Zapowiedzi wydarzeń w Diecezji Opolskiej

Autor Obywatelski

1. 24 godziny dla Pana w Opolu. Z inicjatywy Papieża Franciszka podejmiemy w tym roku po raz kolejny inicjatywę modlitewną „24h dla Pana” Rozpoczniemy ją w piątek 24 marca nabożeństwem Drogi Krzyżowej „dla zabieganych” o godz. 20.00., po której rozpocznie się Adoracja Najświętszego Sakramentu. Potrwa ona, z przerwami na poranne Eucharystie, do godz. 18.15 w sobotę 25 marca.

Poszczególne godziny adoracyjne poprowadzą przedstawiciele różnych stanów i wspólnot religijnych. Będą one duchowym przygotowaniem do świętowania 25-lecia Metropolii Górnośląskiej podczas sobotniej Eucharystii o godz. 18.30. W czasie adoracji będzie okazja do sakramentu pokuty.
2. 25-lecie Metropolii Górnośląskiej w Opolu. W sobotę 25 marca br. o godz. 18.30 w katedrze opolskiej w gronie biskupów metropolii górnośląskiej zostanie odprawiona Eucharystia dziękczynna za 25 lat kościelnej Metropolii Górnośląskiej. Do udziału w tej Eucharystii Biskup Opolski zaprasza kapłanów, osoby życia konsekrowanego oraz wiernych całej diecezji, szczególnie przedstawicieli ośrodków akademickich, nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. oraz wspólnot i ruchów kościelnych, możliwie z pocztami sztandarowymi.
3. Dominikańska Szkoła Wiary w Opolu. Z inicjatywy świeckich dominikanów działających przy parafii Matki Bożej Bolesnej i św. Wojciecha „na Górce” oraz proboszcza tej parafii, rusza w Opolu Dominikańska Szkoła Wiary. W sobotę 25 marca o godz. 10.00 wykład inaugurujący Szkołę wygłosi historyk o. Marek Miławicki OP. Temat wykładu: „Przekazywać owoce kontemplacji – źródła tożsamości dominikańskiej”. Spotkanie inauguracyjne zakończy Eucharystia o godz. 12.00. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich chętnych mieszkańców Opola i okolic. W załączniku 3. zamieszczam plakat- zaproszenie.
4. Wielkopostne Wykłady Otwarte. Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego zaprasza na kolejny cykl Wielkopostnych Wykładów Otwartych, które odbywać się będą w kolejne soboty Wielkiego Postu o godz. 15.30 w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu (ul. Minorytów 4). Tegoroczny temat cyklu brzmi: „W herbie miasta – krzyż” i wiąże się z jubileuszem 800-lecia Opola. W najbliższą sobotę 18 marca wykład wygłosi bp prof. Jan Kopiec na temat: „Opolanie między reformacją a kontrreformacją (XVI-XVII w.)”. W załączniku 4. zamieszczam szczegółowy program wykładów.
5. Komunikat o zmianie struktur szkoły diecezjalnej w Nysie. Dzień Otwartych Drzwi. W załączniku 5. zamieszczam komunikat Biskupa Opolskiego na temat zmiany struktur szkół diecezjalnych w Nysie związanej z reformą szkolnictwa oraz zaproszenie do udziału w Dniu Otwartych Drzwi planowanym na 1 kwietnia 2017 r. W załączniku 6. zamieszczam plakat-zaproszenie na Dzień Otwartych Drzwi.
6. Wiosenne spotkania misyjne w rejonach. Duszpasterstwo Misyjne Diecezji Opolskiej zaprasza na wiosenne spotkania misyjne. Zaproszenie to kieruje w stronę Członków Papieskich Dzieł Misyjnych oraz wszystkich w jakikolwiek sposób związanych z misjami w swoich parafiach (kapłanów, sióstr zakonnych, alumnów, animatorów misyjnych, katechetów i wszystkich, którym sprawy misji leżą na sercu). Kolejne spotkania odbędą się według następującego porządku: 18 marca 2017 (sobota) – Racibórz (klasztor Annuntiata, ul. Starowiejska 152); 1 kwietnia 2017 (sobota) – Kluczbork (parafia MB Wspomożenia Wiernych); 8 kwietnia 2017 (sobota) – Nysa (katedra). Początek spotkań o godz. 10.00, zakończenie ok. 13.30.
7. Wielkopostne spotkania rejonowe Bractwa św. Józefa. Braci św. Józefa z wszystkich rejonów diecezji zapraszam na wielkopostne spotkania modlitewno-formacyjne w następujących terminach: 15 marca (środa) o godz. 18.00 w parafii Świętej Rodziny w Zawadzkiem; 16 marca (czwartek) o godz. 17.30 w parafii św. Michała w Prudniku dla rejonu Prudnik-Głuchołazy; 16 marca (czwartek) o godz. 18.00 w parafii Świętego Krzyża w Raciborzu-Studziennej dla rejonu Racibórz; 17 marca (piątek) o godz. 18.00 w parafii Ducha Świętego w Krapkowicach-Otmęcie dla rejonu Krapkowice-Obrowiec; 18 marca (sobota) o godz. 17.00 w Jemielnicy dla rejonu Jemielnica; 23 marca (czwartek) o godz. 18.00 w Jełowej dla rejonu Jełowa; 24 marca (piątek) o godz. 17.30 w Opolu-Szczepanowicach dla rejonu Opole; 1 kwietnia (sobota) o godz. 17.00 w Mechnicy dla rejonu Kędzierzyn; 4 kwietnia (wtorek) o godz. 18.00 w Braciszowie dla rejonu Głubczyce; 5 kwietnia (środa) o godz. 18.00 w Głogówku dla rejonu Głogówek; 5 kwietnia (środa) o godz. 18.00 w Opolu-Wrzoskach dla rejonu Wrzoski. W programie spotkania przewiduje się: Mszę św. w intencji żyjących i zmarłych braci, konferencję formacyjną na temat: „Jak ogień gasi woda, tak jałmużna gasi grzech”, nabożeństwo Drogi Krzyżowej lub Adorację Najświętszego Sakramentu z jedną częścią Gorzkich Żali oraz krótkie spotkanie braterskie. Spotkanie poprowadzą ks. Waldemar Musioł, rektor Bractwa św. Józefa, lub ks. Paweł Chyla, wikariusz parafii św. Michała Archanioła w Prudniku. Każde spotkanie modlitewno-formacyjne trwa zazwyczaj ok. 2,5 h. Informacje o wspólnocie i jej bieżącej działalności na www.bractwoswietegojozefa.pl.
8. Zmiana terminu rekolekcji dla zelatorów Żywego Różańca. Uprzejmie informuję, że z przyczyn organizacyjnych zapowiadane na 24-26 marca 2017 r. rekolekcje dla zelatorów Żywego Różańca zostały przełożone na termin: 21-23 kwietnia 2017 r. Nie zmienia się miejsce rekolekcyjnego spotkania – Diecezjalny Dom Formacyjny w Raciborzu-Miedoni. Zgłoszenia należy kierować na adres mailowy: [email protected] 15 kwietnia.
9. Wielkopostny dzień skupienia dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Diecezjalna Komisja Liturgiczna zaprasza na wielkopostny dzień skupienia dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., który odbędzie się w sobotę, 1 kwietnia 2017 r., w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu (ul Drzymały 1a). Spotkanie rozpocznie się o godz. 9.30 (okazja do spowiedzi, modlitwa różańcowa), o 10.00 Msza św., po przerwie na kawę o godz. 12.15 zostanie wygłoszona konferencja przez ks. prof. dr hab. Stanisława Rabieja UO, następnie Droga Krzyżowa i nabożeństwo adoracyjne. Zakończenie skupienia ok. godz. 14.00.
10. XII Marsz Pamięci na ziemi głubczyckiej. Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Pietrowicach Głubczyckich i Parafia w Braciszowie przy współpracy z parafiami w Gołuszowicach, Równym i Opawicach serdecznie zapraszają wszystkich chętnych do udziału w „XII Marszu Pamięci”, który odbędzie się 1 kwietnia 2017 roku, w 12. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. Tegoroczna piesza pielgrzymka odbywa się pod hasłem „Totus Tuus Maryjo”. Trasa pielgrzymki rozpoczyna się w Głubczycach i wiedzie przez miejscowości: Gołuszowice, Równe, Dobieszów, Radynia, Mokre-Kolonia, Pietrowice. Zakończenie pielgrzymki nastąpi o godz. 16.00 w kościele w Pietrowicach nabożeństwem z ucałowaniem relikwii św. Jana Pawła II. Współorganizatorami XII Marszu Pamięci jest Gmina Głubczyce oraz Powiat Głubczycki. Szczegóły na plakacie w załączniku 7.
11. Wyjazd rekolekcyjno-wypoczynkowy dla nauczycieli. Duszpasterstwo nauczycieli i katechetów diecezji opolskiej zaprasza nauczycieli na weekend rekolekcyjno-wypoczynkowy „Spotkanie w drodze z Biskupem Opolskim”,, który odbędzie się w dniach 5-7 maja w Głębinowie (Ośrodek rekolekcyjno-wypoczynkowy „Rybak”). Rozpoczęcie w piątek ok. godz. 17.00, a zakończenie w niedzielne popołudnie. W programie: Eucharystia, wyjście na szlak w góry, konferencja, spotkania integracyjne. Zapisy przez wysłanie maila na adres [email protected] Szczegóły na plakacie w załączniku 8.
12. Nowe, poprawione i uzupełnione wydanie Zwycięzcy śmierci. Nakładem Wydawnictwa Św. Krzyża w Opolu ukazało się nowe, poprawione i uzupełnione wydanie Zwycięzcy śmierci pod red. ks. prof. H. Sobeczki (redaktor naczelny) i ks. dr. J. Waloszka (redakcja muzyczna). Na 464 stronach (poprzednie wydanie 332 str.) zebrano teksty liturgiczne, komentarze i śpiewy wykorzystywane podczas Wielkiego Tygodnia i Oktawy Wielkanocnej. Na uwagę zasługuje bardzo bogaty, poszerzony zbiór śpiewów, także łacińskich z zapisem nutowym. Publikacje wyposażono w twarda oprawę, uniemożliwiająca samoczynne zamykanie się otwartej książki.
Łączę wyrazy szacunku,
Hanna Honisz
Biuro Prasowe Diecezji Opolskiej

Komentarze są zamknięte