Brawo łotewski parlament!

Redaktor4
Tablica pamiątkowa w Dyneburgu (łot. Daugavpils)

Tablica pamiątkowa w Dyneburgu (łot. Daugavpils)

Łotewski parlament w czwartek uchwalił poprawki do kodeksu karnego przewidujące odpowiedzialność karną za „publiczne gloryfikowanie, negowanie, usprawiedliwianie lub podawanie w wątpliwość ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości oraz zbrodni wojennych, w tym agresji nazistowskich Niemiec i ZSRR przeciwko Łotwie”.

Za czyny te grozi kara od trzech do pięciu lat więzienia, grzywna lub prace społeczne.

Rosyjski MSZ skrytykował decyzję parlamentu w Rydze o wprowadzeniu odpowiedzialności karnej za negowanie agresji hitlerowskich Niemiec i ZSRS wobec Łotwy, uznając, że jest to

amoralna próba zniekształcenia historii”.

Rzecznik rosyjskiego MSZ Aleksandr Łukaszewicz wyraził oburzenie, że decyzja łotewskiego Sejmu zrównuje ZSRS z hitlerowskimi Niemcami i ocenił, że jest ona

wyraźnie spowodowana koniunkturą polityczną”.

Łotwa jest jednym z państw, która ma tradycyjnie bardzo dobre kontakty z Polską. Warto wspomnieć, że na początku 1920 Wojsko Polskie oddziały polskie dowodzone przez gen. Rydza-Śmigłego w czasie „operacji dyneburskiej” odbiły z rąk Armii Czerwonej Dyneburg (główny ośrodek polonijny na Łotwie). Większą część zajętego terytorium przekazano władzom niepodległej Łotwy. W obawie przed odcięciem przez Rosjan (ofensywa Tuchaczewskiego podczas wojny bolszewickiej) polska załoga cytadeli opuściła miasto w lipcu 1920. W 1923 na murach twierdzy w Dyneburgu umieszczono tablice ku czci walczącego w powstaniu styczniowym hrabiego Leona Broel-Platera, który został rozstrzelany w twierdzy przez Rosjan (tablica została zniszczona).

Zgodnie z paktem Ribbentrop-Mołotow z sierpnia 1939 roku Łotwa, Litwa i Estonia znalazły się w strefie wpływów ZSRR i faktycznie zostały zaanektowane przez Moskwę. Łotysze dokonywali w latach okupacji dramatycznego wyboru walcząc u boku wojsk niemieckich z Armią Czerwoną. Tyle, że historycznie cały obszar Inflant znajdował się pod wpływem niemieckiego Zakonu Kawalerów Mieczowych, którego ziemie po sekularyzacji znajdowały się w granicach Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wystarczyły „dwie” wizyty krasnoarmiejców, aby korzystając z fińskiego wzorca, podjąć walkę z ZSRR. Łotewski parlament zrównał jednak odpowiedzialność niemieckich i radzieckich zbrodni wojennych i przeciwko ludzkości, w tym tych wynikających z Paktu Ribbentrop-Mołotow.

Paradoksalnie, z inicjatywy SLD, polski parlament czcił niedawno rocznicę bitwy pod Lenino, mimo że Ludowe Wojsko Polskie powołane na obszarze ZSRR nie było uznawane przez legalny rząd polski rezydujący wówczas w Londynie. Parlament małej Łotwy – z tego co mi wiadomo – nie uczcił żadnej z bitew żołnierzy walczących u boku Hitlera.

To, że Łotysze głośno i dobitnie zrównali dwa bliźniacze totalitaryzmy jest dobrym kierunkiem przywracania prawdy historycznej

– mówi NGO były poseł Adam Słomka.

W Polsce w końcu demontujemy okupacyjne, radzieckie pomniki. Po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę front obrony komunistycznych reliktów słabnie. Nadszedł dobry moment na złamanie zmowy „Okrągłego Stołu” i „Magdalenki”

– dodaje lider Konfederatów.

Paweł Czyż

Niezależna Gazeta Obywatelska w Bielsku – Białej

ngo-BB-270x123

 1. Irena
  | ID: 24819ad0 | #1

  Radio DOXA ma Ciekawy program.Dzieki @ Wiadomosci RTQ Nysa, rozbudzaja emocje u Seniorow. tresci mądrej gazety NN. A sluszniej byłoby dac Temidzie na wokande Wowczas gazeta musi sie obronić Zobaczymy.Wokanda bedzie ciekawa!!!!!
  .A moze tu milosc do przyszłej euro parlamentarzystki wchodzi w rachube??? ,Taka ładna,miła,korpulentna, z burza włosow,po studiach na Hawajach,z wydatnym biustem i dekoldem,który był przedmiotem na sadowej wokandzie. za przyczyna pana … Seniorzy bronia własnie pani dyrektor domu kultury,a nie maja wiedzy merytorycznej.Dobrze ze im @ RTQ umozliwia użalanie sie na pana dyrektora i gazete bardzo poczytna,ciekawą, jaką są Nowiny Nyskie. PP.Seniorzy,Zapewne nie rozumieja o czym redaktorzy pisza.A moze by jednak przeczytali od deski do deski chociaz jeden numer gazetki,którą sie zachwycam od wielu,wielu lat.. Precyzyjni sa redaktorzy sprawozdawcy NN.. Ciagle wracam myslami do wybuchow,przy wyburzaniu fabryki w Nysie,czego nie nadzorowano, a miasto cudem ocalało.Seniorzy nie wiedza,ze mogło ich tu juz nie być tylko grono Aniołkow mogli powiekszyc.Taka maja władze, której bronia, w tym NDK A dajcie na wizje pana dyrektora lubie madra twarz ogladać[email protected] dziekuje za videa.pozdrawiam

 2. Irena
  | ID: 24819ad0 | #2

  Brawo lotewski parlament. A kiedy nasz,polski taki bedzie??

 3. kamil
  | ID: 3f362a65 | #3

  moj dziadek pełnił słuzbe wojskową na początku lat dwudziestych XX wieku w jednostkach stacjonujcych nad Dzwiną tj dzisiejsza granica litewsko-łotewska, tzn tam jest jescze POLSKA a kiedy tam wrócimy???

 4. Anonim
  | ID: 7ebc6221 | #4

  Łotysze dziwny naród. Najwierniejsze oddziały bolszewików to Łotysze, którzy byli nawet w ochronie Lenina. Uważał on, że tylko oni go nie zdradzą. Potem legion łotewski SS.
  Czy w związku z tym zakazane będą u nich parady weteranów SS, organizowane co roku?

Komentarze są zamknięte