Jacek Sobala nowym prezesem Polskiego Radia

Autor Obywatelski

Nowym prezesem Polskiego Radia został Jacek Sobala – zdecydowała w czwartek Rada Mediów Narodowych. Liczę na to, że uspokoi on sytuację panującą w radiu publicznym – oświadczył przewodniczący RMN Krzysztof Czabański.Najpierw Rada jednogłośnie odwołała z dniem 9 marca z funkcji prezesa Polskiego Radia Barbarę Stanisławczyk-Żyłę.

„Rada zdecydowała o odwołaniu z dniem dzisiejszym pani Stanisławczyk-Żyły z funkcji prezesa Polskiego Radia i powołała na tę funkcję Jacka Sobalę” – powiedział Czabański dziennikarzom po zakończeniu posiedzenia RMN.

Sobala uzyskał poparcie trzech z pięciu członków Rady.

„Spodziewam się, że nowy prezes uspokoi sytuację w Radiu i że radio będzie oferowało dobry produkt; będzie miało dobrą ofertę programową” – oświadczył Czabański.

W kontekście prób uszczelnienia poboru opłaty abonamentowej, które podejmuje resort kultury, szef RMN dodał, że „dobra oferta jest bardzo ważnym, jeśli nie decydującym argumentem dla obywateli, aby zechcieli płacić abonament”.

Czabański zwrócił jednocześnie uwagę, że Sobala od lat pełnił kierownicze funkcje w różnych stacjach radiowych, również komercyjnych. „Zna radio publiczne, gdzie był dyrektorem kilku programów, ale też zna stacje komercyjne” – podkreślił.

„Żyjemy na takim rynku, gdzie trzeba godzić wymogi komercyjne z misją publiczna” – dodał.

Sobala w rozmowie z dziennikarzami nie chciał komentować czwartkowej decyzji RMN o powołaniu go na szefa radia publicznego.

Nowy prezes PR kierował dotychczas warszawskim oddziałem TVP. Wcześniej był szefem radiowej „Trójki”. Pracował też m.in. w radiach: Eska, TOK FM, PiN. Od maja 2007 r. do listopada 2008 r. był szefem Programu I PR. Wcześniej był dyrektorem Radia Bis.

W połowie lutego Stanisławczyk-Żyła zwyciężyła w konkursie na szefa Polskiego Radia. Dzień później złożyła jednak z tej funkcji rezygnację z dniem 31 marca. W efekcie – jak oświadczył wówczas Czabański – konieczny stał się wybór nowego prezesa PR, ale bez rozpisywania kolejnego konkursu.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/Kurier PAP

Komentarze są zamknięte