Wystawa : „Wieża, która nie miała runąć”

Autor Obywatelski

217005_opoleW tym roku mija 80. rocznica najsłynniejszej katastrofy budowlanej w stolicy naszego regionu. W połowie lipca 1934 roku runęła wieża ratuszowa. Nieznane są do końca powody jej zawalenia, mówi się, że stało się to z powodu rozbiórki przylegających do niej kamienic. Inni są zdania, że wieża runęła z powodu wad konstrukcyjnych.

Aby upamiętnić to wydarzenie oraz przybliżyć mieszkańcom historię miasta, Archiwum Państwowe w Opolu i Galeria Sztuki Współczesnej zapraszają najmłodszych mieszkańców Opola wraz z rodzicami na otwarcie wystawy 12 lipca 2014 r. o godz. 11.45 na Rynek w Opolu.

Jedną z ciekawszych atrakcji towarzyszących wystawie będą warsztaty artystyczne, podczas których będzie można przedstawić autorską wizję wieży ratuszowej. Budowla zostanie później wzniesiona z ekologicznych materiałów. Warsztaty są darmowe, a poprowadzą je artyści i pracownicy Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.

Na wystawę „Wieża, która nie miała runąć” składają się fotografie i archiwalne materiały prasowe. Część zdjęć użyczyła Wojewódzka Biblioteka w Opolu. Archiwum Państwowe w Opolu przygotowało także okazjonalną gazetkę poświęconą opolskiej wieży ratuszowej. Będzie można ją otrzymać podczas wernisażu, który rozpocznie się na opolskim rynku w sobotę o godzinie 11:45.

Udział w imprezie jest bezpłatny.

G.K

Komentarze są zamknięte