OBRAZ DNIA 5.05: Serwisy o zmianach w KPRP, we Wiadomościach tylko wzmianka, Fakty: Łapiński należy do największych krytyków PiS-u w PiS-ie

Niezależna Gazeta Obywatelska

Kamiński: Rzecznikiem PAD zostaje ktoś, kto najodważniej w całym PiS-ie skrytykował Macierewicza
Neumann o Marszu Wolności: Uważamy, że ok. 100 tysięcy ludzi będzie jutro w Warszawie
Łapiński potwierdza informacje 300: Postanowiłem dołączyć do drużyny prezydenta. Nominacja w czwartek
MON odpowiada PO: Berczyński, Nowaczyk i Misiewicz nie mieli nic wspólnego z postępowaniem offsetowym ws Caracali
NEWS 300: Prezydent potwierdza, że Krzysztof Łapiński będzie jego nowym rzecznikiem
Tomczyk: Nie tylko Berczyński miał dostęp do dokumentacji ws Caracali, ale też Nowaczyk i Misiewicz
Bochenek do dziennikarki TVN24: Pani jest rzecznikiem PO czy dziennikarzem?
http://300polityka.pl/live/2017/05/05/

*****

WYDARZENIA POLSATU

— OPOZYCJA SZYKUJE SIĘ NA MARSZ WOLNOŚCI – zapowiedź.

— TEN MARSZ MA BYĆ – W ZAMYŚLE OPOZYCJI – POLITYCZNYM WYDARZENIEM WEEKENDU – Dariusz Ociepa: Oprócz Grzegorza Schetyny, zaprasza na niego w sieci Andrzej Rzepliński.

— PLATFORMA, KTÓRA JEST GŁÓWNYM ORGANIZATOREM MARSZU, CHCE POKAZAĆ, ŻE JEST W NATARCIU – Ociepa dalej.

— LISTA MÓWCÓW UCIERAŁA SIĘ NIE BEZ ZGRZYTÓW – Ociepa.

— MATEUSZ KIJOWSKI: Nie przewiduję występowania na scenie. To jednak marsz organizowany przez polityków. Chcę być z obywatelami.

— W IMIENIU KOD, GŁOS ZABIERZE PRAWDOPODOBNIE KRZYSZTOF ŁOZIŃSKI – Ociepa.

— TARCIA WS MARSZU BYŁY NA LINII PLATFORMA-NOWOCZESNA – Ociepa dalej: Jak udało nam się ustalić, PO chciała, by Nowoczesna szła, ale trzymała się z boku. Ostatecznie Ryszard Petru wyjdzie na scenę i będzie przemawiać. Tak, jak Władysław Kosiniak-Kamysz.

— JEŚLI SZUKAĆ WIELKIEGO NIEOBECNEGO, TO JEST TU – Ociepa o Bronisławie Komorowskim.

— PIS WIEDZĄC, CO PLATFORMA JUTRO PLANUJE, POSTANOWIŁO ZROBIĆ KROK WYPRZEDZAJĄCY – Ociepa o konferencji Beaty Mazurek.

— INACZEJ MÓWIĄC, NA DZIEŃ PRZED MARSZEM PIS POKAZUJE PLATFORMĘ JAKO PARTIĘ KIERUJĄCĄ SIĘ ZASADĄ „ULICA I ZAGRANICA”, A PIS JAKO PARTIĘ KONKRETNEGO PROGRAMU – Ociepa.

— PLATFORMA UZNAJE JUTRZEJSZY MARSZ ZA ŚWIĘTO I PRZED TYM ŚWIĘTEM ŻADNEGO TEMATU NIE POZWOLI SOBIE NARZUCIĆ – Ociepa dalej.

— KONTROLA POLITYKÓW PLATFORMY W MON.

— Z RELACJI POLITYKÓW PO WYNIKA, ŻE DOSTĘP DO DOKUMENTÓW PRZETARGOWYCH MIAŁ NIE TYLKO BERCZYŃSKI – Agnieszka Milczarz.

