„Na banknot”. Oszuści mają nową metodę

Autor Obywatelski

Do oszustwa przestępcy wykorzystują m.in. banknoty o nominale 500 zł (fot. NBP) Płacą banknotem o dużym nominale i wszczynają awantury – to nowa metoda działania oszustów na Wybrzeżu. Przestępcy okradli już przedsiębiorców w Rowach, Łebie i Gardnie Wielkiej.Oszusci próbowali wykorzystać desperację matki. Dziecko walczy z nowotworem. Komisarz Sebastian Cistowski z słupskiej policji wskazuje, że schemat działania wszędzie był niemal identyczny. – Te osoby przychodzą i chcą zakupić jakiś przedmiot w sklepie. Płacą banknotem o dużym nominale, głównie 500 zł. Następnie rezygnują i wycofują się z tej transakcji. Robią zamieszanie, wykrzykują jakieś słowa, robi się z tego awantura – tłumaczy.

 

– Całe zamieszane robione przez oszustów ma na celu doprowadzenie do sytuacji, w której sprzedawca traci orientację, ile pieniędzy komu wydał, ile od kogo otrzymał, oraz czyje i w jakiej ilości są pieniądze na ladzie. Straty z powodu tego triku mogą sięgać nawet kilkuset złotych – wyjaśnia Krzysztof Nowacki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Zabezpieczono nagrania z monitoringu. Na razie nikogo nie udało się zatrzymać, zabezpieczono jednak nagrania z monitoringu i trwa ustalanie tożsamości oszustów. W przypadku skazania grozi im kara do ośmiu lat więzienia.

Policja apeluje do osób, które prowadzą działalność gospodarczą, zwłaszcza w pasie nadmorskim, aby większą uwagę zwracali na klientów, którzy kupują towar i płacą za niego banknotami o dużych nominałach. Tym bardziej, jeśli robią przy tym bardzo duże zamieszanie.
#wieszwiecej | Polub nas Każdego roku w wakacje oszuści znajdują nowe sposoby na naciąganie turystów i handlowców. Wiele osób dało się oszukać podczas gry w „trzy kubki” i przy zakupie złota po niezwykle atrakcyjnej cenie, które później okazywało się tombakiem.
IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.