Kartka z kalendarza: dziś mija 22. rocznica odwołania w nocy rządu Jana Olszewskiego

Niezależna Gazeta Obywatelska19

Jan Olszewski został desygnowany na premiera 5 grudnia 1991 r., gdy nie powiodła się misja kandydata prezydenckiego Bronisława Geremka, ani próba pozostawienia na stanowisku urzędującego premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego.

Sejm wybrał Jana Olszewskiego na premiera w dniu 6 grudnia 1991 r. Niemożność zbudowania trwałej koalicji programowej zniechęciła także Olszewskiego, który w połowie grudnia złożył rezygnację z utworzenia rządu, której Sejm jednak nie przyjął. W końcu 23 grudnia 1991 r., po drugiej turze długich negocjacji, udało się stworzyć gabinet koalicyjny sił prawicowych. Rząd Jana Olszewskiego działał w nowym otoczeniu międzynarodowym – 8 grudnia 1991 r. przestał istnieć ZSRR, co skłoniło ekipę Olszewskiego do podjęcia działań mających na celu integrację Polski z NATO i Wspólnotami Europejskimi. Po raz pierwszy w oficjalnych dokumentach MON-u pojawiło się stwierdzenie, że członkostwo w NATO jest strategicznym celem polityki obronnej RP. Rozpoczęto negocjacje mające na celu wycofanie armii rosyjskiej z Polski. 16 grudnia 1991 r., w nocy przed odejściem, Leszek Balcerowicz podpisał układ stowarzyszeniowy ze Wspólnotami Europejskimi (EWG, EWWiS i Euroatom). Rząd Jana Olszewskiego rozpoczął proces dekomunizacji w Wojsku Polskim i ministerstwie spraw wewnętrznych. Zmienił także koncepcję prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych.

Całkowite zahamowanie prywatyzacji spowodowało otwarty konflikt rządu z ugrupowaniami liberalnymi w parlamencie. W marcu 1992 r. konsternację wywołało wysunięcie przez Lecha Wałęsę niekonsultowanych z rządem koncepcji NATO-bis i EWG-bis, które podważały dotychczasowy euroatlantycki kurs rządu Olszewskiego.

22 maja 1992 r. premier Jan Olszewski sprzeciwił się podpisaniu klauzuli polsko-rosyjskiego traktatu o przyjaźni i dobrosąsiedzkiej współpracy, która przekazywała bazy, opuszczane przez wojska rosyjskie wycofujące się z Polski, w ręce międzynarodowych spółek polsko-rosyjskich (był to zapis wprowadzony do tej umowy na osobistą prośbę Lecha Wałęsy).

Gdy pomimo zdecydowanego sprzeciwu premiera odpowiednie porozumienie polsko-rosyjskie zostało przez MSZ podpisane, doszło do otwartego konfliktu rządu z prezydentem Lechem Wałęsą i ministrem spraw zagranicznych Krzysztofem Skubiszewskim. By nie dopuścić do podpisania porozumienia, premier przekazał sprzeciw rządu wysyłając depeszę szyfrową do Moskwy, na ręce Lecha Wałęsy. Nazajutrz po powrocie z Moskwy prezydent zgłosił wniosek o odwołanie tego gabinetu.

Rząd Jana Olszewskiego nie dysponował trwałą większością parlamentarną. Nie powiodły się próby rozszerzenia jego zaplecza najpierw o Unię Demokratyczną, Kongres Liberalno-Demokratyczny i Polski Program Gospodarczy, a potem o Konfederację Polski Niepodległej. W końcu maja 1992 r. Unia Demokratyczna złożyła wniosek o wotum nieufności dla rządu Olszewskiego, co zbiegło się z uchwałą sejmową o udostępnieniu posłom nazwisk parlamentarzystów i wysokich urzędników państwowych, figurujących jako tajni współpracownicy Służby Bezpieczeństwa.

Gabinet Olszewskiego został odwołany przez Sejm w nocnym głosowaniu z 4 na 5 czerwca 1992 r., kilkanaście godzin po wykonaniu przez ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza uchwały Sejmu o ujawnieniu tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa (tzw. lista Macierewicza).

Premier, popierając decyzję Macierewicza, zaproponował w porozumieniu z I Prezesem Sądu Najwyższego Adamem Strzemboszem powołanie niezależnego organu dla oceny prawdziwości przedstawionych materiałów. Sejm nie zdążył jednak rozpatrzyć tego wniosku. Na przyspieszenie rozpatrywania wniosku o dymisję rządu wpłynął prezydent Lech Wałęsa, który złożył 4 czerwca 1992 r. własny wniosek o odwołanie premiera.