— NADAL GŁOŚNIEJ NIŻ O ZMIANIE KADROWEJ, MÓWI SIĘ O KONSTYTUCJI, O KTÓRĄ PREZYDENT ZAMIERZA PYTAĆ POLAKÓW.

— DWA DNI PO ZAPOWIEDZI ZORGANIZOWANIA REFERENDUM KONSTYTUCYJNEGO I PO WSTRZEMIĘŹLIWEJ REAKCJI POLITYKÓW PIS ORAZ OSTREJ KRYTYCE ZE STRONY OPOZYCJI, ANDRZEJ DUDA PRZYZNAŁ, ŻE POMYSŁU NIE KONSULTOWAŁ Z JAROSŁAWEM KACZYŃSKIM – Grzegorz Kępka: Ale jest przekonany, że do referendum dojdzie.

— FRAGMENTY ROZMOWY RDC I 300POLITYKI Z PREZYDENTEM.

— SŁOWA PREZYDENTA BYŁY SKIEROWANE DO SENATORÓW PIS – Kępka: To oni będą decydować o poparciu ewentualnego wniosku o referendum.

— PREZYDENT ZAPOWIADA KONSULTACJE Z POLAKAMI WS REFERENDUM, A OPOZYCJI ZARZUCA, ŻE PRZESTRASZYŁA SIĘ EWENTUALNEGO WYNIKU GŁOSOWANIA – Kępka dalej.

— WIADOMO, ŻE DUDA CHCE ZADAĆ NAWET KILKANAŚCIE PYTAŃ – Kępka.

— W MATERIALE O ZASTĄPIENIU W KPRP MARKA MAGIEROWSKIEGO KRZYSZTOFEM ŁAPIŃSKIM.

— POWODEM ODEJŚCIA MIAŁY BYĆ KONFLIKTY W KANCELARII – Kępka. Według naszych informacji powodem odejścia dotychczasowego nieformalnego rzecznika prezydenta miały być konfliktu w kancelarii.

*****

FAKTY TVN

— ZMIANA W PAŁACU PREZYDENCKIM – zapowiedź: Nie tylko prezes PiS i politycy tej partii, ale także wielu współpracowników prezydenta nie wiedziało o jego pomyśle referendum konstytucyjnego. W Kancelarii nastąpiła nieoczekiwana zmiana miejsc – z pracy zrezygnował rzecznik prasowy prezydenta Marek Magierowski. Po południu zastąpił go poseł PiS Krzysztof Łapiński.

— W MATERIALE NAGRANIE, JAK ANDRZEJ DUDA PRAWDOPODOBNIE KORZYSTA Z TELEFONU W TRAKCIE SPOTKANIA Z EMIREM KATARU.

— JEŚLI RZECZNIK RZĄDU NIE CHWALI W TAKIEJ SYTUACJI RZECZNIKA PREZYDENTA, TO MUSI TO COŚ OZNACZAĆ – Jakub Sobieniowski: Zwłaszcza, że kolejność zdarzeń jest nieprzypadkowa [w materiale o wymianie zdań Marka Magierowskiego i Beaty Mazurek].

— WEDŁUG INFORMACJI FAKTÓW, TAKŻE TEN WCZORAJSZY MOMENT MIAŁ DECYDOWAĆ O LOSACH MARKA MAGIEROWSKIEGO, GDY KANCELARIA PREZYDENTA WDAŁA SIĘ W SPÓR Z ELŻBIETĄ WITEK – Sobieniowski dalej: Chociaż sam Magierowski nie zabrał głosu, to on zorganizował konferencję, która miała wyjaśnić, że to prezydent, a nie Jarosław Kaczyński wpadł na pomysł referendum i zmiany Konstytucji.

