Galeria Sztuki Współczesnej Opole: spotkanie wokół Jubileuszu 100-lecia próby wystawienia przez Marcela Duchampa „Fontanny”.

Autor Obywatelski

Już 10 czerwca 2017, godz. 20.00 w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, przy Pl. Teatralnym 12, odbędzie się spotkanie wokół Jubileuszu 100-lecia próby wystawienia przez Marcela Duchampa „Fontanny”.
W programie wieczoru:
– odsłonięcie instalacji Jerzego Kosałki pt. Fontanna z cyklu Pardon Marcel (ściana zewnętrzna GSW),
– dyskusja o Marcelu Duchampie i zagadnieniach projektowania wnętrz sanitarnych z udziałem: prof. Anny Markowskiej, Jerzego Kosałki, architekta – Marka Nowackiego (SARP Opole) oraz kuratorek i kuratorów GSW. Wydarzenie w ramach Śląskiego Czerwca Projektowego będzie próbą połączenia sztuki konceptualnej i designu. Tytułowa Fontanna to najbardziej znana praca Marcela Duchampa – ikona sztuki XX wieku.

Zapraszamy do rozmowy o sztuce i strategiach artystycznych Duchampa, które w pewnym sensie związane były z „dobrym” designem, jako że dotyczyły przedmiotu gotowego i nadawania mu nowych znaczeń. W końcu czyż Fontanna nie powstała z zachwytu nad elegancką, białą, ceramiczną formą pisuaru? Idąc dalej tym tropem, chcemy zapytać: Jakie możliwości miałby artysta współcześnie, korzystając z nowoczesnego designu? Czy pisuar jest nadal przedmiotem najniższej rangi? Kto dzisiaj jest „królem sedesów”, którego wybrałby Duchamp? Chcemy również zapytać: Czy współczesny design wykorzystuje charakterystyczną strategię ready mades?

O tych i innych kwestiach będziemy dyskutować 10 czerwca, patrząc na fontannę autorstwa Jerzego Kosałki, rozmawiając o Fontannie z prof. Anną Markowską, poznając współczesne „fontanny” i wyzwania związane z projektowaniem toalet w rozmowie z architektem Markiem Nowackim (SARP Opole).

W.S

Komentarze są zamknięte