Opole: honorowi krwiodawcy będą jeździć za darmo

Autor Obywatelski

Na wczorajszej sesji Rady Miasta Opola radni opowiedzieli się za przyjęciem obywatelskiego projektu upoważniającego Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi I stopnia do bezpłatnych przejazdów autobusami MZK.

– Nasze miasto było jednym z ostatnich miast wojewódzkich, które nie wprowadziło jeszcze takiego rozwiązania. Co prawda 8 lat temu Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych „Horyzonty” je proponowało, jednak wówczas nie spotkało się ono z akceptacją radnych. Pomyśleliśmy jednak, że dziś – gdy zmienili się ludzie, zmieniła się władza, ale też i podejście wielu osób do tej kwestii – warto zawalczyć o to po raz kolejny i wprowadzić takie ulgi – tłumaczy Arkadiusz Jasiński z opolskiego oddziału stowarzyszenia Młoda Prawica, jeden z inicjatorów. Pomysłowi przyklasnęli radni. – Krew ratuje życie, więc wszelkie osoby, które tym darem dzielą się z innymi powinni być uprzywilejowani – mówi Krzysztof Drynda, przewodniczący klubu radnych Razem dla Opola.

– Mam również nadzieję, że dokument ten przyczyni się również do tego, iż przybędzie nam osób regularnie oddających krew – dopowiata Sławomir Batko, szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Uchwała wejdzie w życie 1 stycznia 2018 roku. Ze 100-procentowej ulgi na przejazdy komunikacją zbiorową w Opolu będzie mogło skorzystać 100 osób – 94 panów i 6 pań. Przypomnijmy, Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia to osoba, która oddała 15 (w przypadku kobiet) lub 18 (w przypadku mężczyzn) litrów krwi.

za www.24opole.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.