ZUS apeluje: nie daj się nabrać!

Zastępca Naczelnego

Płatne oferty wyliczenia korzystnej emerytury to oszustwo. Osoby, które proponują taką usługę twierdzą, że jej wysokość będzie korzystniejsza niż ta u doradcy emerytalnego w ZUS.Pracownicy ZUS nie oferują płatnych usług za konsultacje, dodatkowo po godzinach pracy i w prywatnych domach. Niby sprytnie ale nieuczciwie poczynają sobie „konsultanci” i „eksperci” od podwyższania emerytur, podszywający się pod doradców ZUS. Oferują załatwienie, podwyższenie lub przeliczenie emerytury. O takich przypadkach donoszą zainteresowani odpoczynkiem na emeryturze. Może to być szczególnie kuszące dla osób, które nie spodziewają się świadczeń na zadowalającym ich poziomie.

 

Oszuści wykorzystują ogromną popularność zusowskich doradców emerytalnych, którzy już od lipca udzielają kompleksowych wyjaśnień mieszkańcom województwa opolskiego. Wszystko dlatego, że od października kobiety po 60 roku życia i panowie, którzy ukończą 65 lat, będą mogli udać się na emeryturę.

– Ponad 13 tysięcy mieszkańców regionu zapytało naszych doradców o wchodzące na dniach zmiany. W Polsce zrobiło to ponad pół miliona osób. Niestety część z nich dała się zwieść, płacąc za rzekomą przysługę, a przy tym ujawniło dane osobowe. Prosimy, by o swoje przyszłe świadczenia dowiadywać się w naszych placówkach. Bezpiecznie i bez kosztów – zachęca Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Fałszywi doradcy nie dysponują kalkulatorem emerytalnym, który umożliwia rzetelne obliczenie czy prognozowanie przyszłej emerytury. Nie znają historii ubezpieczeniowej bądź zapisanych na koncie danych. Nie są więc w stanie właściwie odpowiedzieć na istotne pytania, a tym bardziej, choćby w przybliżeniu podać kwotę świadczenia. Co najwyżej, mogą wyłudzić gotówkę i wejść w posiadanie numeru PESEL.

Wizyta pracownika ZUS w domach klientów możliwa jest tylko i wyłącznie gdy:
przeprowadza się kontrolę wykorzystania zwolnień lekarskich – jeżeli nie jesteśmy chorzy, nie mamy więc co spodziewać się takiej wizyty; przeprowadza się kontrolę u płatnika składek, jeśli siedziba firmy jest w tym samym miejscu co adres zamieszkania płatnika. Na kontrolę płatnika składek, inspektorzy umawiają się z wyprzedzeniem.
Pracownicy ZUS nie składają też telefonicznych, ani osobistych propozycji płatnego wypełnienia jakichkolwiek wniosków (np. o ponowne przeliczenie emerytury). Natomiast pomoc w nieodpłatnym wypełnianiu dokumentów zawsze oferują pracownicy ZUS we wszystkich placówkach na terenie województwa i kraju.

Sebastian Szczurek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie opolskim

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.