliwie prawda o świętych obcowaniu, o wspólnocie wszystkich świętych, których właśnie dziś wspominamy, ale także prawda o naszym doczesnym życiu i umieraniu, o przechodzeniu przez bramę śmierci” – powiedział.

Hierarcha podkreślił, że w swych katechezach o nadziei papież Franciszek wskazał, że „tak naprawdę dopiero
śmierć ukazuje nasze życie”.

„Z jednej bowiem strony pozwala odkryć, że nasze akty pychy, gniewu czy nienawiści były marnością, że często nie dość kochaliśmy i nie szukaliśmy tego, co było w tym życiu istotne. Z drugiej jednak, właśnie w obliczu śmierci widzimy również to, co zasialiśmy naprawdę dobrego: ukochani, dla których się poświęciliśmy, a którzy teraz troszczą się o nas. Śmierć odsłania więc życie. Śmierć ukazuje życie. Śmierć mówi nam życiu i o wieczności” – podkreślił prymas.

Przypomniał też słowa papieża, który mówił, że „tajemnicę śmierci oświetla Jezus”. „Nie jest to jednak światło, które we wszystkim rozwiewa ludzkie obawy i lęki, jakie nam przecież towarzyszą. Jest to raczej płomień wiary, o który, jak o ten palący się na cmentarzu znicz, trzeba nam nieustannie zabiegać. Nie bój się, utrzymuj tylko zapalony płomień!” – mówił abp Polak.

Prymas podkreślił też w homilii rolę świętych, którzy „” osób żyjących i wskazują, że można żyć tak, jak oni.

„Wszyscy święci świadczą, że nasza wiara i nadzieja w przemianę tego świata ma sens. Mówią nam, że nie dokonuje się to i nie dokona nigdy w jakiś spektakularny sposób, i nie ukaże się jedynie w wielkich dziełach lub w jakiś nadzwyczajnych sukcesach. Wszyscy święci przypominają o miłości Boga i braci, o miłości wiernej do tego stopnia, by zapomnieć o sobie i całkowicie oddać się innym. Wszyscy święci, w to święto świętości, wołają do nas, byśmy spróbowali żyć tak, jak oni żyli” – powiedział.

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Jest to dzień, w którym Kościół modli się za wszystkich świętych, zarówno tych wyniesionych na ołtarze, jak tych anonimowych. Święto to ma wymiar powszechny, celebruje się je w Kościele katolickim na całym świecie.

Abp Polak zaznaczył też, że prawda o życiu i umieraniu nie jest i nie byłaby pełna, gdybyśmy nie wierzyli, „że z Nim, Zmartwychwstałym, również i my żyć będziemy, a Ten, który wskrzesił Jezusa, z Jezusem przywróci życie także nam”.

Prymas podkreślił, że w scenerii cmentarza każdy może doświadczyć, „jak mali i bezradni jesteśmy w obliczu tajemnicy śmierci”. „Ona ukazuje i odsłania nasze życie, a jednak na zawsze pozostaje tajemnicą i bramą, za którą spotkamy zmartwychwstanie” – dodał. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

Komentarze są zamknięte