Kartka z kalendarza: dziś mija 363. rocznica śmierci księcia Jeremiego Wiśniowieckiego

Niezależna Gazeta Obywatelska3

Jeremi Michał Korybut Wiśniowiecki (zwany Jaremą), urodził się 17 sierpnia 1612 r. w Łubniach. Jest jedną z najsłynniejszych polskich postaci historycznych XVII w.

Był księciem na Wiśniowcu, Łubniach i Chorolu, energicznym dowódcą wojsk koronnych, wojewodą ruskim, starostą przemyskim, przasnyskim, nowotarskim, hadziackim i kaniowskim oraz ojcem króla polskiego Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Pierwotnie był wyznawcą prawosławia, w 1632 r. przeszedł na katolicyzm.

Święty Krzyż 25.08.2012 (11)Kształcił się w kolegium jezuitów, a pierwsze doświadczenie wojskowe zdobywał w Niderlandach. Po powrocie do Rzeczypospolitej uczestniczył w kolejnych kampaniach: w wojnie smoleńskiej (1633-1634), w 1637-1638 w tłumieniu powstania kozackiego Huni, w wojnie z Tatarami 1640-1646 (m.in. bitwa pod Ochmatowem). W 1646 r. po śmierci Koniecpolskiego, został wojewodą ruskim. Odegrał niepoślednią rolę w tłumieniu powstania Chmielnickiego (1648-1651) – m.in. bitwa pod Konstantynowem, stosowanie okrutnych represji m.in. nabijanie na pal. Był faktycznym dowódcą obrony Zbaraża (1649) oraz przyczynił się do zwycięstwa nad siłami kozacko-tatarskimi w bitwie pod Beresteczkiem (1651), gdzie dowodził jazdą lewego skrzydła.

Był dziedzicem rozległych dóbr w woj. ruskim, kijowskim i na Wołyniu. Kolonizował Zadnieprze. Posiadał własną armię, której liczebność wahała się od 2000 do 6000 żołnierzy. Książę Jeremi zmarł 20 sierpnia 1651 r. w obozie pod Pawołoczą prawdopodobnie w wyniku epidemii. Jest jednym z bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza „Ogniem i mieczem”, gdzie przedstawiono go jako postać jednoznacznie pozytywną. Przyjmuje się, że jego zmumifikowane zwłoki znajdują się w udostępnionych do zwiedzaniach podziemiach klasztoru na Świętym Krzyżu.

Oprac. TK

 1. Piotr Rubas
  | ID: 82f996aa | #1

  Dlaczego piszecie o stosowaniu okrutnych represji przez tego wielkiego Polaka. On po prostu traktowal holote kozacka tak jak na to zaslugiwali i odplacal im ich metodami ktore stosowali wobec kobiet i dzieci.
  Tylko tego ta swolocz sie bala. Ktos niezorientowany w temacie a takich na peczki moglby pomyslec ze to Jeremi Wisniowiecki byl okrutny i przesladowal niewinnych Kozakow. Nalezaloby napisac co oni robili z Polakami!

 2. grzech
  | ID: 525f388a | #2

  przecież on nie był Polakiem tylko spolczonym Rusinem. Ale mniejsza o to, pozostałe to prawda. Był dobrym dowódcą i organizatorem.
  Tylko nie podoba mi się jak Ukraińcy powołują się na ucisk panów polskich na ziemiach ukrainnych i przywołują jego jako przykład. A uciskali ich „swoi”. Możni ruscy.
  Swoją drogą dlaczego zabijanie w okrutny sposób Polaków się przemilcza ale nabijanie na pal Kozaka to już jazgot niesamowity. A kto zaczął?

 3. z Niemodlina
  | ID: 1cbbcbf5 | #3

  Prof. Wieczorkiewicz opisał jego wręcz idiotyczną śmierć. Zjadł kiszone ogórki i popił brudną wodą z beczki. Zmarł po kilku dniach niesamowitego skrętu kiszek. :-(

  Co nie zmienia faktu, ze wodzem był bardzo dobrym, kandydatem na króla. Potem stał się nim jego syn Michał Korybut, o którym dobrych rzeczy nie można powiedzieć, więc milczmy.

Komentarze są zamknięte