— TA WYMIANA ZDAŃ MINISTRÓW TO TAK NAPRAWDĘ WYMIANA ZDAŃ MIĘDZY PREZYDENTEM A RZĄDZĄCĄ PARTIĄ – Sobieniowski: Daje pojęcie o sile i pozycji dyskutujących.

— FRAGMENTY ROZMOWY RDC I 300POLITYKI Z PREZYDENTEM.

— KRZYSZTOF ŁAPIŃSKI TERAZ NALEŻY DO NAJWIĘKSZYCH KRYTYKÓW PIS-U W PISIE, ALE W KAMPANII BYŁ TAK AKTYWNY – Sobieniowski: [w materiale nagranie z kampanii sprzed siedziby TVP] W czasie, publicysta Marek Magierowski rozliczał z niezależności i politycznego zaangażowania dziennikarskie środowisko. Do momentu, gdy dostał etat w Kancelarii prezydenta, a teraz go traci.

— POSŁOWIE PO SPRAWDZALI DOKUMENTY W MON – zapowiedź: Wacław Berczyński, Kazimierz Nowaczyk i Bartłomiej Misiewicz mieli dostęp do dokumentacji przetargu na caracale. Zgodził się na to Antonii Macierewicz, mimo że żaden z nich nie był sprawdzony przez służby. Informują o tym posłowie opozycji po wizycie w Ministerstwie Obrony Narodowej.

— RUSZAJĄ PRACE KOMISJI DS REPRYWATYZACJI – zapowiedź: Dziś wchodzi w życie ustawa powołująca komisję, która ma zbadać tak zwaną dziką reprywatyzację w stolicy. Jest prawie pewne kto w niej zasiądzie i kto stanie na jej czele. Duży znak zapytania dotyczy tego, kto będzie przez komisję przesłuchiwany. Wezwanie dostanie prezydent Warszawy, ale Hanna Gronkiewicz-Waltz już zapowiedziała, że się nie stawi.

— TEN WARSZAWSKI ADRES BĘDZIE PRZEZ NAJBLIŻSZE MIESIĄCE JEDNYM Z NAJWAŻNIEJSZYCH ADRESÓW W POLSKIEJ POLITYCE – Krzysztof Skórzyński o Chmielnej 70.

— W MATERIALE SŁOWA HGW O TYM, ŻE NIE STAWI SIĘ PRZED KOMISJĄ.

— PREZYDENT WARSZAWY W DYSKUSJI Z PIS-EM NIE MA DZIŚ WIELU ARGUMENTÓW – Skórzyński.

— PATRYK JAKI SZEFEM KOMISJI I TO JUŻ PEWNE, CHOĆ FORMALNĄ DECYZJĘ PODEJMIE PREMIER W PRZYSZŁYM TYGODNIU – Skórzyński dalej: Tuż po tym, jak Sejm wybierze wszystkich członków komisji.

— TO PYTANIE OD TYGODNIA ZADAWALI SOBIE POLITYCY OPOZYCJI – Skórzyński: Wchodzić czy nie wchodzić? Brać udział w posiedzeniach komisji, czy udawać, że komisji w ogóle nie ma? To pytanie od tygodni sobie i innym zadawali politycy opozycji. Dziś odpowiedź wydaje się już jasna.

— OPOZYCJA ZASIĄDZIE W KOMISJI – Skórzyński dalej: I Platforma i Nowoczesna konsekwentnie twierdzą, że komisja jest niekonstytucyjna, bo ma zbyt szerokie uprawnienia, ale w komisji zasiądą

— PIS WYSTAWI LISIECKIEGO, NOWOCZESNA RABIEJA – Skórzyński: Poza Patrykiem Jakim – według naszych informacji – wejdzie Paweł Lisiecki. Nowoczesna prawdopodobnie postawi na Pawła Rabieja. Ciekawostką, że pozostałe partie, w tym Platforma, zamierzają delegować do niej prawników, nie polityków.

