Kędzierzyn-Koźle: wielomilionowa inwestycja

Autor Obywatelski

Wczoraj w urzędzie miasta została podpisana umowa na budowę sieci kanalizacyjnych na os. Blachownia. W ziemię zostanie włożonych około 7,5 mln złotych. Kwota ta pozwoli wykonać od podstaw kanalizację sanitarną wzdłuż ul. Przyjaźni na odcinku ponad 6 km oraz kanalizację deszczową o długości 1,4 km, która będzie odwadniała ul. Tuwima. Do sieci zostanie przyłączonych ok. 120 nieruchomości.To kolejne duże zadanie, jakie przeprowadzi spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Kędzierzynie-Koźlu. Oprócz położenia nowych rur wykonawca wybuduje także dwanaście przepompowni ścieków, w tym sześć przydomowych. Pieniądze na sfinansowane całości prac będą pochodzić co najmniej z dwóch źródeł. – Część z łącznej kwoty około 7,5 mln złotych pochodzi ze środków własnych spółki, a część stanowi preferencyjna pożyczka inwestycyjna z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. Jednocześnie projekt został zgłoszony do konkursu organizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przeszedł on pozytywną ocenę i czekamy na dalsze decyzje odnośnie możliwości jego dofinansowania w wysokości 50 procent wartości inwestycji. Jednak nie chcieliśmy czekać z realizacją tego zadania do rozstrzygnięcia konkursu – mówiła prezes zarządu spółki Barbara Ermisch-Lipniacka.

 

Radości z rozpoczęcia prac nie kryła również prezydent Sabina Nowosielska. – To bardzo ważne zadanie. Na tę inwestycję mieszkańcy os. Blachownia czekali wiele lat. I cieszę się, że kontrakt na jej wykonanie został podpisany. Życzę wykonawcy, aby przeprowadził roboty terminowo. Oczywiście, będą się one wiązały z utrudnieniami. Ale budujemy dla naszych mieszkańców, a ta inwestycja to kolejny duży krok, aby zwiększyć długość sieci kanalizacyjnych w mieście.

Prezes zarządu MWiK zdradziła też trochę planów na przyszłość. – Kolejnym etapem jest budowa kanalizacji sanitarnej w ul. Wyspiańskiego. Dokumentacja jest właściwie gotowa. Zimą tego roku ogłosimy przetarg na wykonawcę tego zadania. Prace mogłyby ruszyć w marcu przyszłego roku. Będzie to wstęp do dalszej rozbudowy kanalizacji w ul. Ustronie i Wałowej, która może ruszyć w 2020 roku.

Prace na os. Blachownia powinny zakończyć się do grudnia 2019 roku. Wykonawca liczy, że uda się ten termin skrócić.

Jednocześnie prezydent Sabina Nowosielska zapowiedziała, że przy ul. Przyjaźni zostanie wybudowany nowy chodnik. Miałby on powstawać stopniowo, zaraz po zakończeniu kolejnych etapów inwestycji przeprowadzanej przez MWiK we współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, która zarządza tą ulicą.

Żródło: UM KK

oprac. Wiktor Sobierajski

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.