Oskarżony o znęcanie nad więźniami w latach stalinowskich

Autor Obywatelski

W dniu 6 kwietnia o godz. 12.00 w Sądzie Okręgowym w Opolu w sali 215 (ul. Plebiscytowa 3a) zaplanowana jest publikacja wyroku apelacyjnego w sprawie 89-letniego Konrada K. byłego funkcjonariusza służby więziennej Centralnego Więzienia we Wronkach.

Jak wynika z aktu oskarżenia, Konrad K. (ur. 1928 r.) w latach 1948-1954 znęcał się nad trzema osobami, więzionymi za działalność niepodległościową. Strażnik zmuszał więźniów do biegania, wykonywania wyczerpujących ćwiczeń fizycznych, podczas których byli bici i kopani. Więźniowie byli też umieszczani nago w betonowym pomieszczeniu i polewani zimną wodą. Został oskarżony o przestępstwo z art. 231 § 1 K.K., 247 § 1 K.K. oraz art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 10 grudnia 1998 roku o Instytucie Pamięci Narodowej.

Ostatnim miejscem pracy Konrada K. był Areszt Śledczy w Opolu, gdzie do 1979 roku pełnił funkcję zastępcy naczelnika. W toku procesu Konrad K. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów.

W pierwszym procesie został skazany na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 4 lata oraz 1500 złotych grzywny. W lutym 2013 roku Sąd Okręgowy uchylił ten wyrok i proces toczył się od nowa.

W ponownym procesie Konrad K. został uznany winnym dwóch czynów z art. 247 § 1 K.K. (znęcanie się nad osobą prawnie pozbawioną wolności) i skazany na karę łączną 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Apelację od tego wyroku wniósł obrońca, który domaga się jego uchylenia i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania. Prokurator wnosi o utrzymanie zaskarżonego wyroku w mocy. Pokrzywdzeni w tej sprawie już nie żyją.

Ewa Kosowska-Korniak

Biuro Prasowe SO w Opolu

Komentarze są zamknięte