Dzień po odwołaniu rządu Olszewskiego prezydent Lech Wałęsa desygnował na szefa rządu prezesa PSL Waldemara Pawlaka, którego Sejm wybrał na nowego premiera.

Oprac. Tomasz Kwiatek

 1. Jarek
  | ID: a7d3c56f | #1

  To było ZAPRZAŃSTWO – oplucie wyborców i rodzącej się wówcas demokracji ( ta demokracja do dzisiaj jest opluwana). Noc teczek to także POczątek partii POstkomunistów.

 2. Jarek
  | ID: a7d3c56f | #2

  Gdyby noc teczek nie nastąpiła – dzisiaj ŁAJNO jakim jest PO nie miałoby racji bytu, gajowy nie byłby prezydentem , a ja pracowałbym do 65 roku życia.

 3. prawnik z Opola
  | ID: b96a5e8e | #3

  Zamach to chciał akurat zrobić A. Maciarewicz, wydając polecenie wydania ostrej broni jednostkom MSW. A jaki to spisek w świetle reporterów czy na jawnych spotkaniach.

  Ale tzw. pozyteczni idioci (do których Maciarewicza SB zlaiczała już w latach 70 -tych) zawsze będa wierzyć w spiski. Stenogramy sejmowe nie kłamią, w przeciwieństwie do Kurskiego czy Kaczyńskich.

 4. Lekarz z Warszawy
  | ID: 7a6e0007 | #4

  Proponuję, by pan pseudo-prawnik zgłosił się na leczenie. Choć może być za późno.

 5. lekarz
  | ID: 01331361 | #5

  Olszewski powinien odwołac sie do narodu, wezwać do przyjazdu pod Sejm. UD=PZPR=KLD=AW$=$LD. AW$LD. Tajni współpracownicy bezpieki poczuli się zagrożeni. Minister spraw wewnętrznych wykonał uchwałe Sejmu o ujawnieniu tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa i bezpieka sie wściekła. Warto przypomniec liste Ministra. Wałęsa bronił mitu okragłego stołu. A były to negocjacje gen Kiszczaka z jego podwładnymi. Pawlak nigdy nie dorósł.

 6. Thor
  | ID: 6e5d2f2d | #6

  @prawnik z Opola

  Gdzie Ciebie tak Historii uczyli , na Kremlu? POd stołem breżniewa?

  IDIOT a nie prawnik

 7. | ID: 8176955e | #7

  Determinacja niektórych Rodaków,ich głodówka w sprawie uratowania lekcji historii była jak najbardziej słuszna, w czym utwierdza mnie żenujący komentarz prawnika z Opola.. Homo unius libri!! .W tym przypadku leczenie jest
  wskazane.
  Pan Premier Olszewski był w bardzo trudnym położeniu ale odwołanie się do Narodu,co podkreśla ..lekarz… zapewne byłoby pomocne.!Szkoda straconych lat,ale Historia jest nauczycielką życia!

 8. ak 47
  | ID: 3f6bea49 | #8

  Prawnik z Opola ma rację ale nie ma sensu, żeby ją tu udowadniał:

  Nie wdawaj się w dyskusję z idiotą, najpierw zniży Cię do swojego poziomu, potem pokona doświadczeniem.

  Miłośnikom ngo pluniesz w twarz to pada deszcz. Wszędzie żydzi masoni i cykliści, wokół sami agenci, Czekam na kasę z Moskwy, żeby szerzyć eutanazję i aborcję.

  Wiesz prawnik czemu ngo i kolesie z PiS tak walczą z aborcją? Bo jakby ich rodzice wiedzieli, co się urodzi, to by szybko usunęli ciążę.

  Może uznają, że się ich obraża ale to oni wyzywają od zdrajców i idiotów.

  Pozdrawiam

  PS nie czytam GW, nie oglądam TVN, nie byłem nigdy w Rosji ale myślę więc jestem.

 9. | ID: 249ca206 | #9

  Szkoda czasu na czytanie niektórych kiepskich treściowo gazet, szkoda cennego czasu na oglądanie TVN,ale warto zwiedzić Rosję!Życie,to jest cud ,które Bóg daje!A dlaczego niektóre płody są chore? Jedną z przyczyn jest spożywanie przez przyszłe matki różnych tabletek antykoncepcyjnych, co jest wygodne dla panów,którzy to słowami piosenki „czego się boisz głupia, czemu nie chcesz iść na całość”?j zaspokajają swoje rządze.!…. dyskutuj,ale zastanów się,chyba jesteś młodą osobą i nie chcesz znać ani historii ani życia!

