Kędzierzyn-Koźle: co się dzieje w ZAK S.A?

Autor Obywatelski

W ubiegłym tygodniu nasza „wiewióra” podzieliła się swoimi informacjami. O co chodzi? Chodzi o Zakłady Azotowe „Kędzierzyn”, które są częścią Grupy Azoty Tarnów. – Panie redaktorze, z terenu ZAK S.A, wywożone są konstrukcje stalowe, prawdopodobnie rozbierana jest jakaś instalacja. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że kierowcy ciężarówek wyjeżdżają nie przez bramy ZAK S.A, tylko jakimś wyjazdem, tzw. dziurą w płocie. Azoty nie chcą mieć ze sprawą nic wspólnego, bo jest to bardzo gruba sprawa i bardzo śmierdząca – mówiła nam przejęta całą sytuacją „wiewióra”. – Słyszałem także, że policja w Kędzierzynie-Koźlu zatrzymała dwie takie ciężarówki na terenie gminy Bierawa, poza ZAK S.A. Ciekawe jest też to, że zatrzymani do wyjaśnienia kierowcy ciężarówek, chcieli uciekać, pozostawiając ciężarówki z towarem.

Wczoraj o te zdarzenia zapytaliśmy w Komendzie Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu. Pełniąca obowiązki rzecznika KPP w K-K Małgorzata Cisowska była wyjątkowo oszczędna w słowach. – O tę sprawę proszę pytać pana prokuratora Eugeniusza Węgrzyka. Albo prokuratora Witolda Kroze, bo to on prowadzi sprawę – oznajmiła. To oznaczało, że nasza wiewióra, poza nieistotnymi szczegółami, nie myliła się i rzeczywiście coś niedobrego dzieje się na terenie ZAK S.A.

Podobno sprawa dotyczy prywatnego podmiotu, który jest właścicielem terenu w ZAK S.A. Jej właściciel pochodzi spod Oławy. Prawdopodobne jest, że poszukiwany jest listem gończym. Z naszych informacji wynika, że przebywa od kilku lat w Ameryce Południowej. – Tak jest taka sprawa, ale ja nie znam szczegółów. Rzeczywiście wpłynęło doniesienie o popełnieniu przestępstwa, do tutejszej prokuratury ze strony ZAK S.A.  – powiedział nam prokurator rejonowy w Kędzierzynie-Koźlu Eugeniusz Węgrzyk.

Wiemy także że przed Sadem Rejonowym w Kędzierzynie-Koźlu toczy się sprawa z powództwa ZAK S.A. Szczegółów nie znamy, ale już zapytaliśmy o powyższe panią Joannę Rybę, która póki co, pełni obowiązki rzecznika prasowego w ZAK S.A. Pytania skierowane drogą e-mailową brzmią tak:

 – Czego dotyczy doniesienie do Prokuratury Rejonowej w Kędzierzynie-Koźlu, złożone w ostatnim czasie i czy jest ono związane z nielegalnym wywozem stalowych elementów konstrukcyjnych z jednej ze spółek działających na terenie ZAK S.A?

– Jak nazywa się spółka, z teremu której, wywożone są stalowe elementy konstrukcyjne?

– Czy prawdą jest, że właściciel spółki nie do końca rozliczył się z ZAK S.A za wykupiony teren?

– Na jaką kwotę oszukał ZAK S.A?

– Czy w tej sprawie jest prowadzone postępowanie sądowe? Jeżeli tak to proszę o podanie sygnatury akt.

– Ile, na terenie ZAK S.A jest tzw. enklaw, stanowiących własność prywatną (z wyłączeniem dzierżaw) podmiotów gospodarczych lub osób prawnych bądź fizycznych? Proszę o podanie łącznej sumy hektarów, które są w ich posiadaniu?

– Jaką rolę odgrywa w tym Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy z nową prezes Alicją Górską, byłą pracownicą ZAK S.A?

WS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.