ZUS bliżej Ciebie: składka szybko, bezbłędnie i na jeden rachunek

Zastępca Naczelnego

Od 1 stycznia każdy przedsiębiorca otrzyma indywidualny numer rachunku w ZUS. Zamiast kilku wpłat na różne rachunki bankowe, będzie jeden zwykły przelew. Przypisany numer konta, będzie jednocześnie nowym identyfikatorem płatnika składek.

Obecnie płatnicy wpłacają składki na cztery odrębne rachunki: ubezpieczenia społecznego, zdrowotnego,

 

Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Funduszu Emerytur Pomostowych. Od nowego roku składki będą przekazywane na indywidualny numer rachunku składkowego.
– Przedsiębiorca nie będzie już podawał na przelewie na jakie ubezpieczenia i za jaki okres opłaca składki. Każdą wpłatę podzielimy proporcjonalnie na poszczególne ubezpieczenia i fundusze z ostatniej deklaracji rozliczeniowej płatnika – wyjaśnia Jolanta Pałosz, zastępca dyrektora oddziału ZUS w Opolu.
Nowy numer rachunku dostaniesz z ZUS
O nowy i jedyny rachunek składkowy nie musi zabiegać przedsiębiorca. To ZUS wygeneruje i dostarczy płatnikowi takie dane. Od października rusza wysyłka listów poleconych
z informacją, by przedsiębiorca wiedział jaki numer rachunku zostanie mu przypisany.
List dotrze skutecznie jeśli Zakład będzie posiadał aktualny adres przedsiębiorcy. Jeśli dane są niepoprawne lub nieaktualne, to warto je szybko skorygować. Otrzymanego listu lepiej nie zgubić, bo trafi on tylko do płatnika, a bank nie podpowie numeru rachunku do przelewu. Wszyscy prowadzący biznes, którzy posiadają profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS właśnie tym kanałem otrzymają informację o swoim nowym rachunku.
Szybko, tanio i bezbłędnie
Będzie szybciej bo zamiast trzech czy czterech przelewów do zrealizowania będzie tylko jeden. To oznacza także niższe koszty. Kolejną zaletą tej formuły jest uniknięcie popełnienia przez płatnika błędów, które mogą się pojawić podczas podawania takich danych jak NIP, numeru REGON czy PESEL.
– Dzisiaj błędne wypisanie takich identyfikatorów jak NIP czy REGON uniemożliwia rozpoznanie wpłaty i zapisanie jej na koncie płatnika składek. Już wkrótce te dane nie będą potrzebne, bo dzięki wpłatom na indywidualny rachunek, ZUS z automatu powiąże je z odpowiednimi rodzajami ubezpieczeń i funduszy – podkreśla Jolanta Pałosz.
Na problemy finansowe – doradca do spraw ulg
Co wtedy, gdy przedsiębiorca posiada zaległości w ZUS? Wpłacona w przyszłym roku na jeden rachunek kwota, będzie pokrywała najstarszą należność w ramach danego ubezpieczenia. Dzięki temu nie będą rosły odsetki za zwłokę. Natomiast skutkiem będzie zadłużenie przedsiębiorcy za bieżące okresy.

 

O uregulowanie zaległości szczególnie powinny zadbać osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Brak rozliczenia należnych składek do końca roku może spowodować utratę prawa do tak ważnych świadczeń jak zasiłek chorobowy czy macierzyński. Można temu zapobiec. W sytuacji długów składkowych w ZUS warto skorzystać z układu ratalnego. Warto zatem udać się do placówki Zakładu, gdzie doradca do spraw ulg i umorzeń zaproponuje konkretne formy oddłużenia i pomoże w formalnościach. Opolski ZUS wysłał ponad 2 tys. listów do prowadzących własny biznes z zachętą, by nie odkładać tego na ostatnią chwilę.

Ustalenie czy nie zalega się ze składkami nie jest trudne. Wystarczy w którejkolwiek placówce ZUS złożyć wniosek o ustalenie salda na koncie płatnika. Taka informacja widnieje również na koncie użytkownika Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Sebastian Szczurek (na zdjęciu) Regionalny rzecznik prasowy ZUS
województwa opolskiego

(W.S)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.