Żołnierze Niezłomni. Honor i pamięć

Autor Obywatelski

Najpierw przeżyli wojnę z Niemcami, potem stanęli do walki z nowym okupantem, a przez lata pamięć o nich była wymazywana. Radio Opole zaprasza na historyczny cykl „Żołnierze Niezłomni. Honor i pamięć” oraz do wzięcia udziału w imprezach i uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Od 20 lutego do 3 marca na antenie Radia Opole i w samym Opolu odbędą się spotkania i imprezy poświęcone żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Oficjalne uroczystości zaplanowano 1 marca na Placu Wolności w stolicy województwa.

Radio Opole zaprasza szczególnie do słuchania cyklu Bolesława Bezega „Żołnierze Niezłomni. Honor i pamięć”. Na koniec każdego felietonu konkurs z atrakcyjnymi nagrodami! Emisja od 20 lutego do 3 marca o godz. 7:20 i 14:20.

Przypomnijmy, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy od 2011 roku. 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Opole 2017

20 lutego – 3 marca
godz. 7:20 i 14:20 – Cykl audycji radiowych „Żołnierze Niezłomni”,autor Bolesław Bezeg
Radio Opole

20 lutego
godz. 18:00 – Spektakl Teatru „Nie Teraz” z Tarnowa pt. „Wyklęci”
Sala Kinowa MDK w Opolu, ul. Strzelców Bytomskich 1 (wstęp wolny)

25 lutego
godz. 10:00 – Gra miejska „Wilcze ścieżki” – mieszkańcy Opola i regionu (grupy do 10 osób, zgłoszenia i informacje: [email protected])
„Szachownica” przed Miejską Biblioteką Publiczną w Opolu, ul. Minorytów

26 lutego
Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”.Siedem biegów lokalnych na Opolszczyźnie pod patronatem Wojewody Opolskiego
Głubczyce, Grodków, Kluczbork, Namysłów, Opole, Praszka, Zawadzkie

27 lutego
godz. 19:00 –

Narodowe Centrum Polskiej Piosenki, ul. Piastowska 14A, (zaproszenia na antenie Radia Opole)

28 lutego
godz. 18:30 – Uroczysta Msza Święta z udziałem pocztów sztandarowych, urzędów państwowych, wojska, uczelni, szkół ponadgimnazjalnych, kombatantów, grup rekonstrukcji historycznych, służb mundurowych i zaproszonych gości
Katedra Opolska

1 marca
godz. 13:00 – Uroczysta akademia przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Opolu. Odznaczenie osób zasłużonych w propagowaniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Opolu. Wystąpienia okolicznościowe zaproszonych gości
Sala Herbowa w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim

godz. 16:00 – Rozpoczęcie oficjalnej uroczystości: hymn państwowy, apel pamięci, salwa honorowa, okolicznościowe wystąpienia, złożenie kwiatów i zniczy. Zakończenie uroczystości o godz. 17:00
Pomnik Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego, Plac Wolności w Opolu

2 marca
godz. 19:00 – Spotkanie autorskie z Kajetanem Rajskim – autorem dwutomowej, publikacji „Wilczęta – rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”, redaktorem naczelnym kwartalnika „Wyklęci”
Studio „M”, Radio Opole (wstęp wolny)

3 marca
godz. 16:00 – III Opolski test wiedzy o Żołnierzach Wyklętych
Sala Herbowa Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego

Organizatorzy:
Wojewoda Opolski
Marszałek Województwa Opolskiego
Prezydent Miasta Opola
Radio Opole
Instytut Pamięci Narodowej

Współorganizatorzy:
Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
Kuratorium Oświaty w Opolu
Fundacja „Dla Dziedzictwa”
Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu
„Gazeta Polska” Klub w Opolu

RADIO OPOLE

Komentarze są zamknięte