Kędzierzyn-Koźle: stare ulice z nowymi nazwami

Autor Obywatelski

Na ostatniej sesji miejscy radni podjęli uchwały o przemianowaniu pięciu ulic. Nowe nazewnictwo wynikło z przyjętej w ubiegłym roku przez Sejm tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Zakazuje ona upamiętniania ludzi, organizacji, wydarzeń i dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny.

Nowe nazwy pojawią się na osiedlu Sławięcice, gdzie dotychczasowa ul. Dąbrowszczaków została zmieniona na Zielną, na os. Zachód, gdzie ul. Lucjana Szenwalda zastąpi ul. Koszarowa oraz na os. Piastów, gdzie nowym patronem ul. Józefa Wieczorka będzie Augustyn Kośny. Znajdujące się w Śródmieściu ulice 9 Maja i Pionierów pozostaną, ale uzasadnienia dla tych nazw zdefiniowano w sposób nienaruszający ustawy. Pierwsza będzie przypominała dzień przyjęcia planu Schumana, który był zalążkiem integracji europejskiej, obchodzonym dziś jako Dzień Europy. Druga jest hołdem dla osadników, którzy po 1945 roku przybyli do Kędzierzyna-Koźla i odbudowywali miasto z wojennych ruin.

Podjęcie powyższych uchwał było realizacją obowiązku nałożonego przez ustawę dekomunizacyjną na samorządy. W przypadku jego niezrealizowania nowe nazwy zostałyby nadane przez wojewodę. Ulice, które w Kędzierzynie-Koźlu wymagały zmian, zostały wskazane przez wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Zmiana nazw nie powoduje konieczności wymiany dokumentów przez mieszkańców, chyba że upłynie ich czas ważności.

Jarosław Jurkowski, rzecznik prasowy UM K-K

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.