ZUS bliżej Obywatela: rekordowy poniedziałek w ZUS

Autor Obywatelski

Tłumy klientów odwiedziły opolski ZUS w pierwszy poniedziałek lipca. Głównym powodem tak wielkiego zainteresowania było uruchomienie przez ZUS u

 

sługi doradcy emerytalnego. Pod względem liczby obsłużonych osób na sali obsługi klientów, był to rekordowy dzień w tym roku. W październiku w życie wchodzą przepisy obniżające wiek emerytalny kobiet do 60 lat i mężczyzn do 65 lat. Oznacza to, że w ostatnim kwartale 2017 r. w województwie opolskim przybędzie prawie 8 tysięcy osób, które będą mogły przejść na emeryturę. Ponadprzeciętne zainteresowanie tematem było widoczne w opolskich jednostkach Zakładu, gdzie dyżurowanie rozpoczęli doradcy emerytalni. Na Opolszczyźnie jest ich na razie 19, a w całym kraju prawie sześciuset.
– We wszystkich placówkach ZUS w województwie z bezpośredniego kontaktu skorzystało w poniedziałek niemal 2.5 tysiąca osób. Tylko w Opolu odwiedziło nas prawie ośmiuset klientów. Nasze statystki potwierdzają, że był to wyjątkowy dzień od początku tego roku – informuje Radosław Siczewski, odpowiedzialny za obsługę klientów w opolskim oddziale.
Czy pomysł z doradcą emerytalnym jest trafiony? Większość klientów ZUS już w trakcie wiosennego pilotażu chwaliło taką usługę. Potwierdzali to też prawie wszyscy, którzy w poniedziałek udali się do specjalistów w ZUS. Nie było pytania, na które nie otrzymaliby odpowiedzi.

To naturalne, że każdy kto będzie mógł skorzystać z nowych przepisów, zastanawia się co zrobić. Dlatego dobrze jest zapytać doradców emerytalnych o konsekwencje przyszłych decyzji. Czy od razu składać wniosek, czy jednak pracować dłużej i realnie podwyższyć sobie świadczenie. Kalkulator emerytalny jakim dysponuje doradca i wyliczenie prognozowanej emerytury pozwoli ocenić kiedy będzie najlepszy moment na zakończenie aktywności zawodowej – mówiregionalny rzecznik prasowy ZUS.
Przepisy, które wejdą w życie jesienią, dają możliwość przejścia na emeryturę wyjątkowej liczbie uprawnionych. Jeśli na taki ruch zdecydowaliby się wszyscy zainteresowani, to od października do grudnia do ZUS może wpłynąć około 330 tysięcy wniosków. W kolejnych latach prognozowany dodatkowy wpływ wniosków byłby mniejszy. Jednak i tak może wynieść 148 tysięcy w 2018 r.,
90 tysięcy, w 2019 r. i 92 tysięcy w 2020 r.
Żeby skorzystać w ZUS z usługi doradcy emerytalnego wystarczy na dyspenserze/biletomacie na sali obsługi klientów wybrać kategorię spraw „Emerytury/Renty”, a następnie usługę „Doradca emerytalny”.
Wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego będzie można już składać 1 września. Wcześniej jednak, bo już w wakacje zainteresowani mogą udać się na sale obsługi klientów i skorzystać z porad doradców emerytalnych.

Sebastian Szczurek Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego

Komentarze są zamknięte