Kartka z kalendarza: dziś mija 362. rocznica rzezi polskich jeńców pod Batohem

Niezależna Gazeta Obywatelska4

Batoh to sarmacki Katyń.W czasie Powstania Chmielnickiego w dniach 1-2 czerwca 1652 r. stoczono bitwę pod Batohem. Na przeciw siebie stanęły wojska polskie dowodzone przez hetmana polnego Marcina Kalinowskiego i wojska kozackie pod dowództwem Bohdana Chmielnickiego wspomagane Tatarami. Bitwa zakończyła się klęską wojsk polskich. Po bitwie Chmielnicki kazał Tatarom (zapłaciwszy im za to) w dniach 3-4 czerwca wymordować polskich jeńców. Miał to być rzekomo odwet za porażkę Chmielnickiego pod Beresteczkiem w czerwcu 1651 r., chociaż prawdopodobnie hetmanowi kozackiemu chodziło o to, aby odzyskać prestiż nadszarpniętego wśród kozaczyzny, a także zatrzymać w armii Tatarów, którzy mając w ręku cennych jeńców udaliby się na Krym. Niezależnie od przyczyn pod Batohem doszło do masakry 3500 bezbronnych, doborowych żołnierzy pochodzących głównie z bogatej szlachty. Szacuje się, że w sumie pod Batohem zginęło ok. 8,5 tys. Polaków. Prawdopodobnie ok. 1500-2000 żołnierzy ocalało z pogromu. Wśród ofiar znaleźli się: Samuel Kalinowski – syn hetmana, Zygmunt Przyjemski – generał artylerii koronnej i pisarz polny koronny, Jan Odrzywolski – kasztelan czernihowski, Marek Sobieski – brat Jana przyszłego króla oraz wielu innych. Ciało hetmana odnaleziono po bitwie w lesie, a jego głowę, zatkniętą na włóczni, obnoszono po zwycięskim obozie. Z pogromu ocalał m.in. Stefan Czarnecki, który ukrył się w słomie. Bitwa pod Batohem miała przełomowe znaczenie, zniszczenie najlepszych oddziałów armii koronnej pozwoliło Chmielnickiemu przejść do ofensywy i w rezultacie oderwania części Ukrainy od Rzeczypospolitej. Klęska Polaków przyczyniła się do wojny z Rosją i potopu szwedzkiego.

Autor: Tomasz Kwiatek

 1. Antykomuna
  | ID: 65564123 | #1

  Po bitwie nad Sołonicą w 1596 również wymordowano jeńców kozackich, relacjonuje to Joachim Bielski oraz Stefan Żółkiewski.

  Różnią się jednak oszacowaniem liczby zabitych.

  Kozacy byli tym elementem ,który zadecydował o przewadze caratu nad Rzeczpospolitą.

  Pozdrawiam

 2. anonim
  | ID: 64596da6 | #2

  Ukraińcy już wtedy walczyli o wolność, uciskany przez wieki naród.

 3. grzech
  | ID: f5647a06 | #3

  zawsze jakiś anonim głupoty napisze.
  Jeżeli już wtedy był naród to tylko ruski. A za walkę zapłacili zwykli ludzie. Oderwanie od Rzeczypospolitej skończyło się uciskiem, gnębieniem i zsyłkami przez carat oraz wielkim głodem spowodowanym przez bolszewików. Czy oderwanie od RP było mądre?
  Do dziś Polska Litwa Białoruś, Ukraina nic nie znaczą, nie są silne i nie mają niepodległości.
  Jak byliśmy razem to biliśmy wszystkich

 4. anonim
  | ID: 64596da6 | #4

  Kompletne bzdury wypisujesz, co miał Chmielnicki przewidzieć komunizm?
  No na pewno wpadli z deszczu pod rynnę, czego nie mogli przewidzieć. Pod obcym pantoflem „polskich panów” też miodu nie mieli albo uważasz zę powstanie robione z przyjemności.
  Przypomnij sobie tylko ostatni napis na stadionie (bodajże Lecha Poznań) o polskich panach i litewskich chamach.

Komentarze są zamknięte