 10. Jarek Toporowski
  | ID: de710e1c | #10

  Bardzo dobrze że przyPOmina się o dacie którą nawet gimnazjalista POwinien znać.

  Noc Teczek to nasz życie – gdyby nie nastąpiła to dzisiaj wiele rzeczy wyglądałoby inaczej nie wspominając już o gospodarce.

  Dobrze Tomek że przypomniałeś artykuł

 11. Jarek Toporowski
 12. Jarek Toporowski
 13. Jarek Toporowski
 14. z Niemodlina
  | ID: 18a12747 | #14

  @prawnik z Opola

  Komuniści nienawidzą pana Macierewicza dlatego od lat mamy do czynienia z jego opluwaniem przez towarzyszy z PZPR, agentów WSI i żydokomuny przywleczonej tutaj na sowieckich bagnetach. Hektolitry medialnych pomyj wylewanych na pana Macierewicza przez SB’ckich donosicieli i POstkomunistyczne koncerny medialne, utwierdzają mnie tylko w przekonaniu jak szlachetny i prawy jest to człowiek,jest sprawą oczywistą,że człowiek któremu UB zamordował ojca NIGDY nie pójdzie z komunistami i ich POplecznikami na żadną ugodę.

 15. | ID: 0feb39fa | #15

  @Irena
  Jedną z przyczyn jest spożywanie przez przyszłe matki różnych tabletek antykoncepcyjnych, co jest wygodne dla panów,którzy to słowami piosenki „czego się boisz głupia, czemu nie chcesz iść na całość”?j zaspokajają swoje rządze.!….

  Oczywiście kobiety nie mają ochoty zaspokajać rządzy to tylko my psy męskie chcemy. Jest takie powiedzenie- Jak suka nie nadstawi to pies nie wezmie.

 16. Irena
  | ID: 65b84273 | #16

  @angor 50. Witaj. Przez poł wieku obserwuje zycie.Ten okres, do chlubnych, w naszym kraju nie nalezy. Obfitosc spozywanych trunkow,hulaj duszo piekła nie ma,przekłada sie na morale. Podałam tylko jedna z przyczyn,która powoduje,ze rodza sie chore dzieci. A to tabletki antykoncepcyjne. Ale,który rodzic sie przyzna do błedu,który w młodosci popełnił? Brak odwaznych. Co do zachowania kobiet.,które porownujesz do suki,a mezczyzn do psa.Przerysowałes.Człowiek ma Rozum i nim nalezy sie kierować.Wyciagaj mądrosci z gazet,dobrych artykułów,ktorych nie brakuje na prawicy net, a nawet Nowin Nyskich,ktorych jestes Czytelnikiem.A jako kobieta,to uwazam,ze Bóg roztropnie podszedł do płodnosci i seksu i nalezy cieszyć sie, ze nasze zmysły czuwaja, A,ze nie wszyscy to rozumieją?? To ich relacje odpowiadaja stosunkom – suka i piesTak jak piszesz. miłego dnia.

 17. JL
  | ID: d408b747 | #17

  Najlepiej to „nic na P” i nic z życia nie mieć.

  W doopie być i goowno widzieć. Po to jest życie, cieszmy się nim bawmy się ,bo po drugiej stronie niczego nie poczujemy.

  http://www.filmweb.pl/Choc.Goni.Nas.Czas

  http://www.cda.pl/video/10622137/Choc-goni-nas-czas-online-2007-Lektor-PL-HD

  Święty Piotr nie wpuszcza tych spod znaku „Nic na P”

 18. Irena
  | ID: 056092de | #18

  @JŁ.Witaj.Niezrozumiałeś,bo zapewne o moja wypowiedz chodzi. Moja zasada ——-Jak Najwiecej P—— Ale nie skarzmy sie,gdy omijamy rozum, Żremy / wybacz za to słowo/ to,co szkodzi zdrowiu a efekty znamy. Czyncie sobie ziemie poddana -rzekł Bóg. Wiec uzywaj swiata zgodnie z przykazaniami boskimi. i wejdz do Królestwa Bozego za pozwoleniem sw.Piotra Ciesz się życiem. Miłej niedzieli.

 19. no
  | ID: 077d67d9 | #19

  Komuna wygrała.

Komentarze są zamknięte