Pochodzący z Syrii Mohed Altrad, założyciel francuskiej Grupy Altrad, zwycięzcą światowego finału konkursu EY Przedsiębiorca Roku

Niezależna Gazeta Obywatelska

mohed_altradTytuł EY World Entrepreneur of the Year został przyznany po raz 15. podczas sobotniego, światowego finału konkursu, który odbył się w Monte Carlo. W finale wzięło udział 65 zwycięzców z 53 krajowych edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku. Polskę reprezentował Adam Krzanowski, współzałożyciel i Prezes Grupy Nowy Styl, Przedsiębiorca Roku 2014.

Zwycięzca światowego finału, reprezentujący Francję Mohed Altrad, pochodzi z Syrii. Historia jego drogi jest przykładem nieprawdopodobnego hartu ducha. Urodził się na pustyni, w jednym z beduińskich plemion, w ogromnej nędzy. Jego 12-letnia matka zmarła podczas porodu. Był wychowywany przez babcię, która zabroniła mu chodzić do szkoły. Mimo to Altrad poszedł do szkoły – śledził to co się dzieje w klasie przez dziurę w ścianie. Zauważył go nauczyciel i pozwolił brać udział w lekcjach. Altrad szybko został najlepszym uczniem, dalej kształcił się w Raqqa w Syrii. Tam otrzymał stypendium i pojechał do Francji, gdzie zrobił doktorat z informatyki. Przez 15 lat pracował w dużych firmach, ale – jak mówi – w sercu zawsze czuł się przedsiębiorcą.

Najpierw założył firmę, która produkowała przenośne komputery, ale wkrótce ją sprzedał. W czasie wakacji na południu Francji zetknął się z bankrutującą firmą, która produkowała rusztowania. W 1985 roku, nie znając tego rynku, wspólnie z partnerem kupił ją. To był początek Grupy Altrad. Przedsiębiorstwo rozwijał organicznie, ale także poprzez przejmowanie w całej Europie firm będących w trudnej sytuacji.

Obecnie Grupa Altrad to światowy lider w produkcji betoniarek oraz europejski w produkcji rusztowań i taczek. W 2014 roku przychody ze sprzedaży wyniosły 960 milionów USD. Firma zatrudnia około 7 tysięcy osób na całym świecie.

W swojej działalności biznesowej i społecznej Altrad zawsze w centrum zainteresowania stawia człowieka. Młodym ludziom oferuje praktyki oraz stypendia. Wspiera międzynarodową organizację pozarządową Lekarze bez Granic oraz Francuskie Stowarzyszenie do Walki z Rakiem. Przedsiębiorca otrzymał Krzyż Kawalerski Legii Honorowej, a w 2014 Krzyż Oficerski.

Mohed Altrad jest także uznanym autorem. Jego częściowo autobiograficzna powieść „Badawi” jest na liście lektur we francuskich szkołach.

W 2014 przychody ze sprzedaży przedsiębiorstwa kierowanego przez tegorocznego zwycięzcę sięgnęły prawie miliarda USD. Altrad to światowy lider w produkcji betoniarek oraz europejski w produkcji rusztowań i taczek. Zgodnie ze strategią firmy, w 2016 roku przychód powinien sięgnąć 1,13 miliarda USD. Mohed Altrad jest także prezesem Klubu Rugby Montpellier Hérault.

 – W tym roku naprawdę trudno było wybrać zwycięzcę, ale niemniej jednomyślnie zadecydowaliśmy, że zostanie nim Altrad – stwierdziła Rebecca MacDonald, założycielka i prezes Grupy Just Energy oraz przewodnicząca jury międzynarodowego finału konkursu EY Przedsiębiorca Roku. – Stworzył odnoszącą sukces i szybko rozwijającą się, międzynarodową firmę, mimo skromnego i trudnego dzieciństwa. Jako dziecko nie mógł chodzić do szkoły, wyemigrował do Francji, by zacząć nowe życie i teraz jest jednym z najlepszych francuskich przedsiębiorców. Jury było pod wrażeniem jego umiejętności budowania i stabilnego rozwijania firmy przez 30 lat, ale także jego charakteru i pokory – dodała.

– Jestem zaszczycony przyznaniem mi tej prestiżowej nagrody, zwłaszcza że konkurencja była duża, składająca się z wyjątkowych przedsiębiorców z całego świata. Chciałbym zadedykować tę nagrodę wszystkim, ponieważ celem życia jest pomoc innym ludziom. Moja historia jest dowodem, że każdy może zmienić swoje przeznaczenie – powiedział Mohed Altrad odbierając nagrodę podczas gali.

W tym roku w gronie międzynarodowego jury był również przedstawiciel Polski, twórca Grupy Raben i Przedsiębiorca Roku 2012 – Ewald Raben.

– W Monte Carlo widać, że na świecie funkcjonuje wiele wybitnych firm, a Polska nie jest pępkiem świata. By grać w światowej lidze, przedsiębiorca musi wykazać się obrotami w wysokości kilku miliardów euro. Ta droga jest przed nami – podsumował Raben.

Tymczasem w Polsce trwa 13. edycja konkursu  EY Przedsiębiorca Roku. Kandydaci mogą zgłaszać swój udział do końca czerwca br. Laureaci zostaną wyróżnieni w trzech kategoriach: Produkcja i Usługi, Nowe Technologie / Innowacyjność oraz Nowy Biznes. Spośród nich wybrany będzie zdobywca głównego tytułu Przedsiębiorca Roku 2015, który jako reprezentant Polski pojedzie na międzynarodowy finał EY World Entrepreneur of the Year do Monte Carlo w czerwcu 2016 roku. Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić formularz aplikacyjny dostępny na stronie www.przedsiebiorcaroku.pl

Komentarze są zamknięte