Nie żyje Zbigniew Pietrzykowski

Redaktor5

pietrzykowskiZbigniew Pietrzykowski nie żyje. W chwili śmierci miał 79 lat. Pietrzykowski to wielka legenda polskiego boksu, który trzy razy zdobywał medale na igrzyskach olimpijskich. W 1956 i 1964 roku przywoził z igrzysk w Melbourne i Tokyo brązowe medale, a w 1960 roku wywalczył w Rzymie srebro.


W finale tej ostatniej imprezy przegrał z Muhammedem Alim (wówczas znanym jeszcze pod nazwiskiem Cassius Clay), jednak zaprezentował się zaprezentował się w tej walce znakomicie i zyskał szacunek i uznanie bokserskich ekspertów na całym świecie.

W czasie swojej kariery walczył w trzech kategoriach wagowych – lekkośredniej, średniej i półciężkiej. Miał w dorobku cztery złote medale mistrzostw Europy, wywalczone w latach 1955-1963. W barwach reprezentacji Polski wystąpił aż 44 razy, co jest rekordowym wynikiem.

W latach 1993-1997 Zbigniew Pietrzykowski sprawował mandat poselski z ramienia Bezpartyjnego Bloku Wspierania Reform (BBWR) wybranego w okręgu wyborczym Bielsko – Biała. Był jednym z nielicznych parlamentarzystów, który już wówczas podnosił publicznie sprawę transkrypcji pisowni nazwisk o brzmieniu nielitewskim, co dotyczy wielu Polaków mieszkających na Litwie – II kadencja, 103 posiedzenie, 2 dzień (20.03.1997).

Paweł Czyż
Niezależna Gazeta Obywatelska w Bielsku – Białej

ngo-BB-270x123

 1. Irena
  | ID: 7ff76fe5 | #1

  Wspanialy czlowiek.Miałam szczescie, byc na kolonii w Dąbkach.ktora Apena zorganizowała dla dzieci pracownikow.Pan Pietrzykowski przyjechał do małzonki,ktora moja grupe miala pod opieka.Byl z nami na plazy,zartował, pokazywal jak sie boksuje,co szczególnie chłopakow interesowało,kazdy chcial byc bokserem…. na jeziorze Dąbie,na kajaku uczyl płynac, był w jury zawodow sportowych rzut piłeczka palantowa, biegi na 60 m.dyplomy wreczał.
  Miło było,pamietam chociaz upłyneło niemalze poł wieku.
  W trybunie robotniczej czytalismy z Tatusiem o boksie i panu Zbigniewie.
  Czesc Jego Pamieci.

 2. | ID: 2f9137ec | #2

  Odszedł wielki .Cześć jego pamięci. My zawsze pamiętać bokserów będziemy. http://motionvideo.eu/video/new8.php?sa=020812130 tak jak Cotona Śp.Mateusza Kotońskiego tylko poprzez naszą pamięć będzie żył wiecznie .Tak jak Zbigniew Pietrzykowski .Cześć jego pamięci.

 3. | ID: 2f9137ec | #3

  Odszedł wielki z rodziny Pięściarzy .Cześć jego pamięci. A sport i Gwardyjska szkoła boksu treningi boksu w Warszawie. Zawodnicy sekcji bokserskiej WKS Gwardia trenera R.Misiewicza trenujemy cały czas zmienił się tylko adres obecnie trenujemy na ul Racławickiej 132b trenujemy nadal z trenerem R.Misiewiczem i nigdy nie przestała istnieć .Sekcja bokserska WKS Gwardia http://gotube.eu/video/new.php?cat=sport&vid=1219&lng=pl&zm=480 jak zechcesz oczywiście to zobacz i udostępniaj link z logo GoTube.eu pozdrawiam serdecznie trener sekcji bokserskiej WKS Gwardia R.Misiewicz

 4. krystyna Kulej
  | ID: 877fbd12 | #4

  Niech bramy raju skrzypną Ci serdecznie
  Niech Cię anioły wwiodą w ogród konfraterni
  Oddani Polsce dzielnie i walecznie
  W naszych sercach – chłopcy nieśmiertelni

  Spoczywaj w pokoju Dumo polskiej pięści
  Niechaj Ci w zaświatach będzie jak w Cetniewie*
  Psalmem ukojenia powitają święci
  Papa Stamm i Bałtyk przypomną się w niebie

  *ośrodek szkoleniowy

  ***

  Na niebiańskim Ornaku jak kiedyś przed Lucerną*
  W zgrupowaniu pośmiertnym wokół Papy Stamma
  Stajecie chłopcy konfraternią wierną
  Piotrowa, szeroko dla was rozpostarta brama

  Młodzi, biało-czerwoni Olimp-pokolenie
  ……Dragan, Kulej, Walasek, Drogosz, Pietrzykowski
  Nieśliście Ojczyźnie poprzez ring wyzwolenie
  NIECH WAM LAUREM SZUMI ZASŁUŻONY SZCZYT BOSKI

  *Mistrzostwa Europy

  Krystyna Kulej
  Maj 2014

 5. tadeusz1
  | ID: 0c2c6ed1 | #5

  Wspaniały sportowiec. Podobnie jak Kulej, Drogosz, Walasek gwiazda polskiego boksu. Pamiętam Jego walkę z Cassius Clayem, wcale jej nie przegrał. Sędziowie przyznali, podkreślam przyznali zwycięstwo Clayemu. Sprawiedliwiej byłoby gdyby obydwaj dostali złote medale, albo gdyby otrzymał go Zbigniew Pietrzykowski.

Komentarze są zamknięte