— NOWA EKSPERTYZA PODWAŻA USTALENIA IPN – bez materiału: Jest nowa ekspertyza grafologów w sprawie notatek z teczki TW “Bolka”. Podważa ona wcześniejsze ekspertyzy zamówione przez IPN. Pełnomocnicy Lecha Wałęsy zaprezentują szczegóły pracy grafologów w przyszłym tygodniu.

— NIE MA JASNEJ ODPOWIEDZI NA PYTANIE O DALSZE LOSY SZONERT-BINIENDY – zapowiedź: Nie została odwołana, ale według szefa dyplomacji “de facto nie prowadzi czynności konsularnych”. Nie ma jasnej odpowiedzi na pytanie o dalsze losy Marii Szonert-Biniendy. Konsul honorowa w Ohio stała się bohaterką skandalu, którego nie potrafi wiarygodnie wyjaśnić. Ma jej w tym pomóc prokuratura.

— MARSZ WOLNOŚCI PRZEJDZIE ULICAMI STOLICY – zapowiedź: To ma być pokaz siły i ważny sprawdzian dla opozycji. Jest pomysł manifestacji, trasa marszu i spot, który zachęca do udziału. Głównym organizatorem “Marszu Wolności”, który w sobotę przejdzie ulicami Warszawy, jest Platforma Obywatelska. Ale w wydarzeniu ma wziąć udział wiele środowisk – nie tylko politycznych.

— PATRZĄC NA TE WSZECHOBECNE – ZWŁASZCZA NA STOŁECZNYCH AUTOBUSACH – ZAPROSZENIA NA MARSZ, MOŻNA ODNIEŚĆ WRAŻENIE, ŻE TO MA BYĆ MARSZ ZWOLENNIKÓW JEDNEJ PARTII – Paweł Płuska: Jej liderzy przekonują, że to wrażenie błędne.

— ROK TEMU MOŻNA BYŁO MIEĆ WRAŻENIE, ŻE LIDER PO STAŁ W CIENIU LIDERA NOWOCZESNEJ, TERAZ – PO ZMIANIE W SONDAŻACH – MA MU POKAZAĆ MIEJSCE W SZEREGU – Płuska dalej.

— MATEUSZ KIJOWSKI: Oczywiście, że się wybieram. Trzeba tam być. Być może to ostatni moment, kiedy można zaprotestować w wyrazisty sposób przeciwko niszczeniu państwa polskiego.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— NADZIEJA DLA OFIAR DZIKIEJ REPRYWATYZACJI – zapowiedź: Komisja weryfikacyjna do spraw dzikiej reprywatyzacji stała się faktem. Dziś weszła w życie powołująca ją ustawa. Prace komisji ruszą niebawem i będą jawne dla opinii publicznej. Bojkot zapowiedziała już prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. Prawo i Sprawiedliwość odpowiada: nikt uczciwy nie powinien się bać.

— W MATERIALE SŁOWA HGW O TYM, ŻE NIE STAWI SIĘ PRZED KOMISJĄ.

— HGW NIE TYLKO NIE STAWI SIĘ PRZED KOMISJĄ, ALE BĘDZIE CHCIAŁA UNIEMOŻLIWIĆ JEJ DZIAŁANIE – Bartłomiej Graczak.

— NERWOWA REAKCJA PREZYDENT WARSZAWY MOŻE WYNIKAĆ Z FAKTU, ŻE CZŁONKOWIE KOMISJI ZBADAJĄ TAKŻE ZWROT KAMIENICY PRZY NOAKOWSKIEGO 16 – Graczak dalej: Nieruchomość na podstawie sfałszowanych dokumentów została oddana m.in. rodzinie HGW.

— DYPLOMACJA GOSPODARCZA – zapowiedź: Na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy, do Polski przyjechał dziś emir Kataru. Spotkanie w Pałacu Prezydenckim zdominowały rozmowy o gospodarce, których zwieńczeniem było podpisanie ważnych umów. Polskę interesuje katarski gaz i rynek budowlany, Katarczycy są gotowi sprowadzać między innymi naszą żywność, maszyny rolnicze czy sprzęt wojskowy. Dlatego do Polski przyjechało też wielu katarskich przedsiębiorców.

