Rusza monitoring obywatelski spółek komunalnych

Niezależna Gazeta Obywatelska3

Watchdog LogoInteresujesz się tym, w jaki sposób działają spółki komunalne w Twojej gminie? Na co wydają publiczne pieniądze, jak wybierani są członkowie organów i czy w ogóle realizują zadania, do których zostały powołane? Chciałbyś to sprawdzić, ale nie wiesz jak? Sieć Obywatelska Watchdog Polska prowadzi do 15 grudnia rekrutację do przyszłorocznego Monitoringu Spółek Komunalnych. Uczestnicy i uczestniczki monitoringu przejdą ekspresowy – dwa bezpłatne weekendowe zjazdy – kurs kontroli obywatelskiej oraz samodzielnie przy wsparciu ekspertów przeprowadzą monitoring w swojej gminie.

Mieszkańcy i mieszkanki wsi, miasteczek i miast mają nierzadko częstszy kontakt ze spółkami komunalnymi niż z urzędem gminy czy miasta. To one bowiem mają bezpośredni wpływ na komfort życia mieszkańców – dostarczają wodę i energię , odbierają nieczystości czy zapewniają publiczną komunikację. Powszechne jest przekonanie, że spółki działają niewystarczająco przejrzyście, uparcie bronią się przed udostępnianiem informacji publicznych, powołując się na ochronę tajemnicy przedsiębiorcy. A przecież w świetle prawa są jednostkami organizacyjnymi, przez które bezpośrednio działa gmina i podlegają kontroli obywatelskiej.
O monitoringu
Monitoring spółek komunalnych obejmie badanie przejrzystości działania spółek komunalnych w trzech obszarach – w sposobie ich powoływania, wydatkowaniu pieniędzy oraz zatrudnianiu członków organów i pracowników. Uczestnicy przeprowadzą diagnozę problemu, udokumentują go, zaproponują rozwiązania i spróbują podjąć działania na rzecz zmiany.
„Podczas Monitoringu Spółek Komunalnych powiemy jak krok po kroku przeprowadzić monitoring – jakimi zasadami się kierować, kogo i o co pytać, jak angażować innych mieszkańców i mieszkanki do działań na rzecz zmiany. To świetna szkoła dla początkujących watchdgów.” – zachęca do przyłączenia się do monitoringu Agnieszka Zdanowicz, koordynatorka Monitoringu Spółek Komunalnych.
Dla kogo?
Monitoring skierowany jest do osób działających indywidualnie, w grupach nieformalnych oraz organizacjach pozarządowych, które nie posiadają doświadczenia w prowadzeniu kontroli obywatelskiej. Osób, które chcą zdobyć wiedzę z tego zakresu i prowadzić takie działania w przyszłości, również po zakończeniu monitoringu.
Sieć Obywatelska Watchdog Polska dokłada starań, żeby w monitoringu mogły uczestniczyć osoby, którym sytuacja życiowa może utrudniać udział w szkoleniach organizowanych w ramach monitoringu. „Zachęcamy do udziału osoby z niepełnosprawnościami, osoby opiekujące się dziećmi lub innymi zależnymi od nich bliskimi (w tym zwierzętami domowymi). Po przyjęciu do monitoringu będziemy zwracać się do przyjętych osób z pytaniem o konieczność zapewnienia opieki lub dodatkowe wsparcie.” – dodaje Agnieszka Zdanowicz.

Szczegółowe informacje o Monitoringu Spółek Komunalnych pod adresem: http://siecobywatelska.pl/1,444,rekrutacja_do_monitoringu_spolek_komunalnych.html
oraz na https://www.facebook.com/SiecObywatelskaWatchdogPolska?fref=ts

 1. Irena
  | ID: 85648774 | #1

  Słuszna inicjatywa.A w rejonie Bielska Białej tez bedzie szkolenie ??? – byłabym chetna.

  @ dzieki za videa.uczą myślenia.

 2. Krzysztof
  | ID: 119ba63d | #2

  Proszę potwierdzić lub zaprzeczyć:
  wg numeru KRS Watchdog -STOWARZYSZENIE LIDERÓW LOKALNYCH GRUP OBYWATELSKICH (KRS: 0000181348, NIP: 5262842872, REGON: 015690020)
  Prezes – Batko Tołuć Katarzyna Hanna

  Koło Zielonych Lublin http://www.zieloni2004.pl/art-3686.htm
  Katarzyna Batko-Tołuć,

 3. Irena
  | ID: ac8429fb | #3

  gdzies juz tego buldoga widziłam @Krzysztof zapewne dwa w jednym.

Komentarze są zamknięte