Wybory prezydenckie będą liczone ręcznie? Najnowszy raport z kontroli KBW przez NIK

Niezależna Gazeta Obywatelska3

Prezes_Kwiatkowski_14Najwyższa Izba Kontroli skierowała dzisiaj do Krajowego Biura Wyborczego (KBW) wystąpienie pokontrolne dotyczące wykorzystania środków z budżetu państwa na obsługę informatyczną wyborów samorządowych w roku 2014. KBW ma teraz 21 dni na sformułowanie zastrzeżeń i przesłanie ich do NIK. Rozpatrzeniem zastrzeżeń zajmie się kolegium Izby.

NIK kontrolowała wyłącznie Krajowe Biuro Wyborcze, czyli urząd zapewniający obsługę organów wyborczych oraz wykonujący zadania związane z organizacją wyborów w zakresie określonym w Kodeksie wyborczym i innych ustawach.

NIK w żaden sposób nie kontrolowała Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) ani poprawności samego procesu wyborów, w których uczestniczą uprawnieni obywatele, bowiem kontrolę w tym zakresie sprawują wyłącznie niezawisłe sądy.

KBW miało obowiązek zapewnić sprawnie funkcjonujące system informatyczny do obsługi wyborów. System ten miał w istotny sposób wspomagać organizację i przeprowadzenie wyborów. Od jego funkcjonowania zależało m.in. sprawne ustalenie i ogłoszenie wyników głosowania.

Najwyższa Izba Kontroli ustaliła, że:

 • W pracach KBW brakowało systematycznych i długofalowych działań w zakresie informatyzacji wyborów. Nie została opracowana wieloletnia, docelowa strategia zapewnienia wsparcia informatycznego dla różnego rodzaju wyborów, co było przyczyną ogłaszania odrębnych przetargów na opracowanie systemów informatycznych do obsługi każdych kolejnych wyborów. KBW podjęło co prawda pod koniec 2013 roku próbę zamówienia kompleksowej platformy wyborczej do obsługi różnego rodzaju wyborów, ale przetarg z winy KBW nie powiódł się i w styczniu 2014 roku został formalnie unieważniony z uwagi na brak możliwości usunięcia przez KBW wszystkich sprzeczności prawnych i proceduralnych.

Niepowodzenie tego przedsięwzięcia było jedną z ważniejszych przyczyn, dla których kolejne odrębne przetargi na moduły informatyczne wykorzystywane w trakcie wyborów do Parlamentu Europejskiego oraz do wyborów samorządowych w 2014 r. realizowano pospiesznie i nierzetelnie.

KBW ogłosiło najpierw, w lutym 2014 roku przetarg na moduły informatyczne do wyborów do Parlamentu Europejskiego, a dopiero 11 lipca 2014 roku, a więc zaledwie na cztery miesiące przed wyborami samorządowymi, rozpisało kolejny przetarg na moduły do wyborów samorządowych. Przetarg ten rozstrzygnięto na początku sierpnia, umowę podpisano 19 sierpnia, a firma, która zwyciężyła w przetargu, dostarczyła wykonane moduły informatyczne 17 października 2014 roku, a więc niespełna miesiąc przed wyborami.

Więcej na nik.gov.pl

 1. Irena
  | ID: d339ec46 | #1

  Ręczne liczenie głosów już przechodziłam.Było sprawne.Ale chciałabym widzieć na ławie sądowej ..tych..co skasowali setki tysięcy zotych za program. do przeprowadzenia wyborów.,a który nie sprawdził sie juz w wyborach samorządowych. Jak większość afer…czy pod dywan zamiotą????

 2. miziaforum
  | ID: 289cdfd4 | #2

  PYTANIE DO KANDYDATÓW NA PREZYDENTA POLSKI – KTÓRY Z WAS MA ODWAGĘ PODNIEŚĆ TEN TEMAT W KAMPANII WYBORCZEJ ?

  TU CHODZI O ELEKTORAT RZĘDU NAWET 2 000 000 W SAMEJ POLSCE – OFIARY I ICH RODZINY

  NO KTO MA ODWAGĘ MÓWIĆ PRAWDĘ I UPOMNIEĆ SIĘ O KREW OKOŁO 200 000 POMORDOWANYCH W PRZEWARZAJACEJ LICZBIE – DZIECI , KOBIET I STARCÓW !!
  NA MIEJSCU NA PRZYKŁAD MARIANA KOWALSKIEGO KANDYDATA R.N – MA ON TAK ZWANY ELEKTORAT SZTYWNY ORGANIZACYJNY

  WIADOMO ŻE TYM ELEKTORATEM NIE WYGRA – WIEC JAKBY MIAŁ DOBREGO DORADCĘ TO PODJOŁ BY TEMAT W/W CZYM SPOKOJNIE ZYSKAŁ BY SYMPATIE TYCH OKOŁO 2 000 000 POLAKÓW Z KRESÓW OSIADŁYCH DZIŚ NA ZIEMIACH ODZYSKANYCH

  SWOJEGO STAŁEGO ELEKTORATU BY NIE STRACIŁ A ZYSKAŁ Z TYCH 2 000 000 SPORO GŁOSÓW WYBORCZYCH NO NIE 2 000 000 ALE MYŚLĘ ŻE 50 DO NAWET 70%

  NIC DO STRACENIA NIEMA – A DO ZYSKANIA WSZYSTKO !!!!!!

  TAKA MOJA RADA I TAK JA BYM W TEJ CHWILI POSTĄPIŁ JAK BYM KANDYDOWAŁ !!!

  ALE JAK TO W POLSCE SZANSE PUSZCZANE SĄ KANTEM DUPSKA W IMIĘ … CHU… WI CZEGO

  weźcie to wyślijcie marianowi naf,b niech pomyści bo ma tych doradców durnych i ciemnych jak ………
  https://miziaforum.wordpress.com/2015/04/01/wezwanie-do-zaplaty-do-rzad-ukrainski-musicie-za-to-zaplacic-i-zaplacicie/

 3. | ID: f92d2ef3 | #3

  Tak, przebaczenie, przebaczeniem, ale winni kare musza poniesc, GOOD NEWS:
  na zachete dzisaj;
  https://www.youtube.com/watch?v=Xng0PBUo2AI

  Aisling
  Sporyszkiewicz.com

Komentarze są zamknięte