— CZY PLATFORMA MA PROGRAM – zapowiedź: Cztery pytania o program od Prawa i Sprawiedliwości do polityków Platformy Obywatelskiej – czy podwyższą wiek emerytalny, czy ograniczą program “Rodzina 500 plus”, czy zamierzają zlikwidować IPN i CBA oraz czy zgodzą się na przyjęcie imigrantów. Prawo i Sprawiedliwość oczekuje konkretnych odpowiedzi, ale ich nie ma, przynajmniej na razie.

— RZECZNIK PIS ZADAŁA PLATFORMIE CZTERY PYTANIA, POLITYCY NAJWIĘKSZEJ PARTII OPOZYCYJNEJ DZIŚ NIE CHCIELI ODPOWIADAĆ – Ewa Bugała.

— BUGAŁA O NIEKONSEKWENCJI POLITYKÓW PO W PRZEDSTAWIANIU PLANÓW I SKŁADANIU OBIETNIC.

— WS PROGRAMU RODZINA 500+ GRZEGORZ SCHETYNA ZAPREZENTOWAŁ JUŻ CO NAJMNIEJ TRZY RÓŻNE STANOWISKA – Bugała: W materiale archiwalne wypowiedzi przewodniczącego PO.

— TERAZ SCHETYNA CHCIAŁBY OGRANICZYĆ 500+ – Bugała dalej.

— NIE WIADOMO, CZY DZIŚ ZDANIE LIDERA PO NT. RODZINA 500+ PONOWNIE NIE ULEGŁO ZMIANIE – Bugała.

— O WIEKU EMERYTALNYM SCHETYNA MÓWIŁ W UBIEGŁYM TYGODNIU – Bugała dalej: Sugerował, że trzeba go podwyższyć.

— BRAK KONSEKWENCJI DOSTRZEGAJĄ WYBORCY – Bugała: Analiza trzech kwietniowych sondaży prowadzonych metodą wywiadów ankieterskich wskazuje, że PO dzieli do PiS znaczny dystans. PiS ma w tym zestawieniu prawie 45%, a PO ponad 24%.

— W POZOSTAŁYCH KWESTIACH, O KTÓRE PYTAŁO DZIŚ, STANOWISKO PLATFORMY JEST JASNE – Bugała dalej: Jej politycy apelują do rządu o przyjmowanie uchodźców.

— ZDANIEM EKSPERTÓW, PLATFORMA NIE PROGRAMU, BO KONCENTRUJE SIĘ NA WALCE Z PIS-EM – Bugała.

— SPRAWA SZEFA KLUBU PO W PROKURATURZE – zapowiedź: Prokuratura wznowiła umorzone trzy lata temu śledztwo w sprawie korupcji, której miał się dopuścić szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann, będąc wówczas wiceministrem zdrowia. Chodzi o anonimowe zawiadomienie złożone do prokuratury. Miał przyjąć 50 tys. złotych łapówki od prezesa centrum medycznego. Sławomir Neumann zaprzecza oskarżeniom.

— MAREK MAGIEROWSKI ODCHODZI Z KANCELARII PREZYDENTA. NOWYM RZECZNIKIEM BĘDZIE KRZYSZTOF ŁAPIŃSKI – w Wiadomościach tylko wzmianka, bez materiału.

— DEKOMUNIZACJA ULIC – zapowiedź: Armii Ludowej, Janka Krasickiego czy 13. stycznia – do września prawie półtora tysiąca nazw ulic i placów w całej Polsce musi zostać zmienionych. Wymaga tego wprowadzona w czerwcu ubiegłego roku tak zwana ustawa dekomunizacyjna.

Komentarze są